ارسال پیام برای درباره توتال

درباره توتال

بازدید:٢ | ا

توتال، (به فرانسوی: Total) شرکت نفت و گاز فرانسوی می‌باشد. این شرکت، یکی از شش کمپانی بزرگ نفتی در جهان است، که تحت عنوان "سوپرمیجر"، شناخته می‌شوند. شرکت توتال درحال‌حاضر چهارمین شرکت نفتی و هشتمین شرکت بزرگ در جهان می‌باشد، که در ۳۰ کشور، دارای شعبه بوده و بیش از ۹۵٫۰۰۰ کارمند، از مجموع ۱۳۰ کشور، در آن اشتغال دارند.
کمپانی توتال در تمامی حوزه‌های صنایع نفت و گاز، فعالیت می‌نماید. این شرکت فرانسوی، در زمینه اکتشاف و تولید نفت خام و گاز طبیعی و نیز تولید برق، احداث خطوط لوله، پالایش و بازاریابی نفت خام و گاز طبیعی فعالیت می‌کند.
توتال همچنین طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی را، در کارخانجات خود، در مقیاس عمده تولید و به سراسر جهان، عرضه می‌نماید. ساختمان مرکزی توتال، در غرب پاریس، قرار دارد. سهام این شرکت، در بازار بورس نیویورک و همچنین بورس یورونکست، ذکر شده است.
توتال، اکسون‌موبیل، رویال داچ شل و بی‌پی، چهار شرکت بزرگ نفتی جهان می‌باشند. شرکت توتال، در سال ۱۹۲۴ تاسیس شد و از ابتدای فعالیت خود، در صنعت نفت، همواره از مطرح ترین شرکت‌های نفتی جهان، محسوب شده است.
سال‌های ۱۹۲۴ تا ۱۹۸۵
شرکت توتال در سال ۱۹۲۴ تحت نام "شرکت نفت فرانسه" تأسیس شد. دولت فرانسه و بخش خصوصی، در راه‌ اندازی این شرکت، مشارکت نمودند. توتال، در طول دهه ۱۹۳۰ میلادی، وارد فعالیت‌های اکتشاف و تولید نفت، در خاورمیانه شد. اولین پالایشگاه توتال، در سال ۱۹۳۳ و در شهر نورماندی فرانسه آغاز به کار کرد. پس از جنگ جهانی دوم، این شرکت، شروع به گسترش حوزه فعالیت‌های خود، در سطح بین‌المللی نمود و اکتشاف نفت در کشورهای ونزوئلا، کانادا و آفریقا را آغاز کرد. عملیات اکتشاف نفت، در کشور الجزایر، مستعمره فرانسه، در سال ۱۹۴۶ آغاز شد. در دهه ۱۹۵۰ میلادی، این کمپانی از طریق منابع نفتی الجزایر، به یک منبع عمده نفتی تبدیل شد.
در سال ۱۹۵۴، بخش پایین‌ دستی کمپانی توتال، راه‌ اندازی شد و جایگاه‌های پمپ بنزین خود را، با نام تجاری توتال، در قاره آفریقا و اروپا تاسیس نمود. شرکت نفت فرانسه همچنین از شرکت‌های کنسرسیوم نفت ایران بود و طبق قرارداد کنسرسیوم، ۶٪ در منافع آن شریک بود.

سال‌های ۱۹۸۵ تا ۲۰۰۳
در ۱۹۸۵ نام کمپانی به "توتال-شرکت نفت فرانسه" تغییر کرد. در سال ۱۹۹۰ پس از ادغام با شرکت بلژیکی پتروفینا، نام شرکت، به "توتال-فینا" تغییر پیدا کرد. این کمپانی فرانسوی، روند تبدیل شدن، به یک ابر کمپانی را، در سال ۱۹۹۹ و با ادغام با شرکت "الف-آکیتن" آغاز نمود. شرکت جدید، "توتال فینا الف" نام گرفت. این نام، تا سال ۲۰۰۳ باقی ماند. سپس، در این سال، با تائید هیئت مدیره، نام کمپانی، توتال تعیین شد.

سال ۲۰۰۳ تا حال‌ حاضر
در سال ۲۰۰۳ با مشارکت شرکت‌های رویال داچ شل و سعودی آرامکو پروژه اکتشاف گاز در کشور عربستان سعودی را با ۳۰% سهم آغاز نمود.
در ماه مه سال ۲۰۰۶، شرکت آرامکو و توتال تفاهم نامه‌ای را به منظور توسعه پالایشگاه جبیل و پروژه‌های پتروشیمی در عربستان امضا نمودند. هدف این تفاهم نامه، رسیدن به تعداد ۴۰۰،۰۰۰ بشکه در روز بود.
در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۸، دو شرکت رسما شروع یک سرمایه گذاری مشترک بمنظور تاسیس یک پالایشگاه بنام پالایشگاه سعودی آرامکو توتال و نیز یک شرکت پتروشیمی بنام ساتورپ را اعلام کردند.
در این سرمایه‌گذاری مشترک، ۶۲٫۵٪ درصد از سهام به سعودی آرامکو و ۳۷٫۵٪ درصد به توتال تعلق داشت. در طول سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در قراردادها و مناقصات نفتی در کشور عراق یک کنسرسیوم مشترک بمنظور راه اندازی میدان نفتی حلفیه شکل گرفت.
این کنسرسیوم، به رهبری شرکت ملی نفت چین (۳۷٫۵٪) و با مشارکت توتال (۱۸٫۷۵٪) و پتروناس (۱۸٫۷۵٪) فعالیت خود را در جنوب عراق آغاز نمود. این میدان، دارای ۴٫۱ میلیارد بشکه ذخیره نفت می‌باشد. کمپانی توتال، در مجموع بعنوان یکی از شرکت‌های بزرگ نفتی جهان، شناخته می‌شود. این شرکت، بیش از ۹۶،۰۰۰ کارمند از ۱۳۰ کشور جهان را در اختیار دارد.

1 / 1
درباره توتال