کلیدهای مینیاتوری

بازدید:٨٠ | ا

الکترو گستر تهران پیشتازدر وارات انواع کلید های اتوماتیک درانواع برندها می باشد.
کلیدهای مینیاتوری جریان متناوب ( MCB-AC )
استفاده از هر وسیله می بایستی در درجه اول به مصرف کننده اطمینان کامل از عملکرد صحیح خود بدهد در غیر این صورت مفید که واقع نمی گردد، موجب ضرر و زیان نیز خواهد شد ‌،یکی از این وسایل که بواسطه خصوصیات منحصر به فردی همچون قابل استفاده بودن بعد ازهر بار قطع ، قطع سه فاز با هم وغیره ، امروزه مورد استفاده فراوان قرار می گیرد کلید قطع خودکار یا مینیاتوری می باشد .وظیفه این وسیله قطع مدار در زمان اتصال کوتاه یا اضافه بار می باشد در غیر این صورت علاوه بر آسیب دیدن وسایل و تجهیزات الکتریکی و سیم کشی ها امکان خطراتی همچون آتش سوزی وجود دارد .
این کلیدها معمولاً در دونوع AC و DC تولید می گردند نوع AC آن که کاربرد مسکونی ،تجاری وصنعتی دارد، درمدارهای با ولتاژ)240/415 400/230 (مورد استفاده قرار گیرند . استفاده از این وسیله در ولتاژهای بالاتر می تواند باعث ایجاد مشکلات و خطراتی گردد.
نوع AC نیز خود معمولا به سه نوع ذیل تقسیم می شود که در استفاده از آن باید این تقسیم بندی رعایت گردد .
1. نوع B ( روشنایی ، تند کار ) : که در مسیر وسایل مقاومتی نظیرلامپ فیلامانی قرار می گیرد .
2. نوع C ( موتوری ، کند کار): که در مسیروسایل موتوردار شبیه به کولرها و پمپ ها نصب می گردد.
3. نوع D : ( موتوری سخت ) : در مسیر وسایل موتوری با جریان راه اندازی بالا تر از 10 برابر جریان نامی نصب می گردد.
کلیدهای مینیاتوری جریان متناوب (MCB-AC) کانل در سه تیپ روشنایی (B) ، موتوری (C) و موتوری سخت (D)در انواع تک پل ، تک پل با نول (1P+N) ، دو پل ، سه پل ، سه پل با نول (3P+N) و چهار پل تولید می شوند.
در حال حاضر دو استاندارد جهانی IEC/EN 60898 و IEC/EN 60947-2 در کارخانه های معتبر و سازنده کلیدهای مینیاتوری مورد استفاده قرار می گیرد . در کشور ما نیز برای کلیدهای مینیاتوری استاندارد ملی به شماره 2611 تدوین شده که برگرفته از استاندارد IEC/EN 60898 می باشد.
باید توجه داشت که از کلیدهای AC در مدار DC تحت هیچ شرایطی نمی توان استفاده کرد و خطراتی همچون عدم قطع در زمان اتصال کوتاه ( ناشی از جوش خوردن کنتاکتها ) را دربردارد ، همچنین این امر در اضافه بارها باعث سوختن تدریجی کنتاکت و در نتیجه اتصال نامناسب کنتاکت ثابت و متحرک و ایجاد حرارت می شود . علاوه بر دلایل فوق به علت عدم ایجاد محدود شوندگی در جریانهای اتصال کوتاه در کلید ACاستفاده شده در مدار DC دستگاهها ، تجهیزات و سیم کشی ها کوتاهتر می شود


کلیدهای مینیاتوری جریان مستقیم ( MCB-DC )

علی رغم تاکید استاندارد براستفاده نکردن کلیدهای AC بجای DC متاسفانه در بسیاری از موارد دیده شده است که کلیدهای AC بجای DC استفاده می شود،کلیدهای مینیاتوری جریان مستقیم (MCB-DC) کانل در دو تیپ روشنایی (B) ، موتوری (C) در انواع تک پل و دو پل تولید می شوند و قادرند تا ولتاژ 220 ولت DC ( برای هر پل ) را تحمل کنند. ساختار این کلید به گونه ای طراحی شده است که ضمن قطع مدار با ایجاد میدان مغناطیسی مناسب از آسیب دیدن کنتاکتها جلوگیری کند .
کلیدهای مینیاتوری جریان مستقیم ( MCB-DC ) علاوه بر داشتن مگنت طبیعی دارای رله مگنتیک مخصوص جهت کار در جریان مستقیم می باشد ، بنابراین می توان از کلیدهای DC در مدار AC نیز استفاده کرد . اما از کلیدهای AC در مدار DC تحت هیچ شرایطی نمی توان استفاده کرد و خطراتی همچون عدم قطع در زمان اتصال کوتاه ( ناشی از جوش خوردن کنتاکتها ) را دربردارد همچنین این امر در اضافه بارها باعث سوختن تدریجی کنتاکت و در نتیجه اتصال نامناسب کنتاکت ثابت و متحرک و ایجاد حرارت می شود . علاوه بر دلایل فوق به علت عدم ایجاد محدود شوندگی در جریانهای اتصال کوتاه در کلید ACاستفاده شده در مدار DC عمر دستگاهها ، تجهیزات و سیم کشی ها کوتاهتر می شود.


روزهای کاری یک شنبه تا چهار شنه از ساعت 9 تا 18 و پنج شبه از ساعت 10 تا 15
تلفن: 02133999172
تلفکس: 02133999173
موبایل (صرفا جهت هماهنگی): 09124300925
آدرس: تهران-لاله زار-کوچه بوشهری-مجتمع تجاری تهران الکتریک-طبقه سوم -شماره 410
سایت: www.tobishi.ir
وبسایت http://www.eGet.ir
WWW.ELECGOSTAR.COM

کلیدهای مینیاتوری