ادبلو

ارسال در اطلاعات کاربردی آراد صنعت
ا

ادبلو

ادبلو و مصرف آن تحت مقررات انتشار آلایندگی یورو ۶ به شدت افزایش پیدا می کند. این روزها شاهد ورود سریع موتورها با استاندارد یورو ۶ به ناوگان حمل و نقل جاده ای هستیم. بنابراین درک درست ماهیت و عملکرد این سیستم ضروری است.

حتما تا به حال ظروف روی هم چیده شده ادبلو که آماده فروش هستند را در فروشگاه ها دیده اید. اما اگر یک کامیون یا دستگاه دیزل که به سیستم SCR مجهز است نداشته باشید احتمالا تا به حال آن را نخریده و از آن استفاده نکرده اید.

اما داشتن اطلاعات کافی برای استفاده کنندگان، رانندگان، فروشندگان و بسیاری دیگر ضروری است.


تانکر ادبلو
سیستم ادبلو یا سیستم کاتالیست انتخابی کاهش دهنده SCR

همه می دانند که وقتی موتور دیزل سوخت را می سوزاند، آلاینده های زیادی تولید می شوند که موتور آن ها را به سمت اگزوز هدایت و نهایتا به هوای محیط وارد می کند. دو آلاینده اصلی دود دیزل دی اکسید نیتروژن و اکسید نیتروژن هستند که گفته می شود برای سیستم تنفسی افراد آسیب پذیر و حساس بسیار مضر هستند. این دو ماه همچنین به اسیدی کردن باران و نهایتا بارش باران اسیدی کمک می کنند. بنابراین تعجبی ندارند که قانون گذاران کشورهای پیشرفته تصمیم گرفته اند با اعمال محدودیت هایی برای تولید کنندگان موتورهای دیزلی، انتشار این مواد را کنترل کنند.


شماتیک سیستم ادبلو
یکی از روش هایی که تولید کنندگان موتور دیزل برای کنترل انتشار این آلاینده های ابداع و استفاده کرده اند، به کار گرفتن سیستم SCR یا همان سیستم ادبلو یا مایع اگزوز است. این سیستم فرآیندی برای کاهش اکسیدهای نیتروژن دارد که آن را توضیح می دهیم. اما سیستم SCR برای کارکرد صحیح به مقداری ادبلو نیاز دارد. ادبلو مایعی است که باید توسط انژکتور سیستم SCR به داخل دودهای خروجی از اگزوز اسپری شود.

این مایع محلولی از اوره است و زمانی که وارد سیستم داغ اگزوز موتور دیزل می شود باعث آزاد شدن آمونیاک می شود که تبدیل اکسیدهای نیتروژن به دو ماده بی خطر بخار آب و نیتروژن می شود.


ادبلوی بسته بندی شده
ساختار ادبلو

خوشبختانه از این مایع گران قیمت در سیستمی استفاده می شود که دقت بالایی دارد و عملکرد آن بصورت کامل اندازه گیری می شود. این سیستم توسط سازنده دستگاه شما بصورت پیش فرض فعال شده است. بنابراین یک راننده فقط لازم است که زمان شارژ کردن مایع به داخل مخزن مخصوص آن و چگونگی انجام این کار دقت کند. این اطلاعات همیشه در کتابچه راهنمای کامیون، اتوبوس یا دستگاه نوشته شده اند. لازم به ذکر است که این مایع از ۶۷.۵ ٪ آب یونیزه شده و ۳۲.۵ ٪ اوره تشکیل شده است و ذاتا ماده ای بی خطر است. اما مانند دیگر مواد شیمیایی، ادبلو هم یک MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی ماده دارد که می توانید آن را مطالعه کنید تا بدانید در صورت بروز هر اتفاقی چطور رفتار کنید. در این برگه مثلا اینکه اگر این ماده به پوست تماس پیدا کرد، به چشم مالیده شده و... چطور باید عمل کرد. برای دانلود MSDS ادبلو می توانید اینجا کلیک کنید.

اما اوره ای که از آن در ساخت مایع اگزوز استفاده می شود، اوره با منشاء حیاتی نیست. به این دلیل که اوره موجود در ادرار دارای غلظت بسیار پایینی است و نمی توان از آن برای تولید ادبلو استفاده کرد. اوره ای که در ساخت ادبلو استفاده می شود یک ماده مصنوعی است که از قرار دادن آمونیاک سینتتیک (مصنوعی) و دی اکسید کربن در معرض گرما تولید می شود. اوره ای که برای تولید مایع اگزوز از آن استفاده می شود مایع است اما اوره جامدی که بصورت گلوله های ریز است و توسط کشاورزان به عنوان کود استفاده می شود هم از همین راه تولید می شود.

چه خودروهایی از ادبلو استفاده می کنند؟

کامیون های سنگین، اتوبوس ها، سواری های دیزل، ماشین های راهسازی و ماشین های کشاورزی با استاندارد یورو ۴ به بالا همه از سیستم SCR استفاده می کنند. در کشور ما نیز نصب این سیستم روی موتورها توسط سازمان محیط زیست اجباری شده است و حتی موتورهای دیزل یا دستگاه هایی که از موتور دیزل استفاده می کنند و در داخل تولید یا مونتاژ می شوند هم باید از سیستم SCR بهره ببرند.

استفاده از سیستم ادبلو از سال ۲۰۰۴ در اروپا و کشورهای پیشرفته آغاز شده است و برخی از سواری ها مانند مرسدس بنز و فولکس واگن نیز زمان زیادی است از آن استفاده می کنند.

عامل استفاده روزافزون از مایع اگزوز مقررات آلایندگی یورو ۶ است که از سال ۲۰۱۴ وضع شدند و انتشار کمتر اکسیدهای نیتروژن را به میزان ۵۶ ٪ کمتر از میزان اعلام شده در استاندارد یورو ۵ اجباری کردند.


بیل مکانیکی دارای سیستم ادبلو
چگونه باید از ادبلو استفاده کرد؟

زمانی که سیستم ادبلو شروع به کار کرد، دارای یک مخزن پلمپ شده بود که فقط نمایندگی ها می توانستند آن را باز کنند. روش کار به این صورت بود که مخزن ادبلوی خودرو در زمان سرویس توسط نمایندگی باز می شد و ادبلوی کافی در آن ریخته می شد. در این روش مقدار ادبلو برای طی مسافتی حدود ۱۶۰۰ کیلومتر یا ۱۰۰۰ مایل کافی بود. اما کم کم با پیشرفت تکنولوژی فاصله سرویس های دوره ای افزایش یافت. همچنین محققان به این نتیجه رسیدند که حمل بیش از ۶۰ لیتر ادبلو که برای مسافت ۱۰۰۰ مایلی در نظر گرفته شده بود خود باعث اضافه شدن بار موتور و انتشار دی اکسید کربن و هزینه سوخت بیشتر می شود. به همین دلیل مخزن ادبلو کوچک تر شد و بصورتی طراحی شد که راننده بتواند ادبلو را داخل آن شارژ کند.


مخزن ادبلو کامیون کشنده
مخازن ادبلوی امروزی از ۵ لیتر به بالا ظرفیت دارند. ظرفیت میانگین مخزن ادبلو بین خودروهای مختلف ۲۰ لیتر است. خودروها کم شدن مقدار ادبلوی داخل مخزن را به راننده اطلاع می دهند. به همین خاطر باید در اولین فرصت به این اخطارها یا اعلان ها توجه کرد. چون مانند تمام شدن سوخت،‌ به محض اینکه ادبلوی داخل مخزن تمام شود، کامپیوتر مرکزی به موتور دستور می دهد خاموش شود و خودرو دیگر قادر به ادامه مسیر نخواهد بود.


نمایی از سیستم ادبلو
توجه کنید که مایع اگزوز با وجود بی خطر بودن می تواند برای رنگ خودرو مشکلاتی ایجاد کند. زیرا مقداری خورنده است. از ریختن آن روی کابل ها و سیم ها هم خودداری کنید چون این خاصیت خورنده بودن مایع اگزوز روی آن ها هم تاثیر می گذارد.

یخ زدن ادبلو

این مایع در دمای ۱۱ درجه زیر صفر یخ می زند. برای برگرداندن آن به حالت مایع از مایع خنک کننده موتور بعد از خروج آن از موتور که گرم است یا گرمکن های برقی استفاده می شود.


مخزن ادبلو دارای گرمکن
میزان استفاده از ادبلو

استفاده از مایع اگزوز توسط سنسورهای دقیق اندازه گیری و کنترل می شود، مقدار مصرف نیز معمولا بین ۲ تا ۶٪ مصرف سوخت دیزل است.


مخزن ادبلوی کامیون
نگهداری ادبلو

توصیه می شود ظروف حاوی مایع اگزوز را در محلی که خنک، خشک و دارای تهویه است به دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کرد.

خرید ادبلو

طبق قانون ادبلو می بایست مطابق با استانداردی به نام ایزو ۲۲۲۴۱ تولید شود. اما متاسفانه در کشور ما هیچ تولید کننده دارای این استاندارد به صورت رسمی نیست. اما تمامی راهنماهای خرید و تولید کنندگان می گویند فقط کالایی را برای خودروی خود بخرید که دارای این استاندارد است. چون این سیستم بسیار ظریف و حساس است و وجود کوچکترین ناخالصی ها یا مشکلات در فرمول شیمیایی آن می تواند ضربات مهلکی به سیستم موتور شما وارد کند. تعمیرات این سیستم کاتالیستی بسیار سنگین است بنابراین برای پرهیز از پرداخت هزینه های هنگفت تعمیرات این سیستم باید فقط و فقط از کالای استاندارد و با کیفیت استفاده کرد. شایان ذکر است هیچ کدام از تولید کنندگان خودرو اعم از سواری، کامیون، راهسازی و کشاورزی آسیب هایی که استفاده از ادبلو نامرغوب به بار می آورد را تحت گارانتی حساب نمی کنند.


کامیون دارای سیستم ادبلو
به همین دلیل رانندگان بسیاری در ایران چون دسترسی به محصول استاندارد مقدور نیست یا اگر کالای وارداتی باشد با قیمت های بسیار بالایی به فروش می رسد اقدام به قطع ادبلوی دستگاه خود می کنند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید اینجا کلیک کنید.

http://aradind.ir/2018/05/24/adblue
 • آراد صنعت
 • تلفن ثابت: ٠٣١٩۵٠١١٠۵۶ تماس
 • فکس: ٠٣١٩۵٠١١٠۵۶
 • موبایل: ٠٩٢١۵٠٠٢۶٢۵ تماس
 • وبسایت: WWW.ARADIND.IR
 • ایمیل: aradsanat2018@gmail.com
 • کشور: ایران
 • استان: اصفهان
 • شهر: اصفهان
 • آدرس: سی و سه پل مجتمع تجاری کوثر طبقه چهارم واحد ۶۲۰
 • 1354
 • صفحه اختصاصی آراد صنعت   sanat.ir/aradsanat
 • ثبت پیام یا سفارش

لیست قیمت محصولات آراد صنعت
عنوان کالا واحد قیمت (تومان) تاریخ اعلام
قیمت ادبلو باکس دستگاه 1,000,000 تومان 140 روز قبل

پست های مرتبط

بازدید:٨٣ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ماشین آلات راه سازی هیتاچ
بیل مکانیکی هیتاچی
شرکت هیتاچی به عنوان یکی از قدیمی ترین و صاحب نام ترین کمپانی های سازنده ماشین آلات راهسازی و معدن
، ماشین آلات راه سازی هیتاچ
بازدید:٨٢ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ماشین آلات راه سازی هیتاچ
بیل مکانیکی هیتاچی
شرکت آرین ماشین راهبرد به عنوان یکی از شرکتهای زیر مجموعه مدیریت سرمایه آرین پویا در سال 1395 تأسی
، ماشین آلات راه سازی هیتاچ
بازدید:۶٢ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی کوماتسو
شركت كوماتسو يكي از بزرگترين توليد كنندگان تجهيزات معدني و راهسازي در جهان مي باشد كه بيش از۷۰% درآم
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٢٩ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی چرخ لاستیکی
این نوع دستگاه مهندسی به طور گسترده در مهندسی جاده از جمله ساخت و ساز جاده، ساخت وساز مسکن وشهر سازی
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:۶٢ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی کبلکو
انتخابی با ارزش ، محصولی با دوام ، با کوبلکو برند اول دنیا شرکتKobe steelکه محصولات خود را با برن
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:۶٢ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی ولوو
بيل مکانیکی جزء پركاربردترين ماشين هاي راهسازي مي باشد و قابليتهايي همچون ميدان كاري وسيع و عمق حفار
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:١۶۴ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی هیتاچی
هیتاچی یک شرکت چندملیتی است که در سال 1910 در ژاپن پایه گذاری شد و در زمینه‌های مختلف صنعتی فعالیت م
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٩٧۶ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی زوم لایون
مجموعه زوم لایون با بیش از ۵۰ سال تجربه در زمینه طراحی مهندسی و ساخت ماشین آلات عمرانی ، در سال ۱۹۹
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٩٧۶ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
	 بیل مکانیکی سانوارد
شركت SUNWARD يك شركت بين المللي مدرن در زمينه ماشين آلات عمراني و معدني مي باشد . اين شركت در سال
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٩٧٩ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی هیوندای
بیل های مکانیکی از اولین ماشین آلات مدرن ساختمانی است که درعملیات خاکی بکاررفته است بیل های مکانیکی
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٩٨٣ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط شرکت پردیس صنعت
بیل مکانیکی چیست؟
بیل های مکانیکی ماشین آلات و تجهیزات ساختمانی سنگینی هستند که شامل بازوی مفصلی، باکت و کابین چرخان (
اصفهان ، شرکت پردیس صنعت
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
برج خنک کننده
سال ساخت: 1391 شرکت سازنده: تایوانی کشور سازنده: تایوان مدت زمان کارکرد: دو هفته ظرفیت: 10 تن ا
، ایران استوک
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
فروش بیل مکانیکی هیتاچی مدل 300 استوک
مدل: EX300 سال ساخت: 1991 شرکت سازنده: HITACHI کشور سازنده: ژاپن ظرفیت: 30 تن وضعیت گارانتی: ند
، ایران استوک
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
بیل مکانیکی هیتاچی 300
مدل: EX300 سال ساخت: 1991 شرکت سازنده: HITACHI کشور سازنده: ژاپن وضعیت گارانتی: ندارد امکان آمو
، ایران استوک
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
فروش بیل مکانیکی 220 خط 6 استوک
مدل: PC220-6 سال ساخت: 1992 شرکت سازنده: KOMATSU کشور سازنده: ژاپن کاربرد دستگاه: خاکبرداری و مع
، ایران استوک
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
، ایران استوک
بازدید:٠ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
خریدبرج خنک کننده 160 تا 200 تن استوک
توانایی خرید: نقدی ظرفیت مورد نظر: 160تا 200 تن کد دستگاه: 1560
، ایران استوک
بازدید:٣ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
فروش کامیون
مدل: آذرخش سال ساخت: 1377 شرکت سازنده: آذرخش کشور سازنده: ایران ظرفیت: 5تن وضعیت گارانتی: دارد
، ایران استوک
بازدید:٣ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
بیل مکانیکی چرخ زنجیری sk230
مدل: sk230 سال ساخت: 2006 شرکت سازنده: kobelco کاربرد دستگاه: بیل مکانیکی چرخ زنجیری وضعیت گاران
، ایران استوک
بازدید:۶ |
اشتراک گذاری
ارسال توسط ایران استوک
اجاره بیل مکانیکی
مدل : 1996 ظرفیت : 220 نوع اجاره: ساعتی ماهیانه سالانه قیمت پیشنهادی (به ریال) : پیشنهادی مشخصات
، ایران استوک
صفحه ١ ٢ ٣ ۴ ۵ ۶