ارسال پیام برای ارج و سامسونگ

ارج و سامسونگ

بازدید:١٨ | ا

ارج و سامسونگ
✍️یدالله کریمی پور

کمپانی های ارج ایران و سامسونگ جمهوری کره، با کارکرد کمپانی های تولید لوازم خانگی، تقریبا در یک محدوده زمانی تاسیس شدند (۱۹۳۷ میلادی).

ارج پس از حدود ۸۰ سال فعالیت در ۱۳۹۵ با حکم قضایی تعطیل شد. این کارخانه که در ۱۳۱۶ توسط یک استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران، به عنوان کارگاهی خصوصی تاسیس شده بود، پس از اوجگیریش در ایران و منطقه، پس از انقلاب اسلامی، دولتی و کم کم رو به ورشکستگی نهاد. به گونه ای که ارزش آن هنگام تعطیلی فقط زمین و سوله هایش بود. ارج تنها در دهه ۷۰، شاهد یک اختلاس ۲۰ میلیارد تومانی بود. مالکیت آن نیز پس از اجرای اصل ۴۴، بین سهامداران دست به دست شد و دست آخر به کارخانه ای کهنه، زوار در رفته و زیان ده و مفلوک تبدیل شد.
ولی در آن سوی آب ها، سرنوشت برادر همزادش سامسونگ متفاوت بوده است:
سامسونگ امروزه روز تبدیل به شرکتی خوشه ای با محدوده فعالیتی جهانی شده است. لی-کان-هی، رئیس هیأت مدیره، گستره فعالیت سامسونگ را در صنایع شیمیایی،الکترونیک، پزشکی، نیم رسانه ها، کشتی سازی، پزشکی، مخابرات، خودروسازی و... گسترش داده و سرآمد کرده است.
درآمد سالانه اش تا ۲ سال پبش، ۲۴۰ میلیارد دلار و سود خالص سالیانه اش حدود ۳۰ میلیارد دلار، و مجموع دارایی هایش بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار است.
شمار کارکنانش از مرز ۳۵۰ هزار تن گذشته و توانسته برای صدها میلیون تن در سراسر جهان شغل ایجاد نماید.
شرکت های سامسونگ الکترونیک، سامسونگ‌لایف، سامسونگ فایر، صنایع سنگین سامسونگ، سی اند تی، تکوین، مهندسی کارت، الکترومکانیکس، رنوموتورز و...شاخه هایی از این کمپانی به شمار می آیند.
این‌دو نام یادمان نرود: ارج و سامسونگ

منبع : کانال مدیران نامدار ایران

1 / 1
ارج و سامسونگ