ارسال پیام برای دما و رطوبت سنج دیجیتال

دما و رطوبت سنج دیجیتال

بازدید:١٨ | ا

دما و رطوبت سنج دیجیتال

رطوبت چیست؟

به مقدار بخار آب موجود در اتمسفر رطوبت هوا گفته می شود. هوا مخلوطی از گازهای اتمسفری بخار اب و هوای خشک می باشد. در عمل مخلوط هوای خشک و بخار اب را هوا می گویند. که آنها را با رطوبت سنج هوا اندازه گیری می کنند.

انواع رطوبت موجود در هوا که بر مبنای نوع رطوبت کیفیت هوای بررسی می شود.


رطوبت نسبی هوا : نسبت فشار بخارآب درهوا به فشار بخار اشباع درهمان دما تعریف شده و به صورت درصد بیان می شود با توجه به این تعریف رطوبت نسبی به این صورت بیان می گردد به عبارت دیگر رطوبت نسبی RH عبارت از نسبت جزمولی بخار آب XV در یک مخلوط به جز مولی بخار آب XS در مخلوط اشباع در همان درجه و فشاررطوبت مطلق هوا : میزان وزن بخار آب در واحد حجم هوا رطوبت مطلق لازم برای اشباع هوا که همان رطوبت مطلق می باشد. برای اندازه گیری رطوبت نسبی هوا روش های متنوعی به کار گرفته می شود :

1- روش مستقیم : در این روش از وسایلی استفاده می گردد که به طور مستقیم قادر به اندازه گیری رطوبت نسبی هوا می باشد. از وسایلی استفاده می گردد که نسبت به رطوبت هوا حساسیت زیادی دارند و با تغییر رطوبت هوا برخی از پارامترهای فیزیکی آن مواد تغییر می کند (مانند طول ، مقاومت ، سطح ،....) این وسایل در انواع و اقسام مختلفی ساخته شده که برخی از به شرح زیر می باشند.


یکی از این وسایل که اصطلاحا به آن هیدروگراف | ترموهیگرومتر | HYGROMETER | ترمورطوبت سنج می گویند و کاربرد زیادی در ایستگاه های هوا شناسی دارد. یکی از ترموهیگرومتر ها عملکردی دارد که بر اساس اندازه گیری تغییر طول جنس موی خاصی از انسان عمل می کند در این وسیله یک رشته موی انسان را 10 الی 100 برش طولی داده و توسط وزنه کوچکی که به اهرمی متصل است درحال کشش قرار می دهند دراثر تغییر رطوبت هوا ، طول مو تغییر نموده و این وسیله دربعضی از به عنوان ترموهیدروگراف معرفی شده اند نوع دیگری از این وسایل دستگاه هایی هستند که بر اساس تغییر مساحت سطح مشخصی از پوست قورباغه (که درحال کشش می باشد ) عمل می کند و مشابه دستگاه قبلی است که در صنایع نساجی که اندازه گیری و کنترل رطوبت از اهمیت ویژه ای برخوردار است کاربرد زیادی دارد.

ازدیگر وسایل که در این گروه ها جای دارند ترمو هیدرومتر دیجیتالی است این وسیله دارای سنسوری است که دراثر تغییر رطوبت هوا ، جریان الکتریکی ایجاد می نماید میزان جریان الکتریکی متناسب با میزان رطوبت هوا می باشد. این وسیله در سنجش رطوبت هوا در مقابل دهانه دمنده سیستم های تهویه کاربرد زیادی دارد همان طور که از نام آن پیداست این وسیله قادر به اندازه گیری رطوبت و دمای هوا می باشد.2- روش غیر مستقیم : در این روش با اندازه گیری دو پارامتر : دمای دماسنج خشک چرخان و دماسنج تر چرخان ، مقدار رطوبت نسبی به کمک روابط ، جداول ، خط کش و نمودار سایکرومتری تعیین می شود و خط کش و نمودار بیشترین کاربرد را دارند.بصورت کلی دو نوع رطوبت سنج برای اندازه گیری میزان رطوبت نسبی هوا استفاده می شود.


1- رطوبت سنج چرخان Whiring hygrometer
2- رطوبت سنج آسمن Assman hygrometer


رطوبت سنج چرخان : از دو دماسنج ساخته شده است که مخزن یکی از آن ها با فیتیله ای با قابلیت رسانایی آب پوشش یافته و به عنوان دماسنج تر استفاده می شود (در ضمن رطوبت سنج چرخان با مخزن و بدون مخزن دارد ) و مجهز به دسته ای می باشد که می توان آن را حول محور بازو به حرکت درآورد و بدین ترتیب تهویه لازم در سطح مخزن ها که بخشی حساس دماسنج ها است را تامین می کند.
رطوبت سنج آسمن : تفاوت این رطوبت سنج با رطوبت سنج چرخان در این است که در نوع مکش جریان هوا به کمک یک باد بزن که پس از کوک شدن عمل می کند از روی مخزن دماسنج عبور می کند.
علاوه بر این رطوبت سنج آسمن فیتیله به روش دستی مرطوب می شود و مخزن آب وجود ندارد. فن موجود در این رطوبت سنج آسمن جریان هوا با سرعت یکنواخت (5/2متر بر ثانیه ) در سطح دماسنج ها تامین می کند.


نکات مهم در رطوبت سنج ها :

در رطوبت سنج ها باید هردو دماسنج مورد استفاده از یک نوع و یک اندازه و ساخت یک نوع شرکت باشند در خصوص دماسنج تا 1/0 دمای درجه سانتی گراد انجام گیرد در خصوص رطوبت سنج آسمن دقت شود که هواکش مربوط حرکتی یکنواخت داشته و تهویه کافی را در دماسنج ها ایجاد کند در رابطه با رطوبت سنج چرخان سرعت گردش ، یکنواخت و کافی باشد.


انواع رطوبت سنج جامدات (نم سنج جامدات) :


1- رطوبت سنج دیجیتال چوب ، کاغذ و مصالح ساختمانی ( گچ- سیمان – بتن )
2- رطوبت سنج علوفه و کمپوست و غلات
3- رطوبت سنج دیجیتال چوب و کاغذ و مصالح ساختمانی ( غیر تخریبی ، الکتریکی یا القایی یا غیر تماسی )رطوبت سنج چوب چیست ؟

در صنعت چوب یکی از مهمترین مولفه ها جهت تولید صنایع چوبی رطوبت است. از همین رو سوالات فراوانی برای رفع مشکلات در این خصوص وجود دارد. برای تولید انواع صنایع چوبی به چوب خشک شده نیاز دارید این چوب خشک شده ممکن است به روش طبیعی ( فضای باز ، هانکار ) یا کوره خشک شده باشد.

دستگاه رطوبت سنج چوب یکی از روش های تعیین درصد رطوبت چوب را انجام می دهد. در روش اندازه گیری رطوبت چوب با استفاده از رطوبت سنج الکتریکی که در بین اساتید نجار و کارشناسان صنایع چوب گسترش پیدا کرده است به دلیل جیبی و سبک بودن و سرعت بالا به دست آوردن رطوبت چوب محبوب است.

در حقیقت دستگاه یک جریان الکتریکی در چوب جریان می دهد و به این روش درصد رطوبت را اندازه گیری می کند. نوع چوب در دقت اندازه گیری رطوبت تاثیر دارد به طور مثال چوب های نواحی معتدله این روش دارای خطایی بین 1.5 درصد است و در چوب تبریزی درصد خطا 3 درصد است و علت آن نابرابری پراکندگی یون های مواد غذایی در چوب است. جرم مخصوص چوب نیز کمی تاثیر داشته و دما نیز تاثیر بسازایی دارد این روش دارای مزایایی نیز هست مثلا زمان سنجش رطوبت چوب سریع است و اندازه گیری نیاز به تخصصی خاصی ندارد این روش با دستگاه های مختلف رطوبت سنج چوب و کاغذ نیاز به تخریب چوب یا قطعه نیست و همچنین دستگاه رطوبت سنج سبک و قابل حمل است ضمنا هزینه اندازه گیری نسبت به بقیه روش های اندازه گیری رطوبت کم هزینه تر است.رطوبت سنج تخریبی یا نفوذی چوب و کاغذ و مصالح ساختمانی چیست ؟


در بعضی موارد به آنها رطوبت سنج سوزنی یا میله ای نیز گفته می شود. با نفوذ در چوب یا سطح مورد نظر و ایجاد منفذ در سطح درصد رطوبت را اندازه گیری می کند از این رو آنها را تخریبی نیز می نامند.رطوبت سنج علوفه و کمپوست و غلات چیست ؟


رطوبت سنج علوفه و کمپوست فارم کامپ FARMCOMP Farmex HT-PRO جهت اندازه گیری رطوبت علوفه وکمپوست کاربرد دارد. این رطوبت سنج جز پرکاربردترین رطوبت سنج ها در این زمینه می باشد که طول پراب آن حدود 50 سانتی متر است.انواع رطوبت سنج های دیجیتال1- دیجیتال رومیزی:دستگاه دیجیتال رومیزی یا ثابت، با قابلیت نصب بر روی دیوار (دیواری) و یا استفاده به صورت رومیزی (Desktop)، جهت اندازه گیری رطوبت و دما در یک محیط محصور، نظیر آزمایشگاه و یا بیمارستان و دفتر کار یا محیط کاری در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این دستگاه ها به سنسورهای سر خود مجهز بوده و قابلیت کالیبره در بعضی از سنسورها وجود ندارد.

۲- دیجیتال صنعتی و حرفه ای:در برخی مدل های صنعتی و حرفه ای رطوبت سنج، امکان کالیبره سنسورهای دما و رطوبت دستگاه وجود دارد. همچنین در برخی مدل های این دستگاه امکان ثبت بیشترین و کمترین مقدار و یا تنظیم ست پوینت برای آلارم در نظر گرفته شده است. با توجه به نوع پراب می توان این دستگاه های آزمایشگاهی را به دو دسته «پراب سرخود» و «پراب جدا» تقسیم کرد.

۳- رطوبت سنج جامدات:دستگاهی که میزان رطوبت جامداتی همچون خاک ، گچ ، چوب ، کاغذ و بتون را اندازه گیری می کند و به آن جامدات و یا نم سنج می گویند.

نم سنج ها به دو دسته تقسیم می شوند :

4-پراب مخرب نفوذی: با پراب مخرب رطوبت اجسام را به وسیله پرابی پین مانند اندازه گیری می کند . بدین صورت که پین ها را مستقیما داخل جسم فرو (۵ میلی متر) می کنند و پس از اندازه گیری به صورت نموداری و یا عددی بر روی دستگاه نمایش داده می شوند.

5-پراب غیر مخرب غیر نفوذی: سنجش رطوبت جامدات با پراب غیرمخرب به صورت آلتراسونیک عمل اندازه گیری را انجام می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
شرکت پترو فرهان گستر جنوب واردکننده برند‌های مطرح تجهیزات جوشکاری و بازرسی فنی و NDT از سراسر دنیا
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش با واحد فروش تماس حاصل فرمایید

02165565901
02144584671
02144584619
09133390223
09034119385

1 / 1
دما و رطوبت سنج دیجیتال
http://fgj-ndt.ir/