سایت تخصصی بازیافت و ضایعات

شرکت ها، کارخانه ها و صنایع مرتبط با بازیافت و ضایعات sanat.ir/recycle


مطالب ویژه در حال ذخیره سازی

معرفی شرکت آهن مجد فراز
ویژه ٣,۶٠٠ امتیازی

پست های به روز شده در حال ذخیره سازی


آخرین ارسال های شرکت ها در حال ذخیره سازی


شرکت های عضو در حال ذخیره سازی

رازک شیمی

مخزن زباله شهری رازک شیمی شامل: مخزن زباله مکانیزه چهار چرخ، مخزن زباله مکا

چوب شناسان ارشد ایرانیان

کاغذ,مقوا,ماشین آلات,مشاوره,بازیافت

آزمايشگاه آرين فن آزما

تصفيه,معاينه فني,اندازه گيري,محيط زيست,آب و فاضلاب

شرکت پی آب زیست

تصفیه آب,تصفیه فاضلاب,تجهیزات تصفیه فاضلاب,پکیج تصفیه فاضلاب,تجهیزات تصفیه

aliamoozgar

کیسه فریزری,فریزری لفاف,فریزری رولی,پاکت فریزر,

مبلمان شهری (برج نوری / پ

برج نوری,پایه پرچم ,مبلمان شهری,سطل زباله ,میزئ نیمکت

شركت ويستا صنعت باتيس

برج نوري,پايه هاي روشنايي ,نيمكت و مخزن زباله,دستگاه هاي بدنسازي ,تجهيزات ت

آهن مجد فراز

تهاتر مواد اولیه فولادی با محصولات فولادی

ایمن پایش

اندازه گیری و پایش آلاینده های زیست محیطی و بهداشت حرفه ای در صنایع و ارائه


پست های ارسالی در حال ذخیره سازیدپارتمان های موضوعیدپارتمان های محصولات و خدماتسایر موضوعات مرتبطرشد روزافزون صنعت و استفاده از مواد و عناصر براي ساخت و وسايل و ابزارها داراي عوارض و اثرات مختلفي در زندگي ما انسان‌ها بوده است. فلزات، پلاستيك و محصولات شيميايي مختلف ديگر به نحو فزاينده‌ بر زندگي ما تأثير گذاشته است. وسايل و كالاهاي ساخته شده با اين مواد بعد از مصرف حجم گسترده‌اي از زباله‌ها وضايعات را به وجود آورده‌اند. ميليون‌ها تن از اين ضايعات از هزاران كالاي ساخته شده به وجود آمده كه داراي ارزش‌هاي مختلفي هستند و لزوم بازيافت آن‌ها ضروري است. «بازيافت» كلمه‌اي براي تعريف روش‌هاي متعددي از علوم و فنون براي استفاده مجدد از ضايعات است بازيافت راه ارزشمندي براي صرفه جويي و ذخيره‌سازي منابع مي‌باشد. هم‌اكنون در حالي كه مقادير متنابهي از ضايعات صنعتي كشاورزي و انساني در طبيعت رها و يا در مقادير كم‌تر، انبار شده‌اند كه محققان و پژوهشگران در حال جست‌وجوي روش‌هاي بهتر براي استفاده مجدد از آن‌ها هستند. در كشور ما نيز از صدها سال پيش تاكنون ايرانيان هوشمند با صنعت بازيافت آشنا بوده‌اند روش‌هاي مختلفي را نيز در اين زمينه ابداع كرده و به كار بسته‌اند. استفاده از ضايعات كشاورزي در ساختمان‌سازي و استفاده از ضايعات انساني در كشاورزي از مهم‌ترين اين روش‌هاي مختلف بازيافت است. با بازيافت ضايعات مي‌توان صنايع جديدي براي اشتغال‌زايي جستجو نمود و با حفظ شرايط زيست‌محيطي زندگي بهتري براي مردم مهيا نمود. ضایعات شامل موارد مختلفی از جمله ضایعات الکتریکی که موارد ارزشمندی برای بازیافت هستند، ضایعات فلزی که خود به دو دسته فلزات با ترکیب و بدون ترکیب آهن تقسیم می شوند، ضایعات مصالح ساختمانی که به ترتیب شامل خاک، بتن، آجر، سنگ، فلزات، شیشه، گچ و سایر موارد میباشد که هر کدام در صنعت بازیافت از اهمیت ویژه ای برخودارند و روشهای مختلفی را برای بازیافت می طلبند.

دو روش كمپوست و بازيافت معمولا در بازیابی زباله‌ها به کار گرفته می‌شود که اولی موجب  حاصلخیزی خاک کشاورزی و دیگری به‌عنوان مواد اولیه برای ساخت کالاهای دیگر استفاده خواهد شد. نکته جالب توجه در این زمینه به تاریخچه 4000 هزار ساله چینی‌ها در زمینه تولید کود از مواد زائد گیاهی و انسانی برمی‌گردد که از آن برای حاصلخیزی خاک استفاده می‌شد و بعدها در کشاورزی سایر کشورها به کار گرفته شد. 
تاريخچه بازيافت در ايران
بازیافت در ایران سابقه ای نزدیک به 60 سال دارد زمانی که اولین کارخانه کود آلی در سال 1337 در اصفهان ساخته شد، چند سال بعد انگلیسی‌ها یک کارخانه کمپوست در صالح آباد تهران تاسیس کردند. این کارخانه در سال 1363 تعطیل اما با تغییراتی که سازمان بازیافت تهران در آن ایجاد کرد پس از مدتی بار دیگر آغاز به کار کرد. در عین حال کارخانه کمپوست اصفهان نیز در سال 1348 به واسطه عدم رعایت موازین بهداشتی تعطیل اما کارخانه جدیدی در سال 1368 جایگزین آن شد. در ادامه این روند نیز کارخانه‌های مختلف با هدف بهره‌گیری از زباله به عنوان یک منبع برای تولید کالا و انرژی مورد نیاز ساخته شدند اما با توجه به آمارهای اعلام شده این کارخانه‌ها تنها توانسته‌اند دو درصد بازیافت و 19 درصد کمپوست را به ارمغان آورند.  در زیر نگاهی خواهیم داشت به کارخانه‌هایی که با هدف ساماندهی زباله در برخی شهرها با مشارکت بخش خصوصی و دولت در حال فعالیت هستند. منبع: دنياي اقتصاد با ما تماس بگیرید
در صورت تمایل به حضور در سایت صنعت ایران از طریق شماره زیر و یا تلگرام با ما تماس بگیرید
09101186300         info@sanat.ir