www.sanat.ir/ksc

فولاد خوزستان

آهن، گندله، اسلب، بيلت

معرفی فولاد خوزستان:
شرکت فولاد خوزستان در سال 1372 و با استقرار گشت های VIP ، سفر تعالی خود را آغاز نمود. و در سالهای مختلف به موفقیت های بی شماری نظیر استقرار نظام تحقیقات وخودکفایی ، استقرار نظام پیشنهادها و گروههای QCC و WIT ، استقرار نظام مدیریت کیفیت ISO 9001:94 ، طراحی سیستم های اطلاعات مدیریت MIS و.... نائل گردید. اگر چه این موفقیت ها مطلوب بودند ، لیکن بدنه مدیریتی سازمان تشخیص د... بیشتر

معرفی فولاد خوزستان

  • فولاد خوزستان
  • تلفن: 06132278900
  • آدرس: اهــواز- كيلــومتر 10 جــاده اهــواز-بندر امام- جاده اختصاصي

شرکت فولاد خوزستان در سال 1372 و با استقرار گشت های VIP ، سفر تعالی خود را آغاز نمود. و در سالهای مختلف به موفقیت های بی شماری نظیر استقرار نظام تحقیقات وخودکفایی ، استقرار نظام پیشنهادها و گروههای QCC و WIT ، استقرار نظام مدیریت کیفیت ISO 9001:94 ، طراحی سیستم های اطلاعات مدیریت MIS و.... نائل گردید. اگر چه این موفقیت ها مطلوب بودند ، لیکن بدنه مدیریتی سازمان تشخیص داد، برای پیشرو شدن در حرکت به سوی کیفیت وهمسو شدن در حرکت به سوی چشم انداز سازمان ، نیاز به ابزار اندازه گیری وجود دارد. و این ابزار در مضمون مدل تعالی سازمانی قرار داشت . به همین منظور در سال 1382 ، آشنایی با مدل تعالی سازمانی در دستور کار مدیران قرار گرفت . در سال 1383 فولاد خوزستان برای اولین بار رویکرد پرسشنامه را برای خودارزیابی خود بکار برد و در همان سال با حضور در جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی ، موفق به دریافت گواهینامه برای تعالی سازمانی شد. این موفقیت شروع تازه ای برای فولاد خوزستان بود. زیرا از این پس متعهد گردید که کلیه فعالیت های خود را همسو با مدل نماید. بدنه مدیریتی مصمم و کارکنان تشنه فراگیری ، ناهمواری های پیش رو را یکی پس از دیگری از میان برداشتند و فولاد خوزستان آهسته آهسته حرکت خود را باتجربه خود به سوی تعالی ادامه داد. فولاد خوزستان با انعطاف پذیری و متناسب با ضرورتهای استراتژیک تحولات متعددی را پشت سرگذاشته است . بازخوردهای دریافتی متعدد نظیر گزارش بازخورد جایزه ملی بهره وری وتعالی سازمانی ، یادگیری از سازمانهای برتر و ضرورت حرکت به سوی فضای رقابتی موجب شده است که رهبران شرکت همواره انعطاف پذیری خود را حفظ نموده ودر صورت نیاز جهت گیری های استراتژیک سازمان را بازنگری کنند. نگرش حاکم بر مدل تعالی سازمانی و نهادینه نمودن مفاهیم بنیادین آن ، در رشد اغلب اهداف استراتژیک سازمانی موثر بوده است . مدل تعالی سازمانی منجر به حرکت در مسیر رشد و تعالی فولاد خوزستان شده است به طوری که براساس مدل ، پروژه های بهبود سازمانی براساس فرآیند خود ارزیابی تعریف شده ونظارت بر پیشرفت پروژه ها در چارچوب کمیته های تخصصی و عالی تعالی سازمانی به صورت متمرکز انجام می گیرد. با بکار گیری مدل از سال 1383 ، شاخص های سازمان براساس منطق رادار تعریف و پیگیری می شوند.


درسال 1384 فولاد خوزستان موفق به دریافت تقدیر نامه سه ستاره شد . تبدیل گزارشات بازخورد به پروژه های بهبود و پیگیری جهت اجرا و خاتمه آنها ، موجب گردید که این شرکت در سال 1388 موفق به کسب تندیس بلورین جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی نائل گردد. در همان سال شرکت فولاد خوزستان در میان 129 شرکت حاضر در جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی کشور رتبه ششم را ازآن خود نماید. این تلاشها وهمت ، در سال 1389 تداوم یافت و در آن سال، شرکت به تندیس بلورین جایزه ملی بهره وری و تعالی سازمانی نائل شده و در بین 133 شرکت حاضر ، موفق شد رتبه دوم کشوری را ازآن خود نماید.


شرکت فولاد خوزستان متعهد به دستیابی به قله تعالی کسب و کار همرا ه با دستیابی به بالاترین استانداردهای اخلاقی است . این شرکت همواره در مسیر تعالی ، در پی ایجاد فرهنگ تعالی ، ایمنی و نوآوری در کسب و کار است و این موضوع کاملا در موفقیت ها و نتایج سالانه قابل مشاهده است . ما معتقدیم آنچه که امروز فولاد خوزستان را از سایرین متمایز نموده، تعهد رهبران، مدیران، کارشناسان و کارکنان سازمان در تمامی رده ها به برتری جویی است.سالها است که اتفاقی نمی افتد مگر اینکه حاصل از نتیجه ای ارزیابی شده و الزامی برای تغییر ایجاد شده باشد. فعالیتی جدید در سازمان ایجاد نخواهد شد، مگر آنکه رویکرد آن به طور شفاف تعریف شده باشد و رویکرد نوشته نخواهد شد، مگر اینکه ارتباط آن با استراتژی سازمان تعریف گردد.
چشم انداز و اهداف سازمان به روشنی در تمامی حوزه های عملیاتی و برای تمام پرسنل سازمان تعریف شده و نقش هر یک از آنها در حصول اهداف سازمانی معین گردیده و همه می دانند که به کجا می روند و چگونه باید این مسیر را با سرعت مناسب طی نمایند.


برای حصول اطمینان از اینکه روح مشتری مداری در سازمان حضور دایمی داشته وبه صورت یکپارچه از رهبری تا کارگر ساده همه به آن متعهد شده اند، سنجش رضایتمندی مشتریان در طول سال و به صورت گسترده صورت می گیرد تا صدای مشتریان دائما" در دسترس تعالی سازان فولادخوزستان بوده و بتوانند نیازها و خواسته های آنها را در تعاملات روزمره به نحو شایسته ای تامین نمایند.


راهبری سازمان نه با دستور، بلکه با سامانه رهبری است که از شورای راهبردی ،کمیته تخصصی تعالی سازمانی ، کمیته راهبری، کمیته های فرآیندی و کارگروههای تخصصی گسترده شده است. این سامانه است که تصمیمات را ارزیابی، ساخته و پرداخته می نمایند. هم اکنون پس از چند سال حرکت در مسیر تعالی، دیدگاهی جامع نگر درباره سازمان و الویت ها و مدیریت فعالیتهای بهبود ایجاد گردیده و سازمان کلیه فعالیتهای خود را مبتنی بر اهداف استراتژیک، آرمان و مأموریت خود به پیش می برد.

برخی از دستاورد های فولاد خوزستان

حوزه بهره برداری:- اولین تولیدکننده فولاد با استفاده از فرآیند احیاء مستقیم و کوره های قوس الکتریکی در کشور
- تولید بیش از 31 میلیون تن شمش فولاد تا پایان سال 1389 که سهم سال 1389 معادل سه میلیون و بیست وچهار هزارتن بوده است .
- تولید فولاد تمیز و گونه های مختلف فولادی با کیفیت بالا.

حوزه برنامه ریزی وتوسعه:


- افزایش ظرفیت تولید طی دو مرحله با اجرای طرحهای توسعه ، فاز اول به 2.4 میلیون تن و در فاز دوم به 3.2 میلیون تن فولادخام .


- بومی سازی تکنولوژی های فولاد مانند ساخت کوره های پاتیلی ، احیاء مستقیم (زمزم ) و مدیریت در اجرای طرحهای توسعه و تأسیسی مانند نورد ورق عریض اُکسین خوزستان ، احداث کارخانه اکسیژن به روش BOT
- استقرار نظام های مدیریتی نوین و کسب گواهینامه های بین المللی در زمینه های مدیریت : کیفیت ، زیست محیطی ، ایمنی و بهداشت حرفه ای ، آموزش و امنیت اطلاعات


- نصب وراه اندازی سیستم MIS و هماهنگ سازی آن با فرآیندهای سازمان

حوزه منابع انسانی:- منابع انسانی متخصص و با تجربه درارائه خدمات فنی و مهندسی و مشاوره ای در اغلب طرحها و پروژه های فولادی مانند فولاد خراسان ، فولاد هرمزگان ، فولاد میانه و ...
- به منظور ساماندهی هرچه بیشتر آموزش فولادخوزستان اقدام به تجهیز فضاهای آموزشی و اصلاح و تکمیل فرایندهای آموزشی از جمله افزایش تنوع عرصه های آموزش عملی نموده است. بهبود نظام آموزش پرسنل در سطح فراگیر وهمگام با فعالیت های بهبود سازمان، با جدیت فراوان دنبال شده و با هدف توانمند ساختن تمامی رده های سازمان ادامه دارد.حوزه فروش وبازاریابی:


- مشتری مداری
- قابلیت رقابت در بازارهای جهانی و صادرات محصولات ( این شرکت در سال 83 موفق به کسب عنوان صادرکننده نمونه کشوری گردیده است(
- اجرای تعهدات و تحویل به موقع محصولات.

حوزه مالی و اقتصادی:


فولاد خوزستان طی سالهای گذشته توانسته است با مشارکت و همکاری بانکها و سرمایه گذاران بین المللی سوابق موفقی در حوزه تأمین مالی و استفاده از تسهیلات ارزی جهت اجرای طرحهای توسعه و بازپرداخت به موقع تسهیلات را در کارنامه خود ثبت نماید.
بانکهایی مانند توسعه اسلامی ، استاندارد چارترد ، بانک اسلامی دوبی ، بانک اسلامی امارات و فیوچربانک و همچنین سرمایه گذارانی چون تک وور و دانیالی نمونه هایی از فعالیت ها و مشارکت های تأمین مالی و همکاری های بین المللی می باشد.