کاهش مصرف پلی اکریل آمید

بازدید:۶٢۶ | ا
1 / 1
کاهش مصرف پلی اکریل آمید

یکی از روش هایی که منجر به کاهش مصرف پلی اکریل آمید در فرایند تصفیه و ته نشینی می گردد، شناخت مخزن آرامش و نحوه عملکرد آن است. مخزن آرامش لزوما یک مخزن نیست، بلکه منظور مکانی است که در آن پساب به کمترین حد تلاطم رسیده باشد و تمام نکته کلیدی در ته نشینی این است که پلیمر باید زمانی به پساب اضافه شود که پساب با سرعت و شدت و تلاطم کمی در حرکت باشد تا مولکولهای پلیمر بتوانند با ذرات معلق موجود در پساب واکنش فلوکولاسیون را انجام دهند.

کارشناسان شرکت رایمون گستر در بسیاری از کارگاه ها و کارخانجاتی که کلاریفایر ها یا تیکنر ها در ارتفاعی بالاتر از سطح پساب نصب شده اند، با این مورد مواجه شده اند که پساب ها توسط پمپ به سمت دستگاه های کلاریفایر یا تیکنر هدایت می شوند که البته این مورد تقریبا اجتناب ناپذیر است، اما مشکل آن است که دقیقا از همان نقطه هم پلیمر به پساب اضافه می گردد. این در حالی است که پسابی که توسط پمپ به حرکت درمی آید به بیشترین سطح از سرعت رسیده و در این ناحیه اضافه کردن پلیمر تقریبا بی اثر است و همانطور که توضیح داده شد، بهترین مکان ها برای تزریق پلیمر به پساب، مکان هایی است که پساب با سرعت کم به سمت کلاریفایر یا تیکنر در حال حرکت است.

البته اگر در طراحی اولیه با ایجاد طرح پلکانی محل نصب تیکنر یا کلاریفایر جانمایی درستی داشته باشد، پساب بدون نیاز به پمپ کردن و با شیب ملایم به سمت کلاریفایر یا تیکنر خواهد آمد که این روش بسیار کارآمد تر می باشد.

در بعضی از موارد بهتر است در مسیر لوله های هدایت کننده پساب به سمت کلاریفایر یا تیکنر، با ایجاد استاتیک میکسر یا هر نوع وسیله ای که کاهنده سرعت جریان باشد، به نوعی محدوده آرامش برای تزریق پلیمر ایجاد کنیم. برای کاهش مصرف پلی اکریل آمید یا فلوکولانت استفاده از استاتیک میکسر ها در مسیر انتقال پساب، جزو اولین پیشنهادات کارشناسان شرکت رایمون می باشد که برای درک بهتر موضوع لطفا به مقاله "روش کاهش مصرف پلی اکریل آمید با استفاده از ترفند تزریق دو مرحله ای" مراجعه فرمایید.
تهران, اندیشه, تهران، فاز 4 شهر جدید اندیشه، بلوار گلهای شرقی، مجتمع تجاری ارغوان، طبقه 4، واحد 276