ارسال پیام برای کمپرسور باد اسکرو

کمپرسور باد اسکرو

بازدید:٢٩ | ا


کمپرسور باد اسکرو برای تامین هوای فشرده بیش از ۱۰۰۰ لیتر بر دقیقه مورد استفاده قرار می گیرد. ویژگی خوب کمپرسور باد اسکرو صدای کم و قابلیت کارکرد مداوم و بدون وقفه است . همچنین برخورداری از سیستم کنترل plc از دیگر ویژگی های خوب کمپرسور باد اسکرو می باشد .

کمپرسور باد اسکرو برای تولید هوای فشرده به صورت مداوم و ۲۴ ساعته مناسب است.

یکی از ویژگی های خوب کمپرسور باد اسکرو صدای بسیار کم در مقایسه با کمپرسور پیستونی است.


تفاوت کیفیت ساخت کمپرسور باد اسکرو در چیست؟

پیش از آنکه عوامل تاثیر گذار در کیفیت کمپرسور اسکرو را برای شما شرح دهیم، بهتر است ابتدا در مورد نحوه عمکرد کمپرسور اسکرو و اجزا تشکیل دهنده آن صحبت کنیم

نحوه کار کمپرسور باد اسکرو

همانطور که از نام این نوع کمپرسور ها بر می آید، روغن به بخش هایی از این کمپرسور تزریق می شود. در ادامه توضیح خواهیم داد که روغن به چه دلیل و به چه بخش هایی تزریق می شود.

ابتدا هوا از فیلتر هوا عبور کرده و وارد ایرند کمپرسور اسکرو می شود، در ایرند هوا فشرده شده و همراه روغن از ایرند خارج میشود و برای جدا سازی روغن از هوا ، این ترکیب وارد مخزن سپراتور می شود، هوا از روغن جدا می شود و وارد رادیاتور کمپرسور می شود تا دمای آن کاهش یافته تا وارد مخزن شود.

اجزا کمپرسور باد اسکرو

اجزا کمپرسور باد اسکرو (فیلتر هوا کمپرسور اسکرو)

هوا از درون فیلتر هوا به درون واحد هواساز ( روتور های مارپیچی) کشیده می شود. فیلتر نصب شده روی هواساز از ورود ذرات گرد و غبار به درون مارپیچ ها جلوگیری می کند. ورود ذرات گرد و غبار سبب بروز آسیب های جدیدی به واحد هواساز می شود.

اجزا کمپرسور باد اسکرو ( آنلودر :کنترل کننده ورودی هوا به هواساز اسکرو)

این شیر کنترل ورود و یا عدم ورد هوا به داخل هواساز را به عهده دارد. زمانی که فشار داخل مخزن هنوز به حد مناسب و تعیین شده نرسیده است ، این شیر مسیر ورود هوا به داخل Airend را باز می کند تا هواساز فراینده فشرده سازی را انجام دهد. زمانی که فشار به حد تعیین شده رسید، این شیر بسته می شود و عمل مکش هوا به درون هواساز متوقف می شود. این در حالی است که همچنان الکتروموتور و روتور های هواساز در حال چرخش هستند ولی هیچگونه هوای فشرده ای تولید نمی شود.

اجزا کمپرسور اسکرو : ( ایرند – AIREND – هواساز مارپیچی )

هنگامی که شیر ورودی هوا ی باز می شود و به اصطلاح دستگاه در شرایط تحت بار (Load) قرار می گیرد، هوا وارد بخش مارپیچی هواساز می شود.

واحد مارپیچی کمپرسور عمل مکش وفشرده سازی را انجام می دهد. در حین این فرایند روغن به این بخش تزریق می شود. روغن دو وظیفه مهم را به عهده دارد. وظیفه اول خنک کاری و روغن کاری است و وظیفه دوم آب بندی و پر کردن فضای خالی میان دو روتور را به عهده دارد .

و حالا ترکیبی از روغن و هوای فشرده ایجاد شده است.

اجزا کمپرسور اسکرو: ( مخزن سپراتور – مخزن جداکننده روغن از هوا )

در این مرحله می بایست روغن از هوا جدا شود. اینفرایند در یک مخزن جداکننده صورت می گیرد. بیشتر روغن موجود در هوا بر اثر نیروی گریز از مرکز از هوا جدا می شود ( همانند آنچه در ماشین لباس شویی رخ می دهد). این روغن در انتهای مخزن سپراتور جمع می شود و مجددا به هواساز برگردانده می شوند.

در این زمان هوا آماده است که از کمپرسور خارج شود ولی قبل از آن باید از رادیاتور عبور کند.

اجزا کمپرسور باد اسکرو (رادیاتور کمپرسور اسکرو )

در این مرحله، هوای فشرده بسیار گرم می شود. این دما معمولا حدود ۸۰ درجه است. بنابراین می بایست قبل از خروج از کمپرسور هوا خنک شود و دما آن به ۲۵- ۴۰ درجه برسد . این فرایند در رادیاتور صورت می پذیرد.

علاوه بر هوا، روغن نیز می بایست خنک شود. روغن گرم به بخش دیگر رادیاتور که مخصوص خنک سازی روغن است فرستاده می شود. میزان سرد کردن روغن به وسیله یک شیر ترموستاتیک کنترل می شود. هنگامی که دستگاه مدت زمان زیادی خاموش بوده باشد و دمای روغن پایین باشد شیرترموستاتیک مسیر ورود روغن به رادیاتور را می بندد.

تفاوت بین کمپرسور اسکرو درجه ۱ و ۲ در چیست ؟

نکته ۱ : آیا مارک های مختلف واحد هواساز کمپرسور اسکرو (Airend) برتری خاصی نسبت به یکدیگر دارند؟

بلوکه هواساز ( Airend) استفاده شده در کمپرسور اسکرو معمولا یکی از این مارک ها می باشد که عبارتند از :

روتور کُمپ (ROTORCOMP) ساخت کشور آلمان ، ترمومکانیکال(TMC) ساخت کشور ایتالیا ، اِرزِن (AERZEN) ساخت کشور آلمان ، وی اِم سی (VMC) ساخت کشور ایتالیا

تمامی این مارک ها ساخته شده توسط شرکت های معتبر دنیا هستند .

اما چرا بعضی از هواساز های کمپرسور اسکرو با مشکل مواجه می شوند؟

ایرند - air end - بلوکه هواساز

عمده مشکلات به وجود آماده در هواساز کمپرسور های اسکرو ناشی از عدم رعایت نکات ظریف در مونتاژ کمپرسور اسکرو است . در اینجا به چند نمونه از دلایلی که سبب خرابی هواساز می شود اشاره می کنیم.

هم راستا قرار نگرفتن شفت و فولی الکتروموتور و هواساز در تمام محور های سه گانه X , Y , Z

محاسبه غلط دور چرخش شفت هواساز

ساختار غلط شاسی و ستون های ساختار بدنه کمپرسور به گونه ای که بعد از گذشت یکسال هم راستایی شفت الکتروموتور و هواساز از بین می رود و نیروی بسیار زیادی در محور Z روی شفت هواساز وارد می شود و باعث انحراف شفت و خراب شدن پکینگ ها و روغن ریزی هواساز می شود.

نکته ۲ : چگونه می توان از انتخاب صحیح مدل هواساز اسکرو توسط شرکت سازنده دستگاه اطلاع پیدا کنیم؟

هر یک از مارک های هواساز اسکرو دارای یک نام و شماره هستند . به طور مثال هواساز های ROTORCOMP با نام EVO ( ایوُ ) شناخته می شوند و سایز بندی آنها بر اساس حجم تولید هوا به صورت EVO 3 ، EVO 6 ، EVO9، EVO15 و EVO28 است.

هر یک از مدل ها دارای یک جدول مشخصات است که نشان می دهد این هواساز حداکثر چه حجم هوایی را می تواند تولید کند و حداکثر با چه الکتروموتوری کار می کند علاوه بر این هر یک از مدل ها دارای یک گراف فنی می باشد که نشان می دهد با چه دور گردشی چه حجم هوایی تولید می شود. در ادامه این جداول برای هر یک از مارک ها نشان داده ایم.

چگونه متوجه شویم که واحد هواساز ( AIREND ) برای کمپرسور اسکرو کوچک نیست و یا با حداکثر دور کار نمی کند؟

تمام هواساز ها دارای یک گراف و جدول عملکرد هستند. این جدول نشان می دهد که هواساز برای تولید یک حجم مشخص هوا باید چه الکتروموتوری داشته باشد و با چه دوری به گردش آید

همواره از فروشنده بخواهید این گراف را در مورد هواساز کمپرسور به شما نشان دهد.

همچنین از فروشنده بخواهید اندازه دقیق قطر فولی الکتروموتور و هواساز را به شما بگویید . به این صورت می توانید با دیدن گراف هواساز متوجه شوید آیا هواساز مناسبی برای کمپرسور انتخاب شده است یا هواسازی برای کمپرسور نصب شده است که برای تولید هوا باید با حداکثر دور به گردش آید.

در صورتی که یک کمپرسور باد اسکرو با الکتروموتور ۳۷ کیلووات را می خواهید بررسی کنید کافی است در جدول پایین یک خط افقی از روی بخش الکتروموتور ۳۷ کیلووات رسم کنید تا منحنی فشار ۷ بار قطع کند . از این نقطه یک خط عمودی رسم کنید تا خط اریب در جدول بالا را قطع کند. از این نقطه یک خط افقی رسم کنید تا محور عمودی نشان دهنده حجم تولید هوا را قطع نماید.

بر این اساس جدول نشان دهنده این مطلب است که با انتخاب یک الکتروموتور ۳۷ کیلووات، در صورتی که قطر فولی هواساز را به گونه ای انتخاب کنیم که هواساز اسکرو ۴۵۰۰ دور بزند ، هوادهی کمپرسور در فشار ۷ بار ۶٫۴ متر مکعب در دقیقه خواهد بود.

روش دوم : الکتروموتور ثابت باشد و هواساز متحرک باشد.

در این حالت الکتروموتور روی شاسی ثابت بوده و AIREND روی یک صفحه نصب می شود . این صفحه با تنظیم پیچ ها می تواند روی ستون های شاسی بالا و پایین برود.

کدام نوع سیستم تنظیم تسمه بهتر است؟

نوع دوم به مراتب در عملکرد خوب و بلند مدت کمپرسور بهتر است.

از آنجایی که در مدل اول الکتروموتور روی یک ورق متحرک و با سطح بزرگ قرار گرفته است رفته رفته وزن الکتروموتور باعث تاب برداشتن این ورق می گردد. درنتیجه هم راستایی شفت و فولی الکتروموتور و هواساز بهم می خورد و بعد از گذشت یکسال صدای کمپرسور زیاد شده و احتمال پاره شدن تسمه ها افزایش می یابد.

چهار نکته مهم در انتخاب کمپرسور باد اسکرو

کمپرسور باد اسکرو قادر به تامین هوای فشرده مورد نیاز کارخانه ها به صورت ۲۴ ساعته و در طول ۷ روز هفته می باشد.

در این بخش قصد داریم تجربه چندین ساله خود را در خصوص کمپرسور های اسکرو و هر آنچه که در هنگام خرید کمپرسور هوا نیاز است که بدانید را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

پیش از اقدام به خرید کمپرسور هوا، ابتدا باید چند سوال برای شما پاسخ داده شود.

در چه شرایطی خرید کمپرسور باد اسکرو توصیه می شود و در چه شرایطی بهتر است به جای کمپرسور اسکرو ، کمپرسور پیستونی تهیه شود؟

کمپرسور با چه سایزی برای شما مناسب است؟

چگونه در خرید کمپرسور اسکرو پول خود را پس انداز کنیم؟

اشتباهات رایج در هنگام خرید کمپرسور کدام است؟

در چه شرایطی خرید کمپرسور باد اسکرو مناسب است!

کارخانه های متوسط و بزرگ

دستگاه ها و سیستم هایی که به هوای فشرده به صورت مداوم و پیوسته نیاز دارند.

در مکانهایی که بخاطر صدا ، نمی توان از کمپرسور پیستونی استفاده کرد

با این حال در طول این سال ها با بسیاری از شرکت ها مواجه شده ایم که کمپرسور اسکرو خریداری کرده اند در حالیکه کمپرسور پیستونی بهتر جوابگوی آنها بوده است.

اگر یکی از شرایط زیر برای شما صدق می کند، کمپرسور اسکرو گرینه خوبی برای شما نیست!!

اگر به هوای فشرده به صورت مداوم نیاز ندارید

اگر کمپرسور را برای تامین باد ابزار های بادی در کارگاه های کوچک می خواهید بخرید.

چگونه حجم و فشار مناسب را برای کمپرسور باد اسکرو مشخص کنید!

این مساله بسیار مهم است که کمپرسور که خریداری می کنید بتواند به خوبی حجم و فشار مورد نیاز سیستم در خصوص هوای فشرده را تامین کند. متاسفانه در بسیاری از موارد افراد دقیقا نمی دانند چه کمپرسور برای انها مناسب است و این امر منجر به خرید یک کمپرسور بسیار بزرگ یا بسیار کوچک تر از نیاز آنها می شود.

وقتی شما می خواهید یک کمپرسور هوای اسکرو خریداری کنید، معمولا به دلیل یکی از موارد زیر است:

این دستگاه اولین کمپرسور شما است.

شما یک کمپرسور پیستونی دارید ولی جوابگوی نیاز شما نیست.

این دستگاه جایگرینی برای کمپرسور باد اسکرو قدیمی و مستهلک است.

شما در حال حاضر یک کمپرسور اسکرو دارید ولی به هوای بیشتری نیاز دارید.

در ادامه توضیحات لازم برای هر یک از موارد فوق را خدمت شما تقدیم می کنیم

خرید کمپرسور اسکرو برای اولین دفعه

در صورتی که برای اولین دفعه قصد خرید کمپرسور باد اسکرو برای ماشین آلات تولیدی تان را دارید، ابتدا کاتالوگ و دستورالعمل راه اندازی دستگاه را مطالعه کنید. در اکثر مواقع شرکت تولید کنند تجهیزات مشخصات کمپرسور مورد نیاز دستگاه را در کاتالوگ قید می کند.

بخشی از تجهیزات کارخانه و سیستم شما که بالاترین فشار کاری را نیاز دارد، تعیین کننده فشار کاری کمپرسور است. بهتر است ۱٫۵ bar به حداقل فشار مورد نیازتان اضافه کنید تا افت فشاری که غالبا در سیستم هوای فشرده ( لوله کشی ها، درایر و … ) رخ می دهد را جبران کند.

پس از تعیین فشار، جمع هوای مصرفی تک تک ماشین آلات کارخانه خود را محاسبه کنید. این عدد برابر با حداقل حجم هوای تولیدی کمپرسور جدید خواهد بود.

ظرفیت کمپرسور باد اسکرو می بایست از مقدار مصرف باد در کارخانه بیشتر باشد تا علاوه بر تامین هوای فشرده ، کمپرسور اسکرو زمان کافی برای استراحت و قرار گرفتن در حالت آنلود را داشته باشد

خرید کمپرسور اسکرو در صورتی که شما یک کمپرسور پیستونی دارید ولی جوابگوی نیاز شما نیست

در حالی که دستگاه جدیدی به مجموعه خود اضافه کرده اید که سبب شده کمپرسور پیستونی شما جوابگوی هوای مورد نیاز شما نباشد و به این دلیل قصد دارید کمپرسور باد اسکرو به مجموعه خود اضافه کنید، حجم این کمپرسور جدید متناسب است با دستگاه های جدیدی که به مجموعه خود اضافه کرده اید. البته نکته مهمی که بهتر است در نظر داشته باشید این است که احتمال طرح توسعه و افزودن دستگاه های جدید را در بررسی کنید. اگر احتمال می دهید در آینده نزدیک دستگاه های دیگری نیز به مجموعه خود اضافه خواهید کرد کمپرسور فعلی را به گونه ای انتخاب کنید که امکان تامین هوای آنها را نیز داشته باشد..

بهتر است، کمپرسور اسکرو را به عنوان کمپرسور اصلی شرکت قرار دهید و کمپرسور پیستونی قدیمی را به عنوان کمپرسور دوم و ذخیره قرا دهید.

خرید کمپرسور اسکرو در صورتی که این دستگاه جایگرینی برای کمپرسور اسکرو قدیمی و مستهلک است

فشار و حجم هوای تولید کمپرسور فعلی خود را چک کنید. اگر فشار و حجم کمپرسور قدیمی شما جوابگوی کار شما بوده است کمپرسور جدید را با همان مشخصات خریداری کنید. فقط احتمال افزایش ماشین آلات تولیدی تان را در نظر داشته باشید. اگر احتمال می دهید ممکن است دستگاه های خود را افزایش دهید کمپرسور بزرگ تری را نسبت به کمپرسور قبلی انتخاب کنید.

شما در حال حاضر یک کمپرسور اسکرو دارید ولی به هوای بیشتری نیاز دارید.

در این حالت، شما می توانید یک کمپرسور هم اندازه با کمپرسور قبلی خریداری کنید و از هر دو کمپرسور در سیستم خود استفاده کنید. علاوه بر این شما می توانید یک کمپرسور بزرگتر خریداری کنید و کمپرسور قدیمی خود را به عنوان پشتیبان و ذخیره در سیستم قرار دهید.

مساحت کارخانه و فاصله کمپرسور از نقاط مصرف در انتخاب یکی از این دو گزینه نقش دارد.

از دیگر سوال های رایجی که دوستان و مشتریان عزیز از ما می پرسد این است که کمپرسور اسکرو با دور متغیر چه تفاوتی با کمپرسور با دور ثابت دارد و دیگر اینکه کمپرسور اسکرو تسمه ای بهتر است یا کمپرسور با کوپل مستقیم. در ادامه به توضیح این دو مورد می پردازیم.

کمپرسور با سرعت متغیر ( دور متغیر ) Variable Speed

کمپرسور اسکرو با سرعت متغیر این امکان را دارد که بر مبنای حجم مورد نیاز، هوای فشرده تولید کند. به عبارت ساده تر زمانی که هوای بیشتری نیاز است سرعت حرکت روتور ها افزایش می یابد و زمانی که مصرف هوا کم است روتور ها با سرعت کمتری حرکت می کنند.

کمپرسور با سرعت متغیر به صورت عمومی مصرف انرژی کمتری دارند ولی در صورتی که شرایط زیر برقرار باشد استفاده از این کمپرسور ها توصیه نمی شود.

در صورتی که کمپرسور در اکثر مواقع با ۹۰-۱۰۰% سرعت خود کار کند. این واقعیت وجود دارد که کمپرسور با سرعت متغیر زمانی که با حداکثر سرعت خود کار می کند در مقایسه با کمپرسور اسکرو با دور ثابت با همان سرعت، انرژی بیشتری مصرف می کند.

در صورتی که کمپرسور همواره بین ۱۰- ۲۰% حداکثر سرعت خود کار کند. در واقع این حالت نشان دهنده این موضوع است که کمپرسور به اشتباه بسیار بزرگتر از نیاز، انتخاب شده است و بهتر بود که کمپرسور با دور ثابت و با حجم کمتری خریداری می شد. علاوه بر این در صورتی که کمپرسور همواره با سرعت پایین حرکت کند هزینه تعمیرات آنها بالا می رود.

کمپرسور با دور متغیر در صورتی گزینه مناسبی است که به طور متوسط بین ۵۰-۸۰% حداکثر ظرفیت خود کار کند.

کمپرسور اسکرو با انتقال نیرو توسط تسمه یا انتقال مستقیم نیرو

در کمپرسور های اسکرو معمولا به دو روش نیرو از الکتروموتور به هواساز (Airend) انتقال می یابد. یا انتقال به وسیله تسمه یا به صورت کوپل مستقیم هواساز به الکتروموتور.

در انتقال قدرت به وسیله تسمه، پولی نصب شده روی شفت الکتروموتور و پولی نصب شده روی شفت هواساز به وسیله تسمه به یکدیگر مرتبط می شوند. ولی در کمپرسور های کوپل مستقیم Airend مستقیما به الکتروموتور متصل شده است.

کمپرسور های تسمه ای معمولا فضای کمتری اشغال می کنند ولی صدای بیشتری در مقایسه با کمپرسور های کوپل مستقیم دارند.

https://rahnama-compressor.com

تهران, تهران, تهران - بزرگراه ازادگان - بعد از پل قديم ساوه - خيابان كاج - نمايشگاه رهنما