www.sanat.ir
چه طور می توانیم به شما کمک نماییم؟
1 / 1
مسهل ها و ملین ها چه کاربردی دارند؟
5 روز قبل آنلاین شد

مسهل ها و ملین ها چه کاربردی دارند؟

بازدید:١۵٧ | ا
مشخصات و ویژگی ها
کاربرد ملین ها چیست؟
کاربرد ملین ها چیست؟

یبوست نوعی اختلال گوارشی است که می تواند فرد را در دفع مدفوع ناتوان کرده و یا تعداد دفعات تخلیه روده را کاهش دهد. کار ملین ها نظم دادن به عملکرد روده به منظور رفع یبوست است.

از عوامل ایجاد یبوست می توانیم به رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک جسمی و برخی داروها اشاره کنیم. مصرف بیش از حد از ملین ها ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

کی ملین بخوریم؟
خوب می دانیم به یبوست وضعیت بسیار آزار دهنده ای است. افراد مبتلا به یبوست معمولاً کمتر از 3 بار در هفته دفع مدفوع دارند. این وضعیت می تواند موجب دل درد، نفخ شکم و دفع مدفوع سخت شود. ولی با این حال نباید در اولین خط از درمان ملین های قوی مصرف کرد. بلکه می بایست تغییراتی را در رژیم غذایی و نحوه زندگی ایجاد کرد، این تغییرات عبارتند از:

مصرف غذاهای سرشار از فیبر، مانند سبوس گندم، میوه و سبزیجات تازه و غلات
نوشیدن 8 لیوان آب در طول روز
ورزش و تحرک بدنی
در صورتی که به وجود این تغییرات، یبوست شما درمان نشده، لازم است در این مرحله از ملین های حجم دهنده استفاده کنید.

عملکرد ملین ها چگونه است؟
ملین ها به اشکال مختلفی اثر بخشی دارند. در ادامه چند نمونه از ملین های دارویی پر کاربرد را معرفی میکنیم. برای تهیه این داروها نیازی به نسخه پزشک نیست اما قبل از مصرف آنها با پزشک مشورت نمایید. برخی از ملین های پرکاربرد عبارتند از :

ملین های اسموتیک
این دارو باعث میشود، آب بیشتری از دیگر اعضای بدن به داخل روده ها کشیده ها و مدفوع نرم شود. بنابراین دفع آن راحت تر انجام میشود. اثرات جانبی این نوع ملین شامل نفخ، گرفتگی شکم، اسهال، حالت تهوع، گاز روده، احساس تشنگی است. سی لاکس، شیر مگنزیا از این نوع هستند.

داروهای مسهل
این دست از داروها آب درون مدفوع را افزایش داده و با بهبود عملکرد روده به درمان یبوست کمک می کنند. این دسته از داروها بیشتر برای افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری های خاص مثل سندروم روده تحریک پذیر، یبوست مزمن دارند، کاربرد دارد. مصرف طولانی مدت این دست از مسهل ها می تواند تاثیر عکسی داشته باشد و موجب اسهال شود.

روان کننده ها
کار این دست از ملین ها این است که با لغزنده و چرب کردن دیواره روده از خشک شدن مدفوع جلوگیری کنند و به دفع راحت تر مدفوع نیز کمک کنند. این دارو می تواند تاثیر سریع و مثبتی داشته باشد. اما مصرف طولانی مدت آن به علت جذب ویتامین های محلول در چربی روده به هیچ وجه توصیه نمیشود.

ملین های خوراکی ممکن است در جذب برخی از داروها و مواد مغذی بدن شما اختلال ایجاد کند. برخی از ملین ها می توانند به دلیل عدم استفاده طولانی مدت منجر به عدم تعادل الکترولیت شوند. الکترولیتها شامل کلسیم، کلرید، پتاسیم، منیزیم و سدیم است و تعدادی از عملکردهای بدن را تنظیم می کنند. عدم تعادل الکترولیت می تواند باعث افزایش ضربان قلب، ضعف، سردرگمی و تشنج شود.

ملین های محرک
کار این ملین ها، تحریک کردن پوشش روده است. با تحریک روده، مدفوع خیلی سریع تر از روده عبور می کند. Correctol ، Dulcolax ، Ex-Lax ، Feen-a-Mint و Senokot از این نوع هستند.
مسهل ها و ملین ها چه کاربردی دارند؟

تهران, تهران, تهران میدان ونک، کوچه صانعی ( جنب دادگاه خانواده)، پلاک 50، طبقه 5 و واحد 15
برچسب ها: #ملین #مسهل #یبوست

مرتبط / پیشنهادی

سبوس برنج برای لاغری

سبوس برنج برای لاغری

گروه صنایع غذایی 111
سبوس برنـج

سبوس برنـج

گروه صنایع غذایی 111
پودر جوانه گندم

پودر جوانه گندم

گروه صنایع غذایی 111
سبوس برنـج

سبوس برنـج

گروه صنایع غذایی 111
سبوس برنج 111

سبوس برنج 111

قیمت: ٢٧,٠٠٠ تومان
گروه صنایع غذایی 111
خواص عرق نعنا چیست؟

خواص عرق نعنا چیست؟

نمایندگی طوبی گستر

عضویت در صنعت