www.sanat.ir
1 / 2
چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف
چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف
چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف
1 ماه قبل آنلاین شد

چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف

بازدید:١۶٩ | ا
مشخصات و ویژگی ها
سنگ شکن ها در بسیاری از معادن مثل معادن سنگ های آهکی ،سنگ آهن ،گچ،پوکه سنگ های رسوبی ،آذرین،دگرگون شده، سرب ، روی و دیگر معادن کاربرد دارند.هدف از خردایش سنگ های موجود در معادن فوق الذکر رساندن ابعاد آنها جهت مناسب سازی مصرف برای ساخت ابنیه و پل و سد و .. میباشد . در معادن سنگ آهن و گچ نیز هدف از فرآیند خردایش ساخت انواع مصنوعات فلزی پس از فرآوری سنگ آهن و مصالح ساختمانی پس از فرآوری سنگ گچ می باشد.

سنگ شکن ها دستگاه هایی هستند که برای خردایش انواع سنگ ها یا محصولات معدنی کاربرد دارند و در انواع 1- دورانی یا ضربه ای (کوبیت)2- مخروطی (هیدروکن) 3- فکی(فک) تقسیم میشوند.این دستگاه ها با توجه به نوع محصولات معدنی و یا معدن کاردبرد و چیدمان میشوند.

خطوط خردایش عبارت است از چندین دستگاه که از کنار هم قرار گرفتن آن ها خط خردایش به وجود می آید و سنگ های معدنی را قابل استفاده جهت انواع کاربری می نماید.

این خطوط علاوه بر موارد ذکر شده شامل ضربه ای مثل کوبیت و مخروطی مثل هیدروکن و فکی مثل فک میشود ،تجهیزات دیگری مثلانواع فیدرها ،سرند ها ،ماسه شور ها ،ماسه ساز ها و نوار نقاله ها را نیز شامل میشود که از کنار هم قرار گرفتن این تجهیزات مخلوط خردایش به وجود می آید که لازم به ذکر است که این تجهیزات برای راه اندازی به یکسری تجهیزات دیگر مانند انواع تابلو برق ها و اینورتر ها و لوازم جانبی دیگر نیز نیاز دارند.

چیدمان خطوط خردایش بستگی خیلی زیاد به نوع معدن و انواع مصالح معدنی و تناژ درخواستی مشتریان یا معدن داران جهت تولید محصولات معدنی مورد استفاده خود را دارد لذا به شرح یک مورد از محصولات معدنی جهت فرآوری آنها بسنده میکنیم .

برخی از معادنی که جهت تولید شن و ماسه کارایی دارند گذشته از نوع سنگ آنها به دو دسته ی رودخانه ای و کوهی تقسیم میشوند که بر حسب نوع معدن و دستگاه های مورد استفاده جهت خردایش ،دانه بندی و شستشو آن متفاوت می باشد.

بعنوان مثال در معادن سنگ های رودخانه ای بر حسب سایز ورودی سنگ ها ممکن است دستگاه فک (اگر سایز و ابعاد سنگ ورودی بزرگ باشد)به عنوان سنگ شکن اولیه و مخروطی به عنوان دستگاه ثانویه مورد استفاده قرار میگیرد ترجیحا بهتر است در این نوع معادن از دستگاه های دورانی استفاده نگردد.


حال با توجه به انتخاب دستگاه های اولیه و ثانویه نوبت به تجهیزات مثل انواع دستگاه های تغذیه مصالح ،خوراک سنگ شکن ها ( فیدر)، دستگاه های جداسازی (سرند) ، دستگاه های شستشو ( ماسه شور) و دیگر تجهیزات میرسد که به شرح زیر به تشریح یک خط خردایش معدنی میپردازیم.

همانطور ک در شکل ملاحظه میفرمایید یک خط خردایش از ابتدا شامل سیلوی اولیه یا در جهت تغذیه خط خردایش میباشد و وظیفه این سیلو این است که مصالح توسط ماشین های حمل کننده پس از برادشت از معدن به داخل سیلو ریخته شوند و در مرحله بعد توسط دستگاه تغذیه کننده بنام فیدر که نوع فیدر کاربردی بر حسب نوع معدن متفاوت می باشد و شامل فیدر ویبره ایی و گریزلی و.. میباشد مصالح وارد سنگ شکن فکی میشوند همان طور که قبلا توضیح داده شد بر حسب اندازه مصالح این نوع سنگ شکن اولیه می تواند در خط خردایش چیدمان بشود یا نشود پس از فیدر و سنگ شکن فکی که در آن مرحله خردایشی ابتدایی روی مصالح انجام گرفته سپس مصالح خرد شده توسط نوار نقاله انتقال مصالح( نوار مادر) به دستگاه جدا سازی یا همان سرند ریخته میشود و پس از جدا سازی اولیه مصالحی که به ابعاد دلخواه درامده اند مثلا سایز (6-0) میلی متر جدا سازی میشوند که ممکن است در این مرحله مصالح مورد شستشو توسط دستگاه ماسه شور قرار گیرند و مصالح به داخل ماسه شور ریخته شده ( که در زیر سرند تعیین گردیده) و پس ازشست و شو و جداسازی خاک و گل و لای از انها مورد استفاده قرار میگیرند پس از مرحله جداسازی مطمئنا بخشی از مصالح هنوز به اندازه دلخواه در نیامده اند و نیاز به خردایش و شکستگی بیشتری دارند که به همین جهت توسط نوار انتقال یا همان نوار نقاله مادر به داخل دستگاه ثانویه که در این نوع سنگ شکن هم بر حسب نوع معدن متفاوت می باشد مثلا در معادن رودخانه ایی از دستگاه هیدروکن و در معادن کوهی از دستگاه کوبیت یا دورانی (ضربه ای) استفاده می شود و به دلیل اینکه در نقشه نوع معدن رودخانه ای مورد نظر می باشد مصالح به داخل هیدروکن ریخته می شوند و پس از خردایش ثانویه مصالح مجدد به روی سرند دوم جهت جداسازی انتقال می یابند لازم به ذکر است که بیشتر مصالح در این مرحله خردایش میشوند و به سایز دلخواه میرسند و یا سایز آن نسبت به ابعاد سنگ ورودی انتخاب شود.ولی باز درصدی از مصالح به سایز مورد نظر نمیرسند به همین جهت این چرخه اینقدر تکرار میشود تا صد در صد مصالح ورودی به سایز مورد نظر رسیده و جدا سازی شوند.

در این ماشین یکسری از وسایل الکترونیکی مثل تابلو برق نیز در اتاق کنترل وجود دارد که اپراتور توسط کلید های دستگاه های فوق را کنترل می نماید و حتی اگر خطری به عنوان تهدید مشاهده شود سریعا اقدام به قطع جریان الکتریکی دستگاه مذکور در مدار می نماید

نتیجه:
پس از خردایش سنگ ها و رسیدن انها به سایز دلخواه سنگ های خردایشی شده که به اصطلاح به این مورد دلخواه ماسه (6-0) نخودی (12-6) و بادامی (15-12) میلی متر در امده اند جهت انواع کارایی 5 توسط خریداران یا خود معدن داران به حمل پروژه حمل شده و مورد استفاده قرار میگیرند که از ابتدایی ترین کاربرد آنها میتوان جهت تولید بتن آسفالت جهت کاربرد در صنایع مختلف نام برد.

نویسنده:بهروز یزدی
چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف
چگونگی ساختار خردایش انواع سنگ جهت کاربردهای مختلف

تهران, تهران, ضلع شمالی خیابان آزادی - بین ایستگاه متروشادمان و خیابان شادمهر - جنب بانک کشاورزی - پلاک 399 - ساختمان اداری شادمهر - طبقه سوم – واحد 14

عضویت در صنعت