ارسال پیام برای انواع دماسنج

انواع دماسنج

بازدید:١٣ | ا

دماسنج (thermometer ترمومتر) چیست؟دماسنج ها ابزارآلاتی هستند که جهت اندازه گیری دما و برخی مواقع به همراه سایر تجهیزات جهت کنترل دما مورد استفاده قرار می گیرند. دماسنج (ترمومتر) ها بر اساس خواص متفاوت کار می کنند به هر کدام از این خواص کمیت دماسنجی گفته می شود مهمترین کمیت های ترمومتریک عبارتند از حجم یا ارتفاع یک مایع در دماسنج معمولی که معروف ترین آنها ترمومتر جیوه ای موجود در منازل است، فشار یک گاز خاص در حجم ثابت و یا حجم گاز در فشار ثابت در دماسنج گازی، مقاومت الکتریکی سیم استفاده شده در دماسنج مقاومتی، جریان الکتریکی در اتصال دو فلز ناهمگون به یکدیگر (در دماسنج ترموکوپلی)، مطابقت رنگ نور لامپ رشته ای در آذرسنج ها که به پیرو متر یا آذرسنج نیز معروفند و دیگر پارامتر های موثر در اندازه گیری دمادماسنج معمولی (ترمومتر انبساطی expansion thermometer)

ترمومتر انبساطی که عموما به عنوان دماسنج جیوه ای mercury thermometer معمولی معروف است و عمدتا دماسنج محیطی محسوب می شود از یک لوله باریک با یک مخزن به شکل کروی یا استوانه ای تشکیل شده است که درون آن با مایعی عمدتا از جنس جیوه یا الکل پر شده است. این مایع که در اصطلاح به مایع دماسنجی شناخته می شود در اثر گرما منبسط شده و سطح آن درون لوله مطابق با قانون انبساط سطحی مایعات بالا می رود. در این دماسنج ها دیواره مخزن دماسنج را عمدتا بسیار نازک می سازند تا به تبادل گرما بین مایع با محیط بیرون کمک کند و این تبادل به سرعت انجام گیرد. هر چه لوله دماسنج باریک تر، ضخامت دیواره مخزن آن نازک تر و حجم مخزن و مایع درون دماسنج بیشتر باشد، دماسنج دقیق تر خواهد بود.دماسنج گازی gas thermometer :

در این نوع از دماسنج ها مقداری گاز در مخزنی با حجم ثابت قرار دارد و فشار آن توسط یک فشارسنج به طور مداوم در حال اندازه گیری و کنترل است. با افزایش دمای گاز، به طور مستقیم فشار آن نیز افزایش می یابد. اگر این دماسنج به طرز مناسبی درجه بندی شود، با اندازه گیری فشار در هر لحظه، می توان مقدار دما را در آن لحظه بدست آورد.

دماسنج ترموکوپلی ( thermocouple thermometer )

ترمومتر ترموکوپلی ( از خانواده ترمومتر تماسی) یا در اصطلاحی دیگر ترمومتر جفت حرارتی دماسنجی است که بر اساس پدیده ترموالکتریک ساخته شده است. براساس این پدیده، اگر دو سر دو رشته سیم هادی نازک غیر هم گون (به عنوان مثال مس و آهن) را به یکدیگر متصل کنیم و دو سر انتهایی سیم ها را به یک میلی آمپر متر متصل کنیم، با گرم کردن نقطه مشترک اتصال دو سیم، در مدار جریان الکتریکی کوچک واختلاف پتانسیل به وجود می آید که مقدار این جریان به جز مقاومت مدار و جنس سیم ها به دمای اعمالی به محل اتصال مشترک آن دو نیز وابسته است.جهت اندازه گیری دقیق تر دما می توانیم دو میله فلزی غیرهم گون را از یک سر به هم جوش داد سپس یکی از سرهای انتهایی مجموعه را به یک دمای ثابت(مثلاً دمای صفر درجه مخلوط آب و یخ در حال تعادل) و سر انتهایی دیگر را به دمای مجهول تحت اندازه گیری متصل کرد.پیرو متر (آذرسنج یا تف سنج pyrometer ):

دماسنج ( ترمومتر ) غیر تماسی جهت اندازه گیرى دمای فراتر از گستره دمایی دماسنج های ترموکوپلی عمدتا در اندازه گیری دمای کوره های ذوب فلزات استفاده می شود. پایرومتر ها به نام های دماسنج غیرتماسی تف سنج یا آذرسنج نهیز خوانده می شوند. ساده ترین نوع ابزار از یک تلسکوپ مخصوص ساخته شده است که در آن یک لامپ رشته ای ( لامپ تنگستنی ) کوچک و فیلتری به رنگ قرمز گنجانده شده است. جهت استفاده از پیرومتر، آن را به طرف کوره یا هر جسم دیگری که قصد، اندازه گیری دمای آن را دارند، نشانه گیری می کنند و از پشت لنز تلسکوپ به آن جسم نگاه می کنند. در ابتدا رشته درون لامپ با رنگ تیره بر روی زمینه روشن کوره دیده می شود، با عبور جریان برق از درون رشته تنگستنی لامپ و تنظیم آن به وسیله تغییر مقاومت پتانسیومتر، رنگ و روشنایی رشته را با روشنایی زمینه کوره تطبیق داده تا رشته از دید ناظر ناپدید گردد. با یک درجه بندی متناسب بر روی رئوستا می توان از این نوع دماسنج برای اندازه گیری دماهای بسیار زیاد درحد ذوب و حتی بالاتر بدون نیاز به تماس مستقیم استفاده کرد.

ترمویژن ها (ترمومتر های تصویری) نیز از همین خاصیت برای اندازه گیری دما بهره می برند.دماسنج پزشکی ( ترمومتر پزشکی clinical thermometer)

این دماسنج ها مخصوص اندازه گیری دما ( تب ) بدن کودکان و بزرگسالان طراحی و ساخته شده اند که عمدتا انواع ترمومتر پژشکی شامل موارد زیر هستند:

دماسنج جیوه ای پزشکی

این نوع دماسنج ها از نوع ترمومتر تماسی، عمدتا دارای گستره دمایی از 35 درجه سانتی گراد تا 42 درجه سانتی گراد هستند. دماسنجی توسط این دماسنج به علت باریک تر بودن مجرا لوله، ذره بینی بودن جداره شیشه ای دماسنج و درجه بندی های ریز، دقیق تر است. این دماسنج دمای بدن را با دقت 0/1± درجه سانتی گراد اندازه گیری می کند. همچنین در بالای مخزن این نوع دماسنج پزشکی، انهنا باریکی در لوله دماسنج وجود دارد تا جیوه پس از جداشدن دماسنج از بدن بیمار و انقباض ناگهانی مایع دماسنجی، به درون مخزن برنگردد.دماسنج‌ دهانی دیجیتال

دماسنج دیجیتال پزشکی ( تب سنج دیجیتال ) از نوع ترمومتر تماسی که عمدتا دماسنج دیجیتال بدن نامیده می شود ابزاری است جهت نشان دادن دما در بدن، همان طور که می دانید افزایش دما در بدن ( تب ) به عنوان یکی از اولین واکنش های دفاعی بدن به شمار می رود. این ترمومتر پزشکی (دماسنج پزشکی) را می‌توان‌ به ‌صورت‌ دهانی یا زیربغلی یا مقعدی‌ برای‌ اندازه‌گیری‌ دمای بدن استفاده کرد.

استفاده از ترمومتر پزشکی دیجیتال و یا دماسنج پزشکی دیجیتال معمولاً دقیق‌ترین و سریع‌ترین روش اندازه‌گیری میزان درجه حرارت بدن( تب ) کودکان و بزرگسالان است. این نوع دما سنج ها در شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی وجود دارند. ابتدا عدد نمایشگر دماسنج‌ دیجیتال را صفر کرده و نوک حسگر دمای آن را در موضع مورد نظر گذاشته و پس از شنیدن صدای‌ بوق، درجه بر صفحه نمایش آن خوانده می شود.

دماسنج دیجیتال ممکن است در اثر ضربه، گرما یا نور خورشید دچار اختلال شود، به همین دلایل بهتر است علاوه بر نگهداری مناسب به صورت دوره ای این دماسنج روی یک نفر با ترمومتر جیوه ای کالیبره و مقایسه شود.دماسنج گوشی ear thermometer :

دماسنج گوشی که در اصطلاح تمپانیک خوانده می شوند از خانواده ترمومتر دیجیتال به گونه ای طراحی شده است که یک سنسور(حس گر) کوچک پیزو الکتریک اشعه های تابیده شده فروسرخ گسیل شده از پرده صماخ درون گوش را دریافت میکند. با قرار دادن این نوع دماسنج در گوش چند ثانیه دمای گوش درونی که برآورد می شود و درجه حرارت بدن به دست می آید،کاربرد این‌ ترمومتر ها ساده‌ است‌ و برای‌ استفاده‌ در مورد کودکان‌ بدحال‌ مفید است‌. این‌ وسیله‌ را می‌توان‌ در هنگامی‌ که‌ کودک‌ خوابیده‌ است‌، به‌ کار برد.دماسنج غیر تماسی پزشکی

دماسنج های غیر تماسی (مادون قرمز) که به نام های دماسنج پیشانی، دماسنج تفنگی پزشکی و غیره معروف شده اند از دسته ترمومتر های دیجیتالی هستند که در انواع مختلف ساخته می شوند.در این روش اندازه گیری تب نوک دماسنج تفنگی را در فاصله 3-1 سانتی متری وسط پیشانی نگه داشته و در عرض چند ثانیه، صدای بیب پایان کار را اعلام و درجه حرارت از صفحه نمایش قابل خواندن است. به عنوان مثال ترمومتر لیزری، پزشکی مدل MS6518 از این نوع است. این ترمومتر تفنگی دیجیتال جزء دماسنج های با کاربرد پزشکی می باشد و با دقت بسیار بالا و سنجش دما بین 30 تا 42 درجه سانتی گراد در سنجش دمای بیماران به پزشکان و کادر تخصصی بیمارستانی و کلینیکی کمک می کند.کنترلر دما

کنترلر های دما دیگر تجهیزات وابسته به دماسنجی هستند که با توجه به نام آنها واضح است وظیفه کنترل دما در طی پروسه های آزمایشگاهی و رساندن این کمیت به دمایی مشخص که به اصطلاح ست پوینت خوانده می شود را دارند. به عنوان مثال کنترلر های دمای هانیانگ از پیشرفته ترین این ابزارها هستند. کنترلر دما با خروجی و ورودی مولتی هانیانگ مدل HANYOUNG AX9-4A یک کنترلر، ترموستات دیجیتالی دما با خروجی و ورودی مولتی دارای زمان نمونه برداری با سرعت بالا (0.1 sec) و خروجی رله SSR آلارم ، همچنین دارای خروجی رله باز و بسته ، پشتیبانی از انواع ورودی ترموکوپل K, J, R, T و پراب RTD : Pt100 Ω و دارای خروجی آنالوگ 4-20 آمپر میباشد.دماسنج مواد غذایی

دماسنج مواد غذایی ابزار دیگریست که در خانواده ترمومتر ها قرار دارد و به انواع ترمومتر نفوذی و ترمومتر لیزری مواد غذایی و … تقسیم بندی می شود. به عنوان مثال ترمومتر | دماسنج نفوذی مواد غذایی بنتک مدل BENETECH GM1311 یکی از انواع مختلف این ابزار است که جهت دماسنجی مواد غذایی نظیر دماسنجی گوشت و… به کار می رود

دیتالاگر دما و یا ترموگراف دما نیز از جمله دستگاه هایی هستند که از خاصیت دماسنجی بهره جسته اند.

شرکت پترو فرهان گستر جنوب واردکننده برند‌های مطرح تجهیزات جوشکاری و بازرسی فنی و NDT از سراسر دنیا
برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش تماس حاصل فرمایید.

02165565901
02144584619
02144584671
09902782086
09133390223
09034119385


تهران, تهران, تهران، تهرانسر، خیابان باشگاه ، نبش خیابان 15 ساختمان امام حسین پلاک 28 طبقه همکف واحد 1

1 / 1
انواع دماسنج
http://fgj-ndt.ir/