www.sanat.ir

:: بازار کار مهندسی پزشکی در ایران ::


 

یکی از رشته‌هایی که در طی چند سال اخیر در ایران خیلی مورد توجه قرار گرفته است مهندسی پزشکی بوده که به معنی کاربرد علوم مهندسی جهت تشخیص و درمان بیماری‌ها است. این رشته در جهان بسیار پر درآمد است و فرصت‌های‌ شغلی بی‌نظیری دارد که فارغ التحصیلان آن ‌می‌توانند در زمینه‌های‌ مختلفی مشغول به فعالیت شوند. در ایران نیز شرایط مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد. اگر ‌می‌خواهید با بازار کار مهندسی پزشکی بیشتر آشنا شوید پیشنهاد ‌می‌کنیم تا پایان این مطلب از گروه آموزشی پارس پژوهان همراه ما باشید.

معرفی رشته مهندسی پزشکی — از تحصیل تا اشتغال + فیلم آموزش رایگان – فرادرس -  مجله‌

معرفی رشته مهندسی پزشکی

اگر بخواهیم از رشته مهندسی پزشکی یک تعریف ساده ارائه دهیم ‌می‌توان گفت این رشته ترکیبی از مباحث مهندسی و علوم تجربی است که هدف آن ساخت سیستم‌های‌ هوشمند پزشکی است. در دانشگاه‌ها از این رشته به عنوان زیست پزشکی و بیوپزشکی نیز یاد ‌می‌شود و از جمله رشته‌های‌ پرطرفدار گروه مهندسی به شمار ‌می‌رود.

در واقع ماهیت این رشته رفع نیازهای پزشکی از طریق ساخت و نگهداری جدیدترین ابزارهای پزشکی است که مجهز به سیستم‌های‌ هوشمند هستند. هدف اصلی این رشته تربیت نیروهای متخصصی است که با داشتن نوآوری در زمینه‌های‌ علمی ‌و انجام تحقیقات به پزشکان در حوزه تشخیص و درمان بیماری‌ها ‌می‌توانند کمک کنند. این رشته در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش اصلی متا الکتریک، بایو مکانیک و بیومتریال است و امکان ادامه تحصیل در این گرایش‌ها در مقاطع ارشد و دکتری نیز وجود دارد.

گرایش‌های‌ رشته مهندسی پزشکی (مقطع کارشناسی)

·        گرایش بایو متریال

امروزه با افزایش وسایل پزشکی در جامعه، به متخصصانی نیاز است که دارای درک و فهم صحیحی از فیزیک، شیمی‌مواد و محیط بیولوژیک هستند تا به این ترتیب بتوانند وسایل کاربردی را تولید نمایند. گرایش بایومتریال به صورت تخصصی بر روی تهیه مواد مختلف طبیعی و مصنوعی، طراحی روش‌های‌ ساخت، قالب گیری نهایی مواد و اصلاح آن‌ها متمرکز است. با وجود دانشمندان شیمی، فیزیک، بیولوژی و پزشکی در کشور و پیشرفت‌های‌ که داشته‌اند قطعا این رشته آینده درخشانی خواهد داشت.

آشنایی صفر تا صد با رشته مهندسی پزشکی؛ از بازار کار جهانی تا حقوق و درآمد

·        گرایش بایومکانیک

در این گرایش به دانشجویان مفاهیم مکانیکی در زمینه‌های‌ پزشکی آموزش داده ‌می‌شود. مهندسین فارغ التحصیل بایومکانیک پس از ساخت اعضا مصنوعی در رابطه با روش عملکرد آن‌ها بحث ‌می‌کنند تا در نهایت بتوانند بهترین محصول را ارائه دهند. از جمله پیشرفت‌هایی که در زمینه بایومکانیک صورت گرفته ‌می‌توان به ساخت دریچه‌های‌ قلب مصنوعی، قلب مصنوعی، پروتزها، مفاصل مصنوعی و ساخت ابزارهای جراحی اشاره نمود.

·        گرایش بایوالکتریک

گرایش بایوالکتریک به الگوبرداری از سیستم‌های‌ بیولوژیکی در طراحی‌های‌ نوین، استفاده از اصول الکتریکی، مغناطیسی و الکترو مغناطیسی می‌پردازد. این گرایش مهندسینی را پرورش ‌می‌دهد که دارای مهارت تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه‌های‌ پزشکی باشند و یا اینکه شناخت کافی از حوزه پزشکی و دستگاه‌های‌ پزشکی داشته باشند تا به این ترتیب بتوانند دستگاه‌های‌ کاربردی و مورد نظر خود را تهیه کنند.

 ازاین‌رو ‌می‌توان گفت که یک مهندس بایوالکتریک باید از دید مهندسی کامپیوتر، مهندسی برق و مهندسی فناوری اطلاعات به قضایا نگاه کند. فارغ التحصیلان این رشته دارای مهارت‌هایی مانند پردازش علائم حیاتی، پردازی تصاویر پزشکی، ساخت وسایل توانبخشی، طراحی سیستم‌های‌ تصویر برداری، مدلسازی سیستم‌های‌ بیولوژک، طراحی سیستم‌های‌ گفتار درمانی و طراحی سیستم‌های‌ مانتیتورینگ هستند.

وظایف مهندسی پزشکی

پیش از آنکه به معرفی بازار کار مهندسی پزشکی بپردازیم بهتر است که با وظایف و مسئولیت‌های‌ فارغ التحصیلان این رشته بیشتر آشنا شویم.

·        نصب و راه اندازی تجهیزات پزشکی

·        انجام کارهای پژوهشی نظری و عملی و تحقیقات در زمینه تولید

·        نظارت بر اجرای پروسه صادرات و واردات تجهیزات و دستگاه‌های‌ پزشکی

·        آموزش روش نگهداری و استفاده از تجهیزات پزشکی به کارنان مجموعه

·        انجام اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی به منظور بهبود کیفیت دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی

·        طراحی و ساخت تجهیزات، لوازم و دستگاه‌های‌ پزشکی

مهندسی پزشکی در کانادا ؛ از تحصیل تا اشتغال - تراست

بازار کار مهندسی پزشکی (در ایران)

فارغ التحصیلان رشته مهندسی پزشکی در ایران ‌می‌توانند در بیمارستان‌ها، شرکت‌های‌ دارویی، موسسات پژوهشی، دانشگاه و سازمان‌های‌ دولتی مشغول به فعالیت شوند. از مشاغل مرتبط با این رشته ‌می‌توان به مشاوره فنی، آزمایش و تعمیر تجهیزات پزشکی و محصولات نو و راه اندازی دستگاه‌های‌ نوین با اهداف پزشکی اشاره نمود. از آنجایی که مهندسی پزشکی در ایران رشته ای نوپا است نمی‌توان به طور دقیق گفت که پس از فارغ التحصیلی چه فرصت‌های‌ شغلی برای مهندسین پزشکی وجود دارد.

مهندسین پزشکی به صورت تخصصی بر روی سه حوزه طراحی و تولید تجهیزات پزشکی، نگهداری و تعمیر تجهیزات پزشکی متمرکز هستند و ‌می‌توانند با تما‌می‌مراکز درمانی و بهداشتی همکاری داشته باشند. به عبارتی این رشته دارای در حال حاضر دارای بازار کار بسیار مناسبی است.

بهترین فرصت‌های‌ شغلی برای رشته مهندسی پزشکی در ایران

افرادی که ‌می‌خواهند وارد بازار کار رشته مهندسی پزشکی شوند باید حداقل مدرک کارشناسی این رشته را داشته باشند. هر چقدر مهارت و تخصص بیشتری در این حوزه داشته باشند قطعا فرصت‌های‌ شغلی بیشتری خواهند داشت. از جمله فرصت‌های‌ شغلی برای فارغ التحصیلان این رشته ‌می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

·        مرکز تحقیقات وزارت دفاع

·        مراکز تحقیقاتی

·        موسسه استاندارد

·        وزارت بهداشت

·        بنیاد مستضعفان و جانبازان

·        وزارت صنایع

·        وزارت فرهنگ و آموزش عالی

·        سازمان تامین اجتماعی

·        بیمارستان‌های‌ دولتی

·        کلینیک‌ها و بیمارستان‌های‌ خصوصی

·        کارخانه تولید انواع وسایل پزشکی

·        تدریس در دانشگاه

·        راه اندازی شرکت وارد کننده تجهیزات پزشکی

رشته مهندسی پزشکی | مهندسی پزشکی | تجهیزات پزشکی | تجهیزات پزشکی افراطب

میزان درآمد و حقوق مهندسی پزشکی در ایران

بازار کار مهندسی پزشکی در ایران از شرایط خوبی برخوردار است و میزان درآمد افراد با توجه به اینکه در بخش خصوصی مشغول به فعالیت هستند یا دولتی متفاوت خواهد بود. حقوق افرادی که در سازمان‌های‌ دولتی کار ‌می‌کنند بر اساس قانون مدیریت کشور پرداخت ‌می‌شود. اما فعالان در بخش خصوصی ‌می‌توانند درآمد بیشتری داشته باشند. به‌طورکلی نمی‌توان میزان درآمد دقیقی را برای مهندسین پزشکی اعلام نمود اما این رشته از جمله رشته‌های‌ پول ساز و پردرآمد در ایران و جهان محسوب ‌می‌شود.

سخن پایانی

همانطور که اشاره شد مهندسی پزشکی به معنی استفاده از اطلاعات کسب شده از علوم مهندسی، تجربی و زیست شناسی در تولید و تجهیز سیستم‌های‌ هوشمند پزشکی است. این رشته متخصصانی را تربیت ‌می‌کند که ‌می‌توانند طراحی و نگهداری از دستگاه‌های‌ پزشکی، مشاوره در حوزه تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی و ... را انجام دهند و زبان مشترکی در دو دنیای پزشکی و مهندسی ایجاد نمایند.

 با توجه به طرفداران زیاد این رشته و فرصت‌های‌ شغلی بی‌نظیری که دارد دوره‌های‌ آموزشی مهندسی پزشکی مختلفی توسط یکی از بهترین و معتبرترین گروه‌های‌ آموزشی کشور، گروه آموزشی پارس پژوهان برگزار ‌می‌شود و علاقمندان و فارغ التحصیلان این رشته ‌می‌توانند برای کسب مهارت بیشتر و تبدیل شدن به یک نیرو متخصص در آن‌ها شرکت کنند. این دوره‌ها توسط برترین اساتید و مهندسین کشور در این حوزه برگزار ‌می‌شود و حضور در آن‌ها ‌می‌تواند یک سرمایه‌گذاری سودمند برای آینده باشد.

 


دیگر مطالب ویژه

ورق سرد چیست؟ با انواع دستگاه روغن گیری زیتون آشنا شوید بهترین مانومتر ها برای خرید جدیدترین مدل روشویی لوکس و مدرن اینورتر پنتاکس آشنایی کامل با تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی نکاتی که قبل از خرید استیل در بازار ایران باید بدانید مراحل ساخت سردخانه | موارد مورد نیاز و تجهیزات لازم + شماره تماس بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو و نحوه سرویس آن درب فلزی حیاط و انتخاب آن پمپ لجن کش گردش مالی واردات قطعات الکترونیک بزرگترین قالب سازی پلاستیک مهم ترین استاندارد لوله های پلی اتیلن در وسایل کودک چیست؟ آجر انگلیسی و آجر قزاقی: دو متریال محبوب در آجرنمای ساختمان مشخصات فنی بگ فیلتر سه نکته طلائی برای انتخاب گرید ورق فولادی متناسب با کاربرد چرا خرید شاسی و کلید فرمان مهم است؟ + معرفی بهترین محل خرید کدام بلندگوها را برای کارخانه باید تهیه کنیم؟ چگونه با انتخاب صحیح پمپ آب، مشکل فشار آب را برطرف کنیم؟ تاثیر ضخامت میلگرد بر مقاومت و استحکام آن تفاوت بین کوراندوم سفید و کوراندوم تک کریستال معرفی انواع دوک نخ نساجی تعمیرات موبایل و ابزار های آن (هیتر هویه) نحوه کار پکیج تصفیه فاضلاب عوامل خارجی تأثیرگذار بر قیمت ورق و مقاطع فولادی چه هستند؟ تجهیزات اندازه گیری فشار لوله سیاه مانیسمان یا بدون درز(seamless)چیست؟ آشنایی با گیربکس فلندر آلمانی تولید کننده ساندویچ پانل در تبریز + قیمت و خرید پرفروش ترین اینورتر موجود در بازار کدام است؟ راهنمای خرید لوله داربست، هرآنچه که باید بدانید گزارش عملکرد تارادیس در 6 ماه اول 1402 خرید روغن صنعتی اصل و گریس از فروشگاه فیدار اویل نوار بافی ژاکارد یک اختراع پیشگامانه در اوج انقلاب صنعتی نقش چیلر صنعتی در صنایع از نظر چیلر صنعتی البرز چیست؟ راه حل مناسب جهت گرمایش سوله های صنعتي راهنمای انتخاب پکیج ایران رادیاتور (صفر تا صد) بهترین نوع جنس شیلنگ آبیاری باغبانی با قیمت مناسب در سال 1402 چه مهارت‌هایی برای حرفه‌ای شدن در اتوماسیون صنعتی نیاز است؟ توسن، اسب پیشروی صنعت ابزار در اهواز نمایشگاه پوشاک 1402: سفری به دنیای زیبایی و استایل CRM یا ERP؟ کدامیک را برای کسب و کار خود انتخاب کنیم؟ بهترین کمپرسور اسکرو بهترین سقف برای اسکلت فلزی چیست؟ بازار کار اتوماسیون صنعتی چقدر رونق دارد؟ Top 3 Android Mod Apk games ساخت گلخانه با لوله داربست، لوله مانیسمان یا لوله گالوانیزه گلخانه‌ای؟ کدام آشنایی با انواع مدل های كلید و پریز ایران الكتریك، از انتخاب تا خرید كلید و کاربرد و مزایای قفسه ایزی راک چیست؟

لیست کامل