www.sanat.ir

:: بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو و نحوه سرویس آن ::


روغن کمپرسور باد ، نقش‌ کلیدی در عملکرد این تجهیزات بر عهده دارد که یکی از آن ‌ها خنک کردن سیستم است. هنگامی که دستگاه در حال فشرده سازی هوا است، المنت ‌ها بیش از حد گرم می ‌شوند که با ورود روغن، از این اتفاق جلوگیری می گردد. علاوه بر این از خراب شدن و پارگی قطعات داخل دستگاه هم ممانعت خواهد کرد. همه این موارد باعث شده تا آگاهی از بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو و نحوه سرویس آن برای بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مفید دستگاه اهمیت داشته باشد.

روغن مناسب کمپرسور اسکرو کدام است؟

چه روغنی مناسب دستگاه پمپ باد است؟ کیفیت روغن در کمپرسورها از آن جهت اهمیت دارد که در سالم ماندن هواساز و روتورها موثر است. بنابراین چون در برابر گرمای زیاد، اکسیداسیون و همچنین رطوبت، روغن دچار مشکل می ‌شود؛‌ بنابراین بهتر است تا آن را از برند باکیفیتی تهیه کنید.

معمولا انتخاب روغن خوب باعث می‌ شود تا قطعات داخلی دستگاه دچار زنگ زدگی نشود. روغن کمپرسور مانند هر روغن دیگری از دو بخش مواد افزودنی و روغن پایه تشکیل شده است. سطح کیفیت هر روغنی براساس استاندارد API 1509 تعیین می ‌شود. از لحاظ پایه در گروه 2 یا 3 قرار می ‌گیرد. به صورت کلی 10 عامل مهم زیر را هنگام خرید روغن باید مورد بررسی قرار دهید:

 • ویسکوزیته
 • ایندکس ویسکوزیته
 • نقطه ریزش
 • نقطه احتراق
 • چگالی
 • سطح تمیزی
 • تمایل به کف کردن
 • عدد اسیدی
 • پایداری اکسیداسیون روغن
 • آزادسازی هوا

دلایل تعویض روغن کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو به دلایل مختلفی نیاز به استفاده از روغن دارند. یکی از اولین و مهم ‌ترین دلایل این است که روغن کاری اجزا باعث شده تا عملکرد دستگاه بهتر شود. همچنین مانع از خوردگی سریع قطعات شده که مستقیما روی عمر دستگاه اثر می ‌گذارد. دلیل دیگری که نیاز به استفاده از روغن در کمپرسور را توجیه می‌ کند این است که یک لایه آب بندی بین روتورها ایجاد می ‌شود که هوای داخل دستگاه را به دام می ‌اندازد. همچنین هوای در حال تراکم خنک می ‌شود.

این پمپ ‌های باد در زمان تراکم، هوا را با روغن مخلوط می ‌کنند. با این حال قبل از خروج کمپرسور توسط فیلترها جداسازی می‌ شوند. همه این موارد ضرورت استفاده از روغن کمپرسور اسکرو را بیشتر می‌ کند. بنابراین زمانی که از عمر مفید روغن گذشت باید آن را تعویض کنیم تا دستگاه عملکرد بهتری پیدا کند. اگر سرویس کمپرسور را به موقع انجام ندهید، مشکلی که رخ می ‌دهد این است که دستگاه رفته رفته شروع به زنگ زدگی و خوردگی می ‌کند. این فرآیند، عملکرد دستگاه را خراب خواهد کرد.

بهترین زمان عوض کردن روغن کمپرسور اسکرو

همانطور که لازم است روغن خودرو را پس از طی کردن مسافت مشخصی تعویض کنید، روغن کمپرسور نیز بعد از مدتی کار کردن نیاز به تعویض داشته و این موضوع از وظایف اصلی مسئول کارگاه است. چک کردن هر روزه سطح روغن و همینطور کیفیت آن می ‌تواند اطلاعات خوبی به شما داده و در بهترین زمان می ‌توانید روغن دستگاه را تعویض کنید.

با وجود این، چک کردن هفتگی نیز قابل قبول بوده و می ‌توانید در صورت وجود نشتی، به سرعت آن را بر طرف کنید. از طرفی وجود روغن ‌هایی با برندهای مختلف برای کمپرسور اسکرو در تعیین بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو تاثیر گذار هستند.

با توجه به اطلاعات درج شده روی این روغن‌ ها، بهتر است که محصولات ایرانی پس از 1500 ساعت و روغن ‌های خارجی پس از 3000 ساعت کارکرد تعویض شوند.

البته تمام این اعداد در شرایط خاص و آزمایشگاهی بوده و نمی‌ توان در محیط کار واقعی به آن‌ها استناد کرد. بهتر است به دلیل آلودگی موجود در فضای کار، پس از نهایتا 1000 ساعت کار با کمپرسور، روغن آن را تعویض کنید. البته در برخی منابع ذکر شده است که اگر دمای دستگاه بالاتر از 90 درجه باشد، باید قبل از رسیدن به 1000 ساعت روغن دستگاه را تعویض کرده باشید.

آشنایی با نحوه تعویض روغن کمپرسور اسکرو

هنگامی که زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو فرا می ‌رسد، بهتر است اول به دستور العمل‌ های شرکت سازنده دقت کنید و آن را ملاک کار خود قرار دهید، زیرا سازنده از تمام جزئیات دستگاه خود مطلع بوده و ممکن است که نحوه انجام این کار را مقداری تغییر داده باشد.

اما به طور کلی روند انجام این فرآیند ثابت بوده و با طی کردن آنها می ‌توانید به سادگی روغن کمپرسور اسکرو خود را تعویض کنید.

 1. در ابتدا درپوش تخلیه را باز کرده تا روغن قدیمی از آن خارج شود.
 2. پس از اطمینان از تخلیه کامل، بهتر است فیلتر روغن را نیز تعویض نمایید.
 3. در صورتی که تمام قطعات مربوط به بخش روغن سالم هستند، کافی است روغن جدید را به داخل مخزن اضافه کنید تا به بیشترین سطح مجاز برسد.
 4. پس از محکم کردن درب آن،‌ کمی صبر کنید تا نشانه‌ای از نشت روغن ببینید.
 5. اگر مشکلی وجود نداشت، یک بار آن را روشن کرده و پس از چند دقیقه خاموش کنید.
 6. چنانچه سطح روغن دقیقا همان جایی قرار گرفت که قبل از روشن کردن دستگاه قرار داشت، مشخص می ‌شود که کار خود را به خوبی انجام داده ‌اید و سیستم نشتی ندارد.

نکات مهم برای تعویض روغن کمپرسور

به یاد داشته باشید که همیشه قبل از زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو، دستگاه و محیط اطراف مخزن را به خوبی تمیز کرده تا هیچ آلودگی در اطراف آن باقی نماند. ورود این موارد به داخل سیستم روغن منجر به داغ شدن روغن و در نتیجه از کار افتادن کمپرسور می‌ شود. روغن قبلی باید به طور کامل تخلیه شده و محیط آماده ریختن روغن تازه باشد. در محل تخلیه روغن یک اورینگ طراحی شده تا از بسته بودن آن مسیر اطمینان حاصل شود.

در صورت مشاهده هرگونه نشتی یا صدمه، بهتر است حتما آن را تعویض کنید. در پایان کار خود باید به این نکته دقت داشته باشید که اطراف دستگاه کاملا تمیز بوده و عاری از روغن باشد. در آخرین مرحله پس از پر کردن مخزن روغن، بهتر است یک بار آن را روشن کرده تا کمپرسور مشغول به کار شود و سپس آن را خاموش کنید. سطح روغن باید روی مقدار مشخص شده قرار گرفته باشد. در صورت کمبود روغن، سیستم شما دارای نشتی بوده و باید به خوبی سرویس شود.

کلام آخر

در کمپرسورهای اسکرو با توجه به نحوه عملکردی که دارند، برای روانسازی و خنک شدن قطعات از روغن مخصوص استفاده می شود. در تمام تجهیزاتی که به روغن نیاز دارند، بعد از مدت مشخصی باید برای تغییر آن اقدام نمود. بر طبق تجربه، بهترین زمان تعویض روغن کمپرسور اسکرو، بین 1500 تا 3000 ساعت کارکرد این دستگاه خواهد بود. قطعا این بازه زمانی به نوع و کیفیت روغن مورد استفاده بستگی خواهد داشت.


دیگر مطالب ویژه

بهترین فیلم‌های انگیزشی کسب و کار: منبع الهام برای کارآفرینان خرید بهترین انواع بالابر مخازن GRP راه‌حلی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی ایمن و مطمئن در صنایع پتروشیمی، ن معرفی مراکز خرید و بهترین اجناس برای خرید در رشت 3 اینورتر صنعتی پرکاربرد که باید بشناسید پرده برقی منزل چیست؟ (+مزایا و کاربردهای آن) پیزارو به عنوان رستوران محبوب سال 1402 از دیدگاه مردم انتخاب شد. گام مهم در تصفیه فاضلاب صنعتی و بازچرخانی پساب بررسی تأثیر فیلتر شنی کشاورزی در بهبود کارایی سیستم های آبیاری آشنایی با عملکرد و کاربردهای گیربکس سایکلو گومائو مقایسه میلگرد آجدار و میلگرد ساده در صنعت انواع دستگاه پرکن مایعات خرید عمده لوازم الکتریکی ساختمانی بهترین تولید کننده خط رنگ الکترواستاتیک یدک کش و امداد خودرو سیار جاده ساوه خرم آباد تحول صنعت ایران با آموزش فروش و بازاریابی دغدغه اصلی شما در انبار صنعتی چیست؟ بهترین سایت تعمیر لباسشویی در اسلامشهر روش های اتصال لوله مسی بدون جوشکاری مراقبت از پاهایتان با جدیدترین مدل‌ های کفش لژدار راهنمای جامع خرید روغن هیدرولیک سمنت برد: ایده‌ای خلاقانه برای سقف و دیوار خرید دستگاه درب بندی با بهترین قیمت - دستگاه مناسب ظروف فلزی آشنایی با درب ورودی ساختمان و انواع آن استئارات فلزی پاک شیمی: روش‌ های تولید، کاربرد ها و نکات کلیدی اکسیژن زدایی راهنمای جامع تعمیر لیفتراک و جرثقیل + 3 نکته کلیدی درباره خرید آنها برترین برند های سی ان سی در ایران برای حمل بار بین الملل چه نوع کانتینری باید انتخاب کنید و چرا؟ به موتور سیکلت خود احترام بگذار، لوازم یدکی باکیفیت بخر! بوستر پمپ آب ایمنی اجزای سازه ای و غیرسازه ای منبع تحت فشار آب مزایای خرید عمده دستکش ایمنی دریچه کناف چیست؟ قطار اصفهان مشهد: بهترین راه برای سفر بین دو شهر تاریخی درآمد مهندسی معدن در ایران و سایر کشورها راهنمای خرید کابل برق کمپرسور اسکرو چیست؟ هود شیمیایی آزمایشگاهی افزایش قیمت بلیط هواپیما تا نوروز؟ شایعه یا واقعیت؟ لیست مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی برای خرید تامین برق اضطراری ؛ دیزل ژنراتور و کاربرد های آن راهنمای خرید اینورتر از دیجیکالا و راستان کالا دوو سرویس - نمایندگی رسمی تعمیرات دوو در ایران الکتنو بزرگترین تأمین‌کننده برتر قطعات صنعتی در ایران سلدوک فرانسه: بهترین برند رله الکترونیکی SSR کوهیتر ، تولید کننده انواع دستگاه های میوه خشک کن انواع ورق عایق بهترین مرکز تعمیرات یخچال در شهر اهواز

لیست کامل