www.sanat.ir

:: آشنایی کامل با تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی ::


اصلی ترین تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی در میزان ایجاد سر و صدا است که مکانیزم کمپرسور باد سایلنت، آن را به حداقل رسانده است. البته این فرایند باعث می شود قدرت موتور پمپ سایلنت نسبت به انواع معمولی در محدوده پایین تری قرار بگیرد. هر دو دستگاه مزایا و تفاوت ‌هایی دارند که باعث می ‌شود نه تنها از لحاظ هزینه،‌ بلکه از جنبه‌ های دیگر هم خرید آن ‌ها تجربه متفاوتی برای شما ایجاد کند. پمپ باد کوچک و بدون صدا برای محیط‌ های خانگی و مدل‌ های معمولی برای محیط‌ های صنعتی مناسب هستند.

تفاوت پمپ باد معمولی و سایلنت از نظر قدرت موتور

ممکن است موتور نصب شده روی یک دستگاه یا یک برند نسبت به نمونه دیگر تفاوت زیادی داشته و از این رو نتوان پمپ باد سایلنت و معمولی را به خوبی با یکدیگر مقایسه کرد. در صورتی که بدانید کندانسور چیست و پمپ باد چگونه کار می‌ کند، متوجه هستید که اصل پروسه فشرده‌ سازی هوا به گونه ‌ای انجام می‌ شود که پر سروصدا بوده و در موتورهای سایلنت به منظور کاهش صدا، از قدرت موتور می ‌کاهند. در صورتی که بخواهیم این دو مدل را با دیگر مقایسه کنیم، پمپ ‌های معمولی از قدرت بسیار خوبی برخوردار بوده اما نوع سایلنت آن دارای توانی کمتر و در حد متوسط خواهد بود.

مقایسه تولید هوای فشرده در کمپرسور سایلنت و معمولی

همانطور که در مورد قدرت کمپرسورها صحبت کردیم، باید در نظر داشت که این موضوع روی میزان تولید هوای فشرده نیز اثر خواهد گذاشت. استانداردی که برای پمپ ‌های باد تعریف می‌ شود، فشار 8 بار است اما در پمپ باد یخچالی، شاهد تولید فشاری بین 8 تا 20 بار هستیم. تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی در این خصوص کاملا روشن است و یک دستگاه سایلنت نمی ‌تواند این میزان هوای فشرده را برای شما تولید کند.

تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی از نظر میزان تولید صدا

از بارزترین نکاتی که در خصوص تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی باید به آن اشاره کرد، موضوع صدای تولید شده از دستگاه است. پمپ‌ های سایلنت به شکلی ساخته شده اند که تا جای ممکن صدای زیادی نداشته و موتور در کم فشارترین حالت ممکن کار کند.

از این رو می ‌توان دید که از پمپ باد بی صدا در محیط‌ های شهری، داخل آپارتمان‌ ها و حتی در کلینیک ‌های پزشکی استفاده می‌ شود. پمپ باد معمولی تنها مناسب کارگاه ‌ها و کارخانه‌ ها بوده و بهتر است در محیط‌ های خارج شهری استفاده شود. پمپ باد سایلنت به حدی بی صدا است که حتی در مطب دندانپزشکی نیز استفاده شده و بیمار ممکن است اصلا متوجه روشن بودن آن نشود.

مقایسه پمپ بادهای سایلنت و معمولی از نظر هزینه نگهداری

یکی از دغدغه ‌های افرادی که با کمپرسور کار می ‌کنند این است که باید به طور مداوم آن ‌ها را روغن‌کاری کنند تا عملکرد دستگاه کاهش پیدا نکند. پمپ باد سایلنت بدون روغن بوده و نیازی به این سرویس مداوم ندارد. در نتیجه هزینه‌ های شما تا حدی کاهش پیدا می ‌کند.

در کمپرسورهای معمولی شما باید در زمان ‌های مشخصی آن را به دست تکنیسین بسپارید در غیر این صورت مشکلات زیادی برای پمپ باد به وجود می ‌آید. مدل ‌های جدیدتر به طور کلی هزینه‌ های نگهداری و تعمیر کمتری دارند.

تفاوت کمپرسور باد معمولی و سایلنت از نظر میزان مصرف برق

یک تفاوت دیگر پمپ باد سایلنت و معمولی، از لحاظ مصرف برق و انرژی است. از آن جایی که مدل‌ های معمولی قدیمی ‌تر هستند، در ساخت آن‌ ها از تکنولوژی قدیمی ‌تری استفاده شده است. به همین دلیل هم مصرف برق نسبتا بالاتری دارند اما در مقابل مدل ‌های سایلنت، کم مصرف ‌تر هستند. پمپ‌ های بدون صدا قطعه ‌هایی مانند خازن و رله دارند که باعث می‌ شود تا میزان مصرف برق دستگاه به شدت کاهش پیدا کند.

با توجه به این تفاوت اگر به دنبال دستگاهی هستید که مصرف برق کمتری داشته باشد زیرا در محیط ‌های شهری کار می‌ کنید، باید در بین مدل ‌های سایلنت به دنبال گزینه مورد نظر خود باشید. اگر دستگاه شما به برق سه فاز متصل می ‌شود شاید چندان کم مصرف یا پرمصرف بودن اهمیت نداشته باشد.

مقایسه پمپ باد سایلنت و معمولی از نظر توان کار بلند مدت

برخی از افراد با توجه به نیازی که در محیط کاری خود به کمپرسورها دارند، ممکن است برای ساعات طولانی از یک دستگاه استفاده کنند. در این زمینه بهتر است از یک کمپرسور برای مدت بیش از یک ساعت مداوم استفاده نکنید زیرا به موتور دستگاه فشار وارد می ‌شود.

راهکار بهتر این است که اگر نیاز به استفاده مداوم به عنوان مثال 4 ساعت دارید، حتما دو کمپرسور تهیه کنید تا هر یک ساعت یک بار، به آن ‌ها استراحت دهید. با این حال اگر بخواهید توان کار بلند مدت پمپ باد سایلنت و معمولی را بررسی کنید، می ‌توان گفت که مدل ‌های معمولی بیشتر توان دارند. البته باز هم به مدل و برند محصول بستگی دارد اما بهتر است با پمپ ‌های سایلنت به صورت مداوم کار نکنید.

تفاوت کمپرسورهای سایلنت و معمولی از نظر کاربرد

یکی از تفاوت ‌های پمپ باد سایلنت و معمولی از لحاظ کاربرد‌ و محیط استفاده از آن‌ ها است. پمپ ‌های سایلنت به دلیل اینکه سروصدای بسیار کمی دارند، برای محیط ‌های خانگی و شهری گزینه مناسبی محسوب می ‌شوند. بنابراین افرادی مانند تکنسین کابینت و افرادی که در محیط خانه دکور می ‌زنند، نیاز به یک کمپرسور بی ‌صدا دارند.

در مقابل کمپرسورهای معمولی را بهتر است در محیط ‌های شهری استفاده نکنید زیرا هم صدای بلندی دارند و هم لرزش آن ‌ها قابل توجه است. از طرفی معمولا مخزن پمپ باد سایلنت راحت ‌تر و سریع ‌تر پر می ‌شود. در نتیجه با اینکه ممکن است قیمت بالاتری داشته باشد اما از لحاظ کاربردی بودن، مدل ‌های سایلنت کاربرد گسترده ‌تری دارند.

مقایسه پمپ باد معمولی و سایلنت از نظر ظاهری

پمپ باد سایلنت و معمولی ظاهر نسبتا مشابهی دارند، با این حال اگر به خوبی دقت کنید، می ‌توانید تفاوت‌ هایی را در موتور و سیلندر ببینید که کاملا این دو را از هم تفکیک می ‌دهد. کمپرسورهای 50 لیتری به بالا، از لحاظ سایز موتور کاملا قابل توجه هستند و مدل ‌های سایلنت موتور بزرگ ‌تری دارند. به همین دلیل، سایز بدنه هم بزرگ ‌تر می ‌شود.

طراحان در کمپرسورهای سایلنت تعداد‌ موتورهای بیشتری را قرار می‌ دهند که دلیل آن افزایش قدرت و کاهش صدا است. معمولا به ازای هر 25 لیتر ظرفیت، از یک موتور استفاده می ‌شود که در مدل ‌های 50 لیتری به معنای دارا بودن دو موتور خواهد بود.

همانطور که گفتیم در سیلندرها نیز با هم تفاوت دارند. تعداد سیلندرها در کمپرسورهای معمولی کمتر بوده اما در مدل‌ های سایلنت سیلندرها بیشتر و متفاوت ‌تر هستند. به شکلی که هر سیلندر ورودی هوا با یک فیلتر مخصوص به خود را دارد.

حرف آخر؛ پمپ باد معمولی یا سایلنت، کدام مناسب است؟

با شناخت تفاوت پمپ باد سایلنت و معمولی، انتخاب آن برای کاربرد مورد نظرتان آسان تر می شود. کمپرسورهای سایلنت از نظر ایجاد سر و صدای کمتر برتری دارند و استفاده از آن ها در مصارف خانگی یا محیط هایی که صدای ناشی از پمپ باد مشکل آفرین است، توصیه می شود. اما مدل های معمولی کمپرسور، با توان بالاتر و قدرت فشرده سازی بیشتر قابل ساخت هستند، به همین دلیل در مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.


دیگر مطالب ویژه

بهترین فیلم‌های انگیزشی کسب و کار: منبع الهام برای کارآفرینان خرید بهترین انواع بالابر مخازن GRP راه‌حلی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی ایمن و مطمئن در صنایع پتروشیمی، ن معرفی مراکز خرید و بهترین اجناس برای خرید در رشت 3 اینورتر صنعتی پرکاربرد که باید بشناسید پرده برقی منزل چیست؟ (+مزایا و کاربردهای آن) پیزارو به عنوان رستوران محبوب سال 1402 از دیدگاه مردم انتخاب شد. گام مهم در تصفیه فاضلاب صنعتی و بازچرخانی پساب بررسی تأثیر فیلتر شنی کشاورزی در بهبود کارایی سیستم های آبیاری آشنایی با عملکرد و کاربردهای گیربکس سایکلو گومائو مقایسه میلگرد آجدار و میلگرد ساده در صنعت انواع دستگاه پرکن مایعات خرید عمده لوازم الکتریکی ساختمانی بهترین تولید کننده خط رنگ الکترواستاتیک یدک کش و امداد خودرو سیار جاده ساوه خرم آباد تحول صنعت ایران با آموزش فروش و بازاریابی دغدغه اصلی شما در انبار صنعتی چیست؟ بهترین سایت تعمیر لباسشویی در اسلامشهر روش های اتصال لوله مسی بدون جوشکاری مراقبت از پاهایتان با جدیدترین مدل‌ های کفش لژدار راهنمای جامع خرید روغن هیدرولیک سمنت برد: ایده‌ای خلاقانه برای سقف و دیوار خرید دستگاه درب بندی با بهترین قیمت - دستگاه مناسب ظروف فلزی آشنایی با درب ورودی ساختمان و انواع آن استئارات فلزی پاک شیمی: روش‌ های تولید، کاربرد ها و نکات کلیدی اکسیژن زدایی راهنمای جامع تعمیر لیفتراک و جرثقیل + 3 نکته کلیدی درباره خرید آنها برترین برند های سی ان سی در ایران برای حمل بار بین الملل چه نوع کانتینری باید انتخاب کنید و چرا؟ به موتور سیکلت خود احترام بگذار، لوازم یدکی باکیفیت بخر! بوستر پمپ آب ایمنی اجزای سازه ای و غیرسازه ای منبع تحت فشار آب مزایای خرید عمده دستکش ایمنی دریچه کناف چیست؟ قطار اصفهان مشهد: بهترین راه برای سفر بین دو شهر تاریخی درآمد مهندسی معدن در ایران و سایر کشورها راهنمای خرید کابل برق کمپرسور اسکرو چیست؟ هود شیمیایی آزمایشگاهی افزایش قیمت بلیط هواپیما تا نوروز؟ شایعه یا واقعیت؟ لیست مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی برای خرید تامین برق اضطراری ؛ دیزل ژنراتور و کاربرد های آن راهنمای خرید اینورتر از دیجیکالا و راستان کالا دوو سرویس - نمایندگی رسمی تعمیرات دوو در ایران الکتنو بزرگترین تأمین‌کننده برتر قطعات صنعتی در ایران سلدوک فرانسه: بهترین برند رله الکترونیکی SSR کوهیتر ، تولید کننده انواع دستگاه های میوه خشک کن انواع ورق عایق بهترین مرکز تعمیرات یخچال در شهر اهواز

لیست کامل