www.sanat.ir

:: دیگ آب گرم ::


در تاسیسات حرارت مرکزی برای تامین حرارت و آب گرم مورد نیاز برای گرمایش ساختمان، از روش‌های مختلفی کمک گرفته می‌شود. به طور مثال می‌توان از منابع تجدیدپذیر استفاده کرد و یا به سراغ پکیج‌های حرارتی، دیگ آب گرم و یا پمپ‌های حرارتی رفت.

در این مطلب قصد داریم راجع به یکی از این روش‌ها یعنی دیگ آب گرم صحبت کرده و مدل‌های مختلف این محصول را بررسی کنیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا اطلاعات جامعی در اختیار شما قرار دهیم.

دیگ آب گرم چیست؟

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از روش‌های کاربردی برای تامین گرمای ساختمان و آب گرم مورد نیاز آن استفاده از دیگ آب گرم است. عملکرد دیگ آب گرم این گونه است که حرارت حاصل از احتراق سوخت را که به واسطه مشعل ایجاد می‌شود به آب درون خود منتقل می‌کند.

آب درون دیگ پس از گرم شدن به واسطه پمپ به گردش در می‌آید و از طریق لوله کشی به فن کویل ها، رادیاتورها و… منتقل می‌شود. به این شکل بخش زیادی از انرژی و حرارت خود را از دست می‌دهد. این آب پس از اینکه از حرارت می‌افتد باز هم به درون دیگ باز گشته و دوباره گرم می‌شود. دیگ آب گرم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم حرارت مرکزی است و به آن دیگ موتور خانه هم گفته می‌شود.

کاربردهای دیگ آب گرم چیست؟

یکی از کاربردهای مهم دیگ آب گرم استفاده از آن در سیستم حرارت مرکزی است که به واسطه آن گرمای محیط داخلی ساختمان‌ها به خوبی تامین می‌شود. از دیگر کاربردهای دیگ آب گرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در سیستم گرمایش مرکزی کاربرد دارد.
  • در سیستم موتورخانه ساختمان‌های بزرگ و کوچک استفاده می‌شود.
  • گرمای مورد نیاز برای رادیاتور، فن کویل و یونیت هیتر را تامین می‌کند.
  • در نیروگاه‌ها و صنایع مختلف برای تامین گرمایش محیط کاربرد دارد.

معرفی انواع دیگ آب گرم

دیگ‌های آب گرم بر اساس پارامترهای مختلفی مانند جنس، شیوه انتقال گرما، نحوه گرم شدن آب درون دیگ، نوع و… دسته‌بندی می‌شوند و آشنایی با این پارامترها کمک می‌کند تا این دیگ‌ها را بهتر بشناسید و در هنگام انتخاب و خرید آن ها، بهتر عمل کنید.

دیگ آب گرم فولادی

جنس بدنه مخزن این دیگ از نوع فولاد است و برای گرم کردن آب تا دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد و فشار ۲۵ کیلوگرم بر سانتی متر مربع مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دیگ‌ها در سیستم گرمایش مرکزی نیروگاه‌ها کاربرد دارند و اضافه بارهای گرمایشی در طول زمستان را به خوبی تحمل می‌کنند. دیگ‌های آب گرم فولادی یک محفظه احتراق محافظت شده دارند و برای تولید گرما از روش همرفت سطحی استفاده می‌کنند.

دیگ آب گرم چدنی

جنس بدنه این دیگ آب گرم از چدن است دیگ چدنی محدودیت دمایی دارد و به همین علت برای استفاده در محیط‌های صنعتی و نیروگاه‌ها که حرارت بی‌حد و مرز بالا می‌رود، مناسب نیست. این دیگ می‌تواند آب تا دمای ۱۱۰ - ۱۱۵ درجه سانتیگراد و فشاری برابر با ۴ کیلوگرم بر سانتی متر مربع را تحمل کند و اگر حرارت بیش از این مقدار شود دیگ چدنی دفرمه شده و در نهایت منفجر می‌شود. بنابراین بیشترین کاربرد این دیگ‌ها در دماهای نسبتا پایین است. مثلا برای انتقال گرما به رادیاتور در سیستم گرمایش ساختمان‌های عمومی از این جنس دیگ آب گرم استفاده می‌شود.

دیگ آب گرم بر اساس دمای سیال

در این مدل از دیگ‌ها دمای آب درون دیگ باید ۹۰ درجه سانتی گراد باشد. در صورتی که فشار دیگ را از طریق سیستم انبساط بسته افزایش بدهیم ممکن است این دما به ۱۰۰ درجه سانتی گراد برسد که در این حالت به آن دیگ آب داغ می‌گویند. این دیگ‌ها در کارخانه‌های لبنی برای پاستوریزه کردن شیر کاربرد دارند و می‌توانند دمای ۱۳۰ درجه را نیز به خوبی تحمل کنند. دیگ آب گرم بر اساس دمای سیال به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارتند از:

دیگ آب گرم تک پاس

این دیگ‌ها باتوجه به مدل و کارایی تقریبا از رده خارج شده‌اند و چندان کارایی در صنعت ندارند؛ بنابراین دیگر ساخته نمی‌شوند. در این دیگ‌ها گازهای حاصل از احتراق مشعل، یکبار مسیر دیگ را طی کرده و سپس به دودکش راه پیدا می‌کنند.

دیگ آب گرم دو پاس

در این نوع از دیگ‌ها گازهای حاصل شده از احتراق مشعل، دو بار مسیر دیگ را طی کرده و سپس به درون دودکش راه پیدا می‌کنند.

دیگ آب گرم سه پاس

گازهای حاصل شده از احتراق در این مدل دیگ‌ها سه باره مسیر دیگ را طی می‌کنند و سپس به دودکش می‌رسند. در صورتی که طراحی این دیگ‌ها به شکل صحیح انجام شود و سطح انتقال حرارت مناسبی داشته باشند می‌توانند راندمان بالا و پایین‌ترین دمای دودکش را داشته باشند.

دیگ آب گرم کوره برگشتی

این دیگ‌ها درست مانند نمونه‌های دو پاس عمل می‌کنند و حرارت حاصل از احتراق مشعل درون آن‌ها دو بار جریان پیدا می‌کند. تنها تفاوت این کوره‌ها با مدل‌های دو پاس این است که آب از مرکز گود کوره تا انتهای کوره می‌رود و زمانی که به انت‌ها می‌رسد باتوجه به حالت محدبی کوره، باز هم مسیر خود را پیدا کرده و به جلوی دیگ برمی گردد و در نهایت از دودکش بیرون می‌رود. با توجه به اینکه در این کوره گازهای ناشی از احتراق سه بار این مسیر تکاملی را طی می‌کنند در نتیجه این کوره راندمان افزایشی بالا و قابلیت استفاده بیشتری دارد.

باتوجه به انواع دیگ آب گرم و کاربردهای مختلف هر یک از این دیگ‌ها در صنایع مختلف، قبل از اینکه اقدام به خرید دیگ آب گرم کنید، باید نوع نیاز و انتطارات خود را از محصول مشخص کرده و به تناسب آن برای خرید این محصول دست به کار شوید. علاوه بر آن حتما به مراکز فروش معتبر مراجعه کرده تا محصولاتی باکیفیت تهیه کنید.

شما می‌توانید انواع دیگ‌های آب گرم را از مجموعه دما بخار مشهد تهیه کنید. این مجموعه با سال‌ها تجربه و فعالیت در این عرصه انواع مختلف این محصول را با کیفیتی عالی و قیمتی مناسب در اختیار شما مشتریان قرار می‌دهد.

سخن پایانی

دیگ آب گرم برای گرمایش ساختمان و تامین آب گرم در تاسیسات حرارت مرکزی کاربرد دارد. این دیگ، حرارتی را که به واسطه مشعل و از احتراق سوخت حاصل می‌شود، به آب درون دیگ منتقل کرده و پس از گرم شدن آب، آن را با کمک پمپ و از طریق لوله کشی به رادیاتورها، فن کویل و… انتقال می‌دهد. دیگ آب گرم از نظر جنس در انواع فولادی و چدنی و از نظر دمای سیال در انواع تک پاس، دو پاس، سه پاس و کوره برگشتی دسته‌بندی می‌شود و هر نوع آن در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید برای تهیه انواع دیگ آب گرم به مجموعه دما بخار مشهد مراجعه کنید و محصول مورد نیاز خود را با بیشترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید.


دیگر مطالب ویژه

جدول وزن قالب فلزی بتن ۱۴۰۳ اجرای همزمان عایق و رنگ نمای ساختمان معرفی شیر پروانه ای و بررسی 8 مزیت کاربردی آن در صنعت با این کار فروشت را چند برابر کن پنج اشتباه رایج در هنگام خرید میلگرد بوستر پمپ چیست ؟ انواع گرماژهای کاغذ را بشناسید! اینورتر چیست؟ | کاربرد، طرز کار و انواع آن | به همراه مثال در هنگام خرید تجهیزات آتش نشانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ معرفی انواع قیچی برش میلگرد تامین حقوق و منافع افراد و شرکت‌های درگیر در حمل و نقل جاده‌ای بین‌المللی بهترین روش های تولید پیچ و مهره در ایران چیست؟ فرش یکی از هنرهای بزرگ ایران درباره فیتینگ های لوله کشی بیشتر بدانید معرفی یکی از بهترین تولیدکنندگان پارتیشن اداری در ایران بهترین انتخاب بین 100 تا 300 کاوا در بازار ایران چه دیزل ژنراتوری است؟ نهال آلبالو پیوندی مدل‌های کابینت زیر سینک جدید، مدرن و کاربردی برای هر نوع آشپزخانه آموزش چسباندن سرامیک روی موزاییک با چسب و ملات {مزایا و معایب} هزینه‌های بازسازی خانه معرفی انواع جنس کارت ویزیت + راهنمای انتخاب جنس کارت ویزیت مناسب معرفی محصولات کارخانه رنگ اطلس فام سهند از افتخارات صنعت ایران حلوا ارده یکی از شیرینی های سنتی و محبوب کاربرد ویبراتور صنعتی در تولید بتن پروژه های ساختمانی 9 تا از مهم ترین خرابی های ماشین ظرفشویی ال جی + نحوه رفع احداث سردخانه چقدر هزینه دارد؟ چرا یخچال فریزر امرسان برفک می زند؟ (راه حل) راهنمای کامل رفع خطا های دستگاه کارتخوان و ساده ترین راه حل رفع خطا بهترین نرم افزار حسابداری در ایران تجهیزات برودتی طبخ نوین | یخساز صنعتی + یخساز قالبی + یخساز حبه ای + یخساز راهنمای جامع سفر به لس آنجلس متیل استات یک ماده کلیدی در صنعت تابلو برق دیزل ژنراتور چیست و چه نکاتی در زمان خرید باید به آن توجه کنیم؟ آشنایی با خدمات شرکت های باربری طرز کار دستگاه میوه خشک کن صنعتی راهنمای خرید الکتروموتور قیمت پارکت و کفپوش و لمینت با نصب متری چقدر است؟ انجماد سریع بهترین متریال برای سیستم لوله‌کشی استخر روش های افزایش طول عمر لاستیک تحولات اخیر در صنعت حمل‌ و نقل بین‌المللی چیلر، شاهزاده خنکای مطبوع ساخت منبع دو جداره آب گرم موتورخانه سفارشی در تمام ظرفیت ها خرید دستگاه تولید زغال و سرمایه گزاری در تولید زغال صنعتی مواد اولیه معدنی و شیمیایی در صنعت کشاورزی چه کابردهایی دارند؟ لوله گالوانیزه گرم و سرد؛ ویژگی‌ها و مشخصات، نوع کاربرد پی‌ال‌سی دلتا، بهترین برند PLC در بازار واترجت صنعتی آب سرد چیست ؟ قیمت خرید بهترین واترجت صنعتی دیزل ژنراتور بادوین بهترین فیلم‌های انگیزشی کسب و کار: منبع الهام برای کارآفرینان

لیست کامل