www.sanat.ir

:: هود شیمیایی آزمایشگاهی ::


هود شیمیایی آزمایشگاه

طراحی و تجهیز آزمایشگاه نیاز به تهیه خیلی از دستگاه‌ها نظیر هود شیمیایی برای ارائه سطح ایمنی بالا برای کارکنان دارد. هود آزمایشگاهی یکی از مهم‌ترین تجهیزاتی است که باید برای چنین محیط‌های درنظر داشته باشید.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که هریک از آزمایشگاه‌ها بسته به شرایط و محیطی که دارند، نیاز به هود‌های شیمیایی مختص خود خواهند داشت. به همین دلیل، آشنایی با انواع هودهای شیمیایی قبل از خرید و نصب ضروری است. در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل انواع چنین تجهیزاتی بپردازیم.

هود شیمیایی آزمایشگاه چه مزایایی به همراه دارد؟

هودهای شیمیایی با توجه به نحوه کارایی و فناوری‌هایی که دارد، می‌تواند به‌خوبی ذرات آلوده را از محیط ‌کار تکنسین دور کند. در ادامه این بخش به معرفی تمامی مزایایی که چنین دستگاه‌هایی می‌تواند به‌همراه داشته باشد، پرداخته‌ایم:

جلوگیری از بروز عوارض برای اپراتور با استفاده از هودهای شیمیایی

یکی از مهم‌ترین مزیت‌هایی که می‌توان برای این دستگاه‌ها ذکر کرد، حفظ سلامتی اپراتور حین فعالیت است. آزمایشگاه‌ جایی است که حین انجام واکنش‌های مختلف در آن، گاز و ذرات توکسیک برای بافت‌های بدن و به‌خصوص ریه‌ها تولید می‌شود.

برای اینکه چنین مواد و ترکیباتی با بافت‌های بدن تماس پیدا نکند، نیاز است تا هنگام تولید، آن‌ها به محیط دیگری منتقل شود. هود‌ شیمیایی یکی از بهترین گزینه‌هایی است که چنین امکانی را برای آزمایشگاه‌ها فراهم می‌کند.

برخی از گازهای تولیدشده در محیط آزمایشگاه‌ این توانایی را دارد تا به‌ مرور زمان سبب آسیب به بافت‌ها و حتی بروز بدخیمی در آن‌ها شود. به همین دلیل، یکی از تجهیزاتی که باید در محیط آزمایشگاه به‌کار گرفته شود، انواع هودهای شیمیایی است.

جلوگیری از ایجاد اشتعال در محیط آزمایشگاه با هود شیمیایی

از دیگر مزایایی که می‌توان برای چنین تجهیزاتی ذکر کرد، جلوگیری از بروز آتش‌سوزی در محیط‌های آزمایشگاهی است. با توجه به اینکه برخی از گازها قابل اشتعال است، باید از تجمع آن‌ها جلوگیری شود تا خطری ایجاد نکند.

آشنایی با انواع هود آزمایشگاهی

هودهایی که برای محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، در انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شود. هریک از آن‌ها بسته به نوع ذراتی که جمع‎آوری می‌کند، می‌تواند در گروه‌های مختلفی قرار بگیرد. در ادامه به بررسی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

هود کانوپی، انواع نمونه‌های سقفی آزمایشگاه

هود شیمیایی

هودهای کانوپی ازجمله انواع این تجهیزات محسوب می‌شود و معمولا در آزمایشگاه‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که خیلی با مواد سمی و سرطان‎زا سروکار ندارند. در حقیقت، چنین هودهایی می‌تواند صرفا برای جمع‎آوری بوی نامطلوب، گرما و بخار تولیدشده به‌کار گرفته شود.

این تجهیزات بیشتر برای تهویه هوا به‌کار می‎رود و نبود آن‌ها مشکل خاصی برای سلامت فرد ایجاد نخواهد کرد. بااین‌حال، استفاده از نمونه‌های باکیفیت آن می‎‌تواند برای محیط‌های مختلف کارآمد باشد و راندمان کاری اپراتورها را بالا ببرد.

هودهای بیولوژیک برای آزمایشگاه‌های میکروبی

از دیگر تجهیزاتی که برای آزمایشگاه‌ها و به‌خصوص آن‌هایی که با میکروب‌های مختلف نظیر ویروس، باکتری و قارچ سروکار دارند‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به هودهای بیولوژیکی اشاره کرد. این هودها نسبت به نمونه‌های قبلی از امکانات بیشتری برخوردار است و می‌تواند ذرات بسیار ریز و حتی تا اندازه نانو را از محیط خارج کند.

با توجه به اینکه کار در چنین محیط‌های عفونی می‎تواند با خطراتی همراه باشد، باید از تجهیزات پیشرفته‌تر استفاده شود. این موضوع را به‌خاطر بسپارید که بسته به نوع آزمایشگاه، از هودهای بیولوژیکی مختلفی استفاده می‌شود.

در حقیقت، این تجهیزات براساس امکانات و فناوری‌های که برای‌ آن‌‌ها درنظر گرفته می‌شود، به کلاس‌های گوناگونی تقسیم‌بندی می‌شود. هر کلاس بسته به نوع تکنولوژی به‌کاررفته برای آن‌ها، می‌تواند ذرات مختلفی را از محیط خارج کند.

اشنایی با هود شیمیایی آزمایشگاه

از دیگر انواع هود آزمایشگاهی که می‌توان به آن اشاره کرد، نمونه‌های شیمیایی است. این هودها همان‌طور که از نام‌شان مشخص است، معمولا برای آزمایشگاه‌هایی به‌کار گرفته می‌شود که با مواد و ترکیبات شیمیایی سروکار دارند.

چنین تجهیزاتی می‌تواند برای حذف قطرات و بخارهای سمی تولیدشده در محیط آزمایشگاه کاربرد داشته باشد. با خروج گازها و ذرات آلوده از محیط واکنش، اپراتور می‌تواند بدون نگرانی از آسیب و بروز عوارض به‌ کار خود ادامه دهد.

با درنظرگرفتن اینکه ترکیبات شیمیایی مختلفی در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شود، هودهای مخصوصی برای چنین محیط‌های طراحی شده است. در ادامه به بررسی انواع هودهای شیمیایی طراحی‌شده برای این محیط‌ها پرداخته‌ایم.

هود شیمیایی رومیزی در محیط آزمایشگاه

یکی از انواع هودهای شیمیایی که در محیط آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان به نمونه‌های رومیزی اشاره کرد. چنین هودهایی با داشتن فیلترهای کربنی باکیفیتی که دارد، به‌خوبی قادر است بخار و گاز متصاعدشده را جذب کند.

خود هودهای شیمیایی رومیزی در مدل‌های متنوعی به بازار عرضه می‌شود که بسته به فناوری هریک، می‌تواند بخارهای سنگین تا سبک را از محیط خارج کند. همان‌طور که از اسم این نمونه مشخص است، نسبت به سایر تجهیزات اندازه کوچک‌تری دارد و به‌‌راحتی قابل نصب خواهد بود.

هود شیمیایی بدون کانال برای محیط آزمایشگاه

از دیگر انواع هودهایی شیمیایی که در این روزها برای آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود، نمونه‌های بدون کانال است. چنین تجهیزاتی نسبت به سایر نمونه‌های موجود در بازار از امکانات بیشتری برخوردار است و معمولا از فیلترهایی برای تهویه هوای آزمایشگاه در هودهای بدون کانال کمک می‌گرفته می‌شود.

کربن یکی از عناصری است که می‌تواند با جذب بو و آلاینده‌های آلی، به‌خوبی محیط آزمایشگاه را از وجود چنین ترکیباتی پاک کند. به همین علت، در سال‌های اخیر شاهد استفاده از فیلترهای کربنی در هودهای بدون کانال بوده‌ایم.

یکی از نکات قابل توجه درمورد هودهای شیمیایی بدون کانال، تهویه بهتر است. چنین محصولاتی با داشتن فیلترهای کربنی، به‌خوبی می‌تواند هوا را تسویه و دوباره به داخل محیط برگرداند. بااین‌حال، برخی مدل‌های آن طوری طراحی می‌شود که هوایی به داخل محیط برنگردد.

هود شیمیایی کانال‌دار برای آزمایشگاه‌های مختلف

برای چنین هودهایی معمولا یک کانال تعبیه می‌شود تا بتواند هوای آلوده را از محیط آزمایشگاه دور کند. در حقیقت، دیگر خبری از فیلترهای کربنی نیست و بخارهای سمی صرفا به‎کمک مکش ایجادشده و از طریق مجرای هود به محیط بیرون منتقل می‌شود.

هود‌های شیمیایی پرکلریک اسید

فیوم هود شیمی

برخی از آزمایشگاه‌های با موادی مثل پرکلریک اسید سروکار دارند و به همین دلیل، باید به‌سراغ هودهایی بروند که بتواند برای خارج‌کردن چنین ترکیباتی مفید واقع شود. با توجه به قدرت بالای این اسید، تماس آن با ساختارهای داخلی هودهای معمولی می‎تواند با مشکلاتی همراه باشد.

با توجه به این ویژگی، امروز هودهایی مخصوص کار با اسید پرکلریک طراحی شده که از بدنه فولادی ضدزنگ برخوردار است. چنین هودهایی از سیستم شست‌وشوی قوی برخوردار است تا بتواند حین حذف چنین ترکیباتی، از قدرت آن‌ها بکاهد. به‌‌علاوه، با شست‌وشوی کافی، احتمال انفجار بعد از تجمع ذرات تولیدشده ناشی از اسید، کاهش پیدا خواهد کرد.

کریستال‎‌های پرکلرات یکی از ترکیبات بسیار خطرناک و قابل اشتعالی است که می‌تواند در مجاری هود تجمع پیدا کند. به همین دلیل، تکنسین باید بعد از هربار استفاده از دستگاه، سیستم شست‌وشوی آن را فعال کند تا مشکلی به‌وجود نیاید.

جمع‌بندی

در این روزها با توجه به تنوع بالای محصولاتی نظیر هود شیمیایی در بازار، تجهیز آزمایشگاه می‌تواند با چالش‌هایی همراه باشد. با توجه به نوع واکنش‌هایی که در آزمایشگاه قرار است انجام شود، باید به‌دنبال بهترین گزینه برای تهویه محیط باشید.

درصورتی‌که تجربه و دانش لازم برای تجهیز محیط آزمایشگاه خود را ندارید، می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای شرکت مهندسی پترونیک صنعت استفاده کنید. این مجموعه علاوه‌بر ارائه خدمات مشاوره‌ای، در زمینه تولید و و نصب انواع هود‌های شیمیایی و آزمایشگاهی فعالیت گسترده‌ای داشته است. شما قادر هستید با مراجعه به وب‌سایت رسمی شرکت، با انواع خدمات ارائه‌شده آشنا شوید.


دیگر مطالب ویژه

 پنل اس ام اس رایگان سیگنال: ابزار موثر برای بازاریابی پیامکی چجوری بفهمیم دوربین مدار بسته ضبط می کند یا نه بهترین مارک موتور برق در سال 1403 آینده‌نگری به سبکِ آموزش حرفه‌ای برق صنعتی ماهر چگونه تکنسین فنی شویم؟ شما روش های بازیافت محصولات استیل را میدانید؟ مهم‌ترین ویژگی‌های یک موتوربرق خوب راهنمای خرید اگزاست فن و هواکش صنعتی از شرکت هوای پاک آماج راهکار پیاده سازی فرم نظرسنجی در بستر اتوماسیون کسب و کار فراگستر چسب سیلیکون را از کجا بخریم؟ موثرترین راهکارهای درمانی برای فشارخون بالا کوییک کوپلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ همه ی آنچه که باید درباره عایق الاستومری بدانید  تحول هوشمندانه در بسته ‌بندی، ماشین‌ آلاتی برای افزایش بهره‌وری تکنولوژی‌ های پیشرفته در تولید لوله‌ های ضد خوردگی: نوآوری‌ها و مزایا راهنمای خرید موتور برق مناسب کولر گازی بررسی دلایل کم بودن فشار آب دریچه کولر مطبخ آرا پیشرو در صنعت تجهیزات پخت الیاف طبیعی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو 1403 تهران 5PL چیست؟ و چگونه شما را به موفق ترین تاجر یک صنعت تبدیل میکند؟ فرآیند اسمز معکوس و کاربرد آن در تصفیه آب راهنمای انتخاب بهترین فلومتر برای صنایع مختلف معرفی انواع رزین و کاربرد آن‌ها قیمت دستگاه تولید لیوان کاغذی طراحی و ساخت داک لولر به چه صورتی انجام می پذیرد؟ بررسی قوانین لوله کشی آب و گاز و فاضلاب انواع منبع تغذیه استابلایزرها فلومتر چیست؟ راهنمای خرید و انتخاب بلبرینگ معرفی بتن آلوکا [برترین تولیدکننده بلوک سبک پوکه ای در ایران] انواع تیغه فرز چیست؟ مکان های مناسب برای نورپردازی با چراغ خطی شرکت دانش بنیان ثمر پیشرو در تولید کوره‌های القایی کوچک رول فوم چیست؟ انواع رول فوم + کاربرد رول فوم در صنایع مختلف جاهای دیدنی اطراف تهران؛ مکان‌های دنج و خلوت اطراف تهران قیمت لوله پلی اتیلن را چطور به دست آوریم؟ + ابزار قیمت دهی آنلاین سازه های متحرک و معماری مدرن بهترین قیمت گرافیت کم سولفور در تهران! سبد کابل چیست و انواع سبد کابل یا سینی مش زاهدان شهری که جور دیگر باید دید به دنبال راه حلی برای استفاده از استخر در تمام طول سال هستید؟ قیمت هتل مجلل درویشی در زمستان تولید و ساخت تابلو برق انواع ورق سیاه کدامند و چه قیمتی دارند؟ شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟ igbt چیست؟

لیست کامل