www.sanat.ir

:: چیلر، شاهزاده خنکای مطبوع ::


آیا می دانید چیلر چیست؟ راز خنکای تابستان با چیلرهای هواصنعت تاو را تجربه کرده اید؟ آیا می دانید امسال تابستان گرمی داریم و باید از همین امروز به فکر جنگ با گرما برویم؟ چطور می توان یک تابستان خنک و دلچسب داشت؟

چیلرها شاهزاده خنکای مطبوع هستند...

چیلرها انواع مختلف دارند مانند چیلر هوا خنک، چیلر آب خنک، چیلر هوایی و .. که در اینجا به بررسی آن می پردازیم..

چیلر

برای پاسخ به این سوال که چیلر چیست؟ باید به توضیح انواع چیلر بپردازیم. چیلرهای تراکمی، به دو دسته کلی، چیلر هوایی (هوا خنک) و آبی (آب خنک) تقسیم می شوند.

اصول و کارکرد قطعات دستگاه تقریبا به هم شبیه است با این تفاوت که در چیلرهای تراکمی هوا خنک، کندانسور دستگاه به صورت هوا خنک بوده و با استفاده از فن هایی که هوا را از روی لوله های کندانسور می دمند ، خنک می شود. به طور کلی عملکرد چیلر هوا خنک یک چرخه تبرید تراکمی است که به طور مکرر انجام می شود و به این ترتیب آب یا مایع مورد نظر خنک می گردد.

در چیلر آب خنک (آبی) ، کندانسور با استفاده از آب خنک شده و این آب بعد از گرفتن حرارت کندانسور ، به وسیله پمپ به برج خنک کننده ارسال می شود تا مجددا در برج ، خنک شود. اواپراتور دستگاه همان نقش سرمایش آب را بر عهده دارد ولی کندانسور آن، حرارت مبرد را دفع نمی کند و توسط آب این حرارت گرفته شده و سپس آب به برج خنک کننده پمپاژ می گردد.

C:\Users\USER\Desktop\air-cooled-chiller.jpg

کاربرد چیلرهای هوایی :

چیلرهای هوایی، که به چیلرهای تراکمی هوا خنک نیز معروف هستند، در سیستم های تهویه مطبوع و صنعتی برای خنک کردن آب و مایعات به کاربرده می شوند، از چیلرهای هوایی برای خنک کردن هوای داخل ساختمان ها درفصل تابستان استفاده می شود، همچنین از دیگر کاربردهای چیلرهای هوایی می توان به خنک کردن فرآیندها و تجهیزات استفاده می شود.

 • عدم نیاز به برج خنک کننده
 • نصب آسان
 • هزینه تعمیر و نگهداری پایین
 • قابلیت استفاده در مناطق و مکان های مختلف

راهنمای جامع خرید چیلرهای هوایی :

همواره این سوال مطرح می شود که خرید چیلر هوایی با چه معیارهایی باید انجام شود؟ و از کجا باید متوجه شویم که چیلر مناسبی از نظر کیفیت وکارایی خریداری کردیم؟

الف) چیلرهای جذبی :

اگر منبع برق پروژه شما قابل اطمینان نیست یا ظرفیت چیلر شما بالاست، چیلرهای جذبی ممکن است بهترین گزینه باشد. چیلرهای جذبی از گاز طبیعی استفاده می کنند اما هزینه نسبتا بالایی برای نصب و راه اندازی دارند.

ب) چیلرهای تراکمی :

همانطور که در بالا توضیح داده شد، این نوع چیلرها با روش سیکل تبرید تراکمی کار می کنند. خرید چیلر تراکمی به معنای پرداخت هزینه برق به جای گاز است. چیلرهای تراکمی در طیف وسیعی از ظرفیت ها، از مینی چیلر با 2 تن تبرید تا واحدهایی با ظرفیت تقریباً 500 تن تبرید تولید می شوند.

چیلرهای تراکمی به دو دسته چلیر تراکمی آب خنک و چیلر تراکمی هواخنک تقسیم و بسته بندی می شود.

مقایسه چیلر تراکمی هوا خنک با چیلر آب خنک :

تفاوت های چیلر آب خنک و هوا خنک عبارتند از :

 • راندمان چیلرهای آب خنک، به طور قابل توجهی بیشتر از چیلرهای هوا خنک است.
 • سیستم لوله کشی چیلر های آب خنک، طولانی تر است و هزینه آن در مقایسه با چیلرهای تراکمی هوا خنک بیشتر است.
 • مصرف آب، یکی از نگرانی های اصلی چیلرهای آب خنک به دلیل استفاده از برج های خنک کننده است.
 • علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که چیلرهای آب خنک معمولاً قیمت کمتری نسبت به چیلرهای هوا خنک دارند.

C:\Users\USER\Downloads\air-cooled-vs-water-cooled-chiller.jpg.jpg

راهنمای خرید چیلر بر اساس نوع کمپرسور :

برای خرید چیلر هوا خنک ابتدا باید از انواع چیلرها و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا شوید، در زیر سعی کردیم هر کدام را به اختصار توضیح دهیم.

چیلرهای تراکمی بر اساس نوع کمپرسور به 4 دسته کلی تقسیم می شوند :

 • چیلرهای اسکرال :

این چیلرها برای موارد مسکونی کاربرد دارد و ظرفیت این چیلرها از 2 تا تقریبا 250 تن تبرید است. این چیلرها از چند کمپرسور اسکرال استفاده می کنند که قابل تغییر نیستند.

 • چیلرهای اسکرو :

این چیلرها از یک تا سه کمپرسور اسکرو استفاده می کنند و این کمپرسور ها قابل تعمیر نیستند. این چیلرها برای ظرفیت های 100 تن تبرید و بالاتر استفاده می شوند.

 • چیلرهای رفت و برگشتی :

کمپرسورهای رفت و برگشتی، به دلیل راندمان پایین و صدای زیاد، امروزه چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند. اگرچه این کمپرسورها هنوز در برخی از چیلرهای صنعتی استفاده می شوند، اما تا حد زیادی از بازارهای مسکونی و تجاری کنار گذاشته شده اند.

 • چیلرهای گریز از مرکز :

کمپرسورهای گریز از مرکز در مقایسه با انواع کمپرسور کارآمدترین و گرانترین کمپرسورها هستند. در ایران این چیلرها به دلیل تکنولوژی بالا و کارکرد سانتریفیوژ و هم چنین عدم دانش کافی انسانی، مورد استفاده قرار نمی گیرند.

اجزای اصلی چیلر هوا خنک:

 • کمپرسور: وظیفه فشرده سازی گاز مبرد و افزایش دمای آن را بر عهده دارد.
 • کندانسور: وظیفه خنک کردن گاز مبرد و تبدیل آن به مایع را بر عهده دارد.
 • شیر انبساط: وظیفه دارد فشار و دمای مایع مبرد را قبل از ورود به اواپراتور کاهش دهد.
 • اواپراتور: وظیفه دارد گرمای آب را جذب کند و آن را خنک کند.
 • فن: وظیفه دارد هوای محیط را از میان کندانسور عبور دهد و به خنک شدن آن کمک کند.

نحوه عملکرد چیلر هوا خنک:

 1. گاز مبرد توسط کمپرسور فشرده شده و دمای آن افزایش می یابد.
 2. گاز مبرد داغ در کندانسور با هوای محیط تبادل حرارت می کند و خنک می شود.
 3. مایع مبرد با فشار و دمای پایین از شیر انبساط عبور می کند.
 4. مایع مبرد در اواپراتور با آب تبادل حرارت می کند و گرمای آب را جذب می کند.
 5. آب خنک شده توسط پمپ به واحدهای توزیع هوا مانند فن کویل ها یا هواسازها فرستاده می شود.
 6. گاز مبرد با عبور از اواپراتور گرم شده و دوباره به کمپرسور باز می گردد.

مزایای چیلر هوا خنک:

 • فضای کم: به دلیل عدم نیاز به برج خنک کننده، فضای کمتری اشغال می کند.
 • نصب آسان: نصب و راه اندازی آن آسان تر از چیلرهای آب خنک است.
 • نگهداری آسان: به دلیل تعداد قطعات کمتر، نگهداری آن آسان تر است.
 • مصرف آب کم: به دلیل عدم نیاز به برج خنک کننده، مصرف آب آن کم است.
 • سازگاری با محیط زیست: به دلیل عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر، سازگاری بیشتری با محیط زیست دارد

هواساز صنعتی چیست و مزایای استفاده از آن

هواساز صنعتی یا سیستم تهویه مطبوع صنعتی، یک سیستم تهویه مطبوع بزرگ و پیچیده در ساختمان های تجاری و صنعتی بزرگ است که وظیفه تأمین هوای تمیز، افزایش و کاهش دما و همچنین کاهش یا افزایش رطوبت در محیط های صنعتی، تجاری و نیروگاه ها را بر عهده دارد.

از جمله هدف استفاده از هوا سازهای صنعتی، بهبود کیفیت هوا، میزان رطوبت، کاهش مصرف انرژی و بهبود کارایی مکان های صنعتی اشاره کرد.

اجزا و قطعات اصلی هواسازها :

بدنه هواساز صنعتی :

بدنه هواساز های صنعتی معمولا از جنس فولاد است و بسیار مقاوم می باشد. این بدنه ها در برابر شرایط سخت مانند نوسانات دما، رطوبت، شوک ها و افزایش فشار هوا مقاومت می کنند.

رطوبت زن :

رطوبت زن ها در هوا ساز ها دو نوع می باشند. رطوبت زن تبخیری، رطوبت زن اولتراسونیک که به توضیح هر کدام می پردازیم :

رطوبت زن های تبخیری : در این نوع رطوبت زن، آب روی صفحات تبخیر شده و به هوا داده می شود. این نوع رطوبت زن برای سیستم های هواساز کم مصرف مناسب نیست.

رطوبت زن اولتراسونیک :  در این نوع رطوبت زن، با استفاده از موج اولتراسونیک، آب به قطرات ریز تبدیل شده و به هوا داده می شود. این نوع رطوبت زن برای سیستم هواساز هایی که مصرف آب بالایی دارند مناسب است.

دمپر :

دمپر های در سیستم های هواساز به منظور کاهش نویز و تنظیم جریان هوا، در برابر سرعت و فشار بالا ساخته می شوند دمپرها به صورت تکی و ترکیبی از چندین تکه تشکیل شده اند و در نقاط مختلف بدنه نصب گردیده و سبب کنترل هوای هواساز می گردند. دمپرها معمولا از جنس فولاد و آلومینیوم ساخته شده و می توانند دارای شکل و اندازه های مختلف باشند.

فن های دمنده :

فن دمنده یا فن هواساز، یکی از قطعات اساسی در هواساز صنعتی است که برای جابجایی هوا و ایجاد جریان هوای مطلوب در سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود. این فن ها می توانند به صورت محوری یا موازی نصب شده و برای کاهش صدا و افزایش کارایی، با سایر اجزای هواساز مثل دمپر ها، صفحات فیلتر و گریل ها ترکیب شوند.

فن های دمنده هواساز صنعتی معمولاً از جنس فلزی مانند فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند. این فن ها می توانند در انواع مختلفی مانند بلاد مستطیل، بلاد گرد و بلاد مخروطی باشند. همچنین، فن های هواساز می توانند با موتورهای الکتریکی یا دیزلی که به عنوان منبع تغذیه آنها عمل می کنند، تجهیز شوند.

سیستم کنترلی :

سیستم های کنترلی هواساز ها دارای بخش های مختلفی مانند کنترلرها، سنسورها، دستگاه هایی مانند المنت ها گرمایشی و خنک کننده ها و رابط های کنترلی مانند نمایشگر و کلیدهای کنترلی باشد.

C:\Users\USER\Downloads\انواع-کمپرسور-800-×-501پیکسل-min.jpg

نحوه عملکرد هوا ساز صنعتی :

این تجهیز به یک منبع سرمایشی (چیلر) یا گرمایشی (بویلر یا پکیج) متصل می شود. در فصل تابستان آب سرد چیلر و در زمستان آب گرم منبع گرمایشی وارد کوئل های هواساز شده و فن هواساز با مکش هوا و عبور آن ابتدا از فیلتر و سپس از روی کویل ها باعث تبادل دما بین هوای مکیده شده و کویل ها می شود و این هوا تغییر دما پیدا کرده و وارد محیط مد نظر می شود. از دریچه ورودی هوای محیط داخل، برای تنظیم دما و اکسیژن و بازدهی بهتر هواساز استفاده می شود. شایان ذکر است در مناطق بسیار خشک معمولا سیستم رطوبت زن به هواساز اضافه می شود که به آن ایرواشر گفته می شود.

از جمله نکاتی که باید در مورد نحوه عملکرد دستگاه هواساز مد نظر قرار گیرد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • فیلترها معمولا قبل از کوئل ها نصب می شوند که هم باعث تصفیه هوا شوند و هم از ایجاد رسوب گرد و غبار بر روی کوئل ها جلوگیری کنند.
 • می توان گفت دستگاه هواساز همان فن کویل است با این تفاوت که در ابعاد بزرگتر و به صورت مرکزی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین هواساز هوای محیط بیرون را به داخل ساختمان می دمد.
 • این تجهیز وظیفه پخش هوای سرد یا گرم را برعهده دارد و خودش به تنهایی قادر به تولید هوای سرد یا گرم نیست.

تفاوت هواساز آپارتمانی با هواساز صنعتی :

تفاوت هوا ساز خانگی با هواساز صنعتی به طور کلی در سایز، قدرت، قابلیت تنظیم دما و رطوبت می باشد.

هواساز آپارتمانی معمولا به سیستم هواکش و هوادهی مجهز است که برای مصارف خانگی و محیط های کوچک کاربرد دارد. این هوا سازهای از فن های کوچک تری بهره مند هستند که برای هواسازی فضای کوچک و متوسط استفاده می گردند.

اما هواسازهای صنعتی برای مصارف بزرگتر و صنعتی کاربرد دارند و به قابلیت تنظیم دما، رطوبت مجهز هستند. این هواساز ها از فیلترها بزرگتری ساخته شده اند و از مواد مقاوم با کیفیت ساخته شده اند.

کاربرد هواسازهای صنعتی :

کاربرد هواساز های صنعتی بسیار گسترده می باشد، و بسیاری از مراکز صنعتی و همچنین تولیدی از دستگاه های هواساز استفاده می کنند. در هر مکانی که نیاز به پاکسازی هوا از آلاینده ها و ایجاد هوای تمیز باشد از این دستگاه ها استفاده می شود. در برخی از کارگاه ها و مراکز صنعتی، موادی را در اثر کارکرد دستگاه ها و ترکیبات به کار رفته در محصولاتشان تولید می کنند که خطرناک بوده و باید به نحوی از محیط خارج شوند. در برخی کارگاه ها ترکیبات استفاده شده برای تولید محصول ممکن است خطرناک باشد و هوای محیط را آلوده کند که تنفس آن در طولانی مدت سبب بروز بیماری گردد. به همین خاطر استفاده از هواساز ها به منظور پاکسازی هوای محیط انجام می شود. در برخی مکان ها مانند بیمارستان ها و مراکز بهداشتی نیاز است تا هوای محیط از آلاینده ها پاکسازی گردد تا سلامت بیماران به خطر نیافتد.

برخی از مهم ترین کاربردهای هواسازهای صنعتی به شرح زیر است :

 • استفاده از هواسازها در سالن پرورش قارچ
 • استفاده در تهویه مطبوع دیتا سنترها
 • استفاده به منظور تهویه مطبوع در کارگاه های تولید مواد شیمیایی
 • استفاده در صنایع پالایشی و پتروشیمی
 • کاربرد در سالن های ورزشی، باشگاه های بدنسازی و استخرها
 • استفاده از هواسازهای هایژنیک در محیط های درمانی، بیمارستان ها و یا اتاق عمل

C:\Users\USER\Desktop\HVACchiller.jpg

خرید هواساز صنعتی

برای خرید هواساز صنعتی باید فاکتورهای مختلفی را در نظر گرفت و بهترین مدل از این دستگاه ها را خریداری نمود. خرید این دستگاه ها حساس می باشد چون باید راندمان دستگاه در بهترین حالت ممکن بوده و نهایت کارایی را برای کاربر مورد نظر شما داشته باشد.

دیگر موردی که در زمان خرید هواساز های صنعتی مهم است، میزان ظرفیت هوا دهی آنها است که باید با توجه به مساحت، نوع کاربری و اقلیم تعیین شود.

از مهمترین نکات دستگاه هواساز می توان به این مورد اشاره نمود که این دستگاه چون در ابعاد بزرگی طراحی و ساخته می شود در صورتی که فقط بخشی از فضا مورد استفاده قرار گیرد چون به صورت یکپارچه فعال است موجب اتلاف انرژی می گردد. به همین علت معمولا توصیه می شود سیستم چیلر و بویلر به هر دو سیستم هواساز و فن کوئل مجهز شوند که هم از مزایای هواساز بهره مند شوند و هم با استفاده و بهره از فن کوئل در مصرف انرژی صرفه جویی گردد.

نصب، تعمیر و راه اندازی سیستم های هواساز صنعتی باید توسط تیم تکسین و متخصصین شرکت های تولید کننده انجام شود. چراکه دستگاه های هواساز صنعتی بسیار حساس هستند.به عمین دلیل بایستی به هنگام نصب دقت و رعایت شود.

عوامل بسیاری بر تعیین قیمت هواسازها تاثیرگذار است. به طور مثال عواملی مانند ظرفیت، برند، کیفیت بدنه و… قیمت را مشخص می کند. شما می توانید جهت مشاوره و خرید هواساز متناسب با ساختمان خود با مجموعه هوا صنعت تاو تماس بگیرید.

شرکت هوا صنعت تاو با یک دهه سابقه درخشان تولیدکننده انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله چیلر هوا خنک،  چیلرهای هوایی، هواساز صنعتی،  فن کویل، ایرواشر صنعتی و برج خنک کننده می باشد.

این شرکت با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه سیستم های تهویه مطبوع امروز عرضه کننده این سیستم ها با بهترین برندهای جهانی می باشد .

شهرت این شرکت ناشی از کیفیت بالای محصولات، فناوری های پیشرفته به کار گرفته شده، بازدهی بالا، بهینه سازی در مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و هوشمند بودن تاسیسات این مجموعه می باشد.

در واقع ارائه روش های مهندسی برای تمام سیستم های تهویه مطبوع سرماشی و گرمایشی و تنوع و جامع بودن سبد محصولی این شرکت و در نهایت پاسخگویی به نیازهای تاسیساتی سبب شده این شرکت به عنوان یکی از بهترین ها در این صنعت شناخته شود.


دیگر مطالب ویژه

شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟ igbt چیست؟ فرآوری و بسته‌ بندی مغز پسته عمده و مشتقات آن چرا شرکت های بزرگ از چاپ استیکر برای تبلیغ کسب و کارشان استفاده می کنند؟ رزرو هتل آرامیس پالاس کیش سالن اجتماعات الکتروموتور ضد انفجار و کاربردهای آن در صنعت طراح و سازنده خط تولید فرنچ فرایز کاربرد و مزایای دستگاه فیلتر پرس جی پی اس موتور؛ انتخابی مطمئن برای پیشگیری از سرقت ارسال بار از ایران به آلمان|هزینه فریت بار به آلمان|کالاهای صادراتی، معایب کوپلر استاندار با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه از کجا باید تهیه کنیم؟ پمپ آب خانگی کوچک داخل واحدی پیشرفت صنعت تابلوسازی و تاثیر آن در اقتصاد 1403 پیش بینی تغییرات قیمت میلگرد و پروفیل در سال 1403 خرید عمده کفش: راهنمای جامع برای مبتدیان راه حل مناسب جهت سرمایش سوله های صنعتی 7 ویژگی بارز پوکه معدنی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی معرفی انواع میلگرد پرکاربرد در صنایع چگونه شیر تلسکوپی مرغوب خریداری کنیم؟ بهترین مراکز فروش دستگاه تصفیه آب خانگی ایرانی چرا باید کنتاکتور اشنایدر بخریم؟ معرفی یکی از بهترین برندهای کنتاکتور بازار 5 نکته مهم در تعمیر پمپ بتن بهبود کیفیت و کارایی محصولات صنعتی با ریخته‌گری انواع سقف متحرک برای ویلاهای شخصی بازسازی خودرو آتش نشانی بنز ۲۶۲۴ به سفارش شهرداری بابلسر نقش هوش مصنوعی در صنعت تراش cnc آشنایی با مشاهیر خوزستان: سفری به دیار بزرگان سایت سفارش و خرید رپورتاژ آگهی صنعتی و تبلیغات تخصصی نکات طلایی در زمان خرید اسکوربیک اسید خوراکی باید بدانید ۱۰ عامل تاثیر گذار بر مشخصات روغن بهران حرارت تولید و فروش انواع المنت حرارتی بدون واسطه معرفی پایانه‌های اتوبوسرانی اصفهان تشخیص کولر گازی گری اصل و تقلبی نیازمندی‌ها و نکات مهم برای استخدام شدن به‌عنوان نیروی حراست پرمصرف ترین لوازم شیشه ای آزمایشگاهی کدامند؟ +۳ کاربرد اصلی آنها تولید انواع نوار نقاله بولت صنعت، پخش عمده پیچ و مهره در تهران آشنایی با انواع تسمه صنعتی بررسی تاثیر هارمونیک بر عملکرد کلید ACB معرفی محصولات شرکت سینی کابل نوسان دریچه کولر درپوش دار چیست؟ راه حل طراحی کابینت آشپزخانه شیک برای فضاهای کوچک جدول وزن قالب فلزی بتن ۱۴۰۳ اجرای همزمان عایق و رنگ نمای ساختمان معرفی شیر پروانه ای و بررسی 8 مزیت کاربردی آن در صنعت با این کار فروشت را چند برابر کن پنج اشتباه رایج در هنگام خرید میلگرد بوستر پمپ چیست ؟ انواع گرماژهای کاغذ را بشناسید!

لیست کامل