www.sanat.ir

:: تابلو برق دیزل ژنراتور چیست و چه نکاتی در زمان خرید باید به آن توجه کنیم؟ ::


درمورد ساخت تابلو چنج اور و اقلام مورد استفاده در آن چه میدانید ؟ چه نکاتی را برای ساخت و راه اندازی آن باید مدنظر قرارداد ؟

تابلو چنج اور چیست ؟ 

یکی از مواردی که در زمان خرید دیزل ژنراتور به احتمال زیاد شما با آن روبرو خواهید شد تابلو چنج اوور است. تابلو چنج اور تابلویی است که بصورت اتوماتیک برق کارخانه شما را از دیزل یا شبکه تامین‌می‌کند.

وقتی برق شبکه قطع می‌شود این تابلو به وسیله کنترلر روی آن، قطعی را فهمیده و سنس می‌کند و سپس بصورت اتوماتیک فرمان استارت را به دیزل ژنراتور می‌دهد و وقتی دیزل ژنراتور روشن شد و پارامترهای ولتاژ و فرکانس آن مشکلی نداشت کلید برق شهر را قطع کرده و کلید ژنراتور را وصل می‌کند و در زمان کار دیزل ژنراتور، به وسیله کنترلر تمام پارامترهای الکتریکال و مکانیکال دیزل بررسی میشوند و اگر مشکلی پیش بیاید سریعا دیزل ژنراتور را قطع کرده و از مدار خارج می‌کند و بعد از اینکه برق شهر برگشت کنترلر سریعا آن را سنس کرده و بعد از مدت زمان کوتاهی برق دیزل ژنراتور را قطع و سپس برق شهر را وصل می‌کند.

تابلو چنج اور دیزل ژنراتور

مشخصات مهم و فنی یک تابلو چنج آور:

توجه داشته باشید که مشخصات فنی یک تابلو چنج آور ممکن است بسته به نوع و کاربری آن متفاوت باشد.

ظرفیت تحمل جریان:  نشان دهنده حداکثر جریانی است که تابلو چنج آور قادر به تحمل آن است. این مشخصه بسته به نیازهای سیستم برقی و تجهیزات مورد استفاده تعیین می‌شود.

تعداد و نوع ورودی و خروجی: تابلو چنج آور ممکن است دارای ورودی‌های متعدد با نوع‌های مختلف باشد که باید با نیازهای سیستم هماهنگ شود.

نوع کنترل: تابلو چنج آور می‌تواند دارای کنترل دستی، کنترل خودکار یا هر دو باشد. این مشخصه بسته به نیاز و ترجیحات کاربران تعیین می‌شود.

ولتاژ و فرکانس: تابلو چنج آور باید با ولتاژ و فرکانس سیستم برقی سازگار باشد.

ابعاد و وزن: ابعاد و وزن تابلو چنج آور باید با محل نصب و نیازهای فضایی سازگار باشد.

استانداردها و مقررات: تابلو چنج آور باید با استانداردها و مقررات مربوط به صنعت برق سازگار باشد.

قابلیت‌های اضافی: برخی تابلوهای چنج آور ممکن است دارای قابلیت‌های اضافی مانند نمایشگر دیجیتال، سیستم‌های هشداردهی، رابط‌های ارتباطی و … باشند.

اجزای تابلو دیزل ژنراتور چیست؟

کنترلر

یکی از مهمترین اجزای تابلو چنج اور کنترلر آن است لذا وقتی در حال خرید تابلو چنج اور هستید حتما باید توجه کنید که کنترلر آن قابلیت ATS یا Auto Main Failure که همان تشخیص بی برقی است را داشته باشد و بتواند دو کلید زیر را کنترل کند:

 • کلید برق شهر
 • کلید ژنراتور

در واقع این دو کلید لازم است که بصورت ریموت یا باسیگنال قابل کنترل و قطع و یا وصل باشد و همچنین معمولا در سایزهای بزرگ از کلیدهای قدرت برند کلید اشنایدر یا ABB و در سایزهای کوچک از کنتاکتور برای این منظور استفاده می‌شود.

متخصصین مجرب ماه صنعت انرژی در طی سال ها تجربه و ساخت و نصب و راه اندازی تابلو چنج اور به مشتریان خود برد دیپسی 8620 را برای این منظور پیشنهاد میکنند.

خرید برد 8620

سایز شینه

از اجزای دیگر مهم تابلو چنج اور که خیلی باید به آن اهمیت بدهیم سایز شینه ها هستند. زیرا جریان اصلی از شینه های مسی عبور کرده و باید این شینه ها توانایی تحمل جریان دائم کار و همچنین تحمل جریان اتصال کوتاه را برای مدت کوتاهی داشته باشند و اگر نتوانند جریان اتصال کوتاه یا جریان دائم کار را تحمل کنند ممکن است منجر به ذوب شدن شینه ها و حتی باعث آتش سوزی شود.

رله UNDER

مورد دیگر که در تابلو چنج اور نیاز است به آن اهمیت داده شود این است که کلید ژنراتور باید حتما رله UNDER داشته باشد. این یک حفاظت مهم و ضروری برای ژنراتور است زیرا اگر ژنراتور بی برق باشد و مشکلی در ولتاژ یا فرکانس آن پیش بیاید این رله بصورت اتوماتیک ژنراتور را از مدار خارج می‌کند و از آسیب های شدید و جدی به آن جلوگیری می‌نماید.

ترانس جریان

قطعه بعدی که در تابلو دیزل ژنراتور مهم است ترانس جریان است. در واقع ترانس جریان یک سمپل از جریان بزرگ دیزل ژنراتور ایجادکرده و به کنترلر می‌دهد و کنترلر می تواند توسط این جریان پارامترهای الکتریکال دیزل را بررسی و کنترل نماید. پیشنهاد ما استفاده از ترانس‌های حفاظتی از ترانس های جریان حفاظتی است ولی اگر از ترانس جریان اندازه گیری هم استفاده کردید حتما باید دیزل ژنراتور شما کلید قدرت (که قابلیت قطع اتصال کوتاه را دارد) را داشته‌باشد .

رله

از اجزای دیگر تابلو چنج اوور می توان به رله های آن اشاره کرد. به این دلیل که رله ها به کنترلر وصل هستند و خروجی کنترلرها ترانزیستوری است. حتما رله هایی که برای مدار فرمان تابلو چنج او استفاده می‌کنید باید ید دار باشند تا جریان گردشی رله ها به خروجی ترانزیستوری کنترلر آسیب وارد نکند.

ترمینال ها

مورد بعدی استفاده از ترمینال ها و ترمینال جریان مناسب است اگر در تابلو از ترمینال جریانی استفاده کنیم. در زمان نیاز به تعویض CT می‌توان آن را SHORT کرده یا اگر زمانی لازم بود آن را SHORT می‌کنیم واز آتش سوزی و یا ترکیدن CT ها جلو گیری می‌کنیم. برای ما بقی ترمینال ها هم باید سایز آن ها مناسب با سایز وایر تابلو باشد. کنترلر تعدادی از سیگنال های ورودی شامل برق شهر و برق ژنراتور را به عنوان ورودی می گیرد و یک مثبت و منفی از باتری برای تغذیه خودش ورودی می گیرد. برای ورودی ها بهتر است از فیوز سکسیونری استفاده شود زیرا این فیوز تند کار است و احتمال آسیب دیدگی رله در زمان خطا بسیار کمتر است اگر از فیوز مینیاتوری استفاده کنید فیوز مینیاتوری به اندازه کافی سریع نبوده و ممکن است به برد و سیگنال های ورودی آن آسیب وارد شود.

بدنه تابلو برق

نکته دیگری که در زمان خرید تابلو چنج اور به آن باید دقت کنید نوع ورق و رنگ آمیزی بدنه تابلو است. سعی کنید حداقل از تابلویی استفاده کنید که ورق بدنه آن 5/1 متر و ورق درب آن 2 میلی متر باشد و نوع رنگ آن الکترواستاتیک باشد تا بتواند به مدت طولانی قابل استفاده باشد و آسیب نبیند و همچنین در صورت امکان در فضاهای بسیار سرد و فضاهای دارای رطوبت در داخل تابلو از گرمکن استفاده شود تا از شبنم زدگی در داخل تابلو جلوگیری شود.

هر سیستم الکتریکی نیاز به حفاظت دارد و فرقی ندارد این دستگاه ترانس، درایو موتور یا ژنراتور باشد. در واقع تابلو برق دیزل ژنراتور برای حفاظت دیزل ژنراتور است و اگر به درستی عمل نکند ممکن‌است در خطاها و شرایط غیرعادی دیزل ژنراتور ما آسیب شدید ببیند و هزینه ی مالی و جانی زیادی داشته باشد.

 

تابلو برق دیزل ژنراتور – اجزای اصلی تابلو برق دیزل ژنراتور

انواع تابلو دیزل ژنراتور:

تابلو دیزل ژنراتور تکی:

در این تابلو فقط یک کلید و کنترلر و متعلقات دیگر جهت حفاظت و کنترل دیزل ژنراتور تکی وجوددارد.

تابلو دیزل ژنراتور چنج اور یا ATS

در این نوع تابلو دو عدد کلید موتور دار با کنترل مناسب وجود دارد که به صورت اتوماتیک در صورت قطعی برق شهر دیزل ژنراتور را روشن کرده و کلید برق شهر را قطع و کلید ژنراتور را می‌بندد و در زمان برگشت برق شهر کلید ژنراتور را قطع و کلید برق شهر را وصل می‌کند. این تابلو می‌توان به صورت سنکرون و با ارتقاء کنترل این عمل را نیز انجام دهد که ما به اصطلاح به آن تابلوی سنکرون دیزل ژنراتور با قابلیت حذف چشمک می گوییم.

تابلو دیزل ژنراتور سنکرون چند ژنراتور:

این تابلو پیچیده تر از تابلوهای بالا و شامل چندین کلید و چندین کنترلر است که توانایی سنکرون چند ژنراتور با هم و یا با شبکه را دارد. برای ساخت و طراحی این تابلو نیاز به دانش کافی می باشد و بهتر است جهت خرید تابلو سنکرون دیزل ژنراتور از متخصصین مجرب ماه صنعت انرژی مشاوره کامل دریافت نمایید .

اجزای تابلو برق یک دیزل ژنراتور چیست؟

 • کنترلر دیزل ژنراتور
 • کلید حفاظتی یا کلید قدرت
 • باتری شارژر
 • ترانس جریان
 • ترانس ولتاژ
 • رله
 • شینه مسی
 • شینه ی ارت
 • بدنه تابلو

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا انجام مشاوره با کارشناسان ما، میتوانید به وبسایت ماه صنعت انرژی مراجعه نموده و از طریق راه های ارتباطی درج شده با ما در ارتباط باشید .


دیگر مطالب ویژه

جاهای دیدنی اطراف تهران؛ مکان‌های دنج و خلوت اطراف تهران قیمت لوله پلی اتیلن را چطور به دست آوریم؟ + ابزار قیمت دهی آنلاین سازه های متحرک و معماری مدرن بهترین قیمت گرافیت کم سولفور در تهران! سبد کابل چیست و انواع سبد کابل یا سینی مش زاهدان شهری که جور دیگر باید دید به دنبال راه حلی برای استفاده از استخر در تمام طول سال هستید؟ قیمت هتل مجلل درویشی در زمستان تولید و ساخت تابلو برق انواع ورق سیاه کدامند و چه قیمتی دارند؟ شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟ igbt چیست؟ فرآوری و بسته‌ بندی مغز پسته عمده و مشتقات آن چرا شرکت های بزرگ از چاپ استیکر برای تبلیغ کسب و کارشان استفاده می کنند؟ رزرو هتل آرامیس پالاس کیش سالن اجتماعات الکتروموتور ضد انفجار و کاربردهای آن در صنعت طراح و سازنده خط تولید فرنچ فرایز کاربرد و مزایای دستگاه فیلتر پرس جی پی اس موتور؛ انتخابی مطمئن برای پیشگیری از سرقت ارسال بار از ایران به آلمان|هزینه فریت بار به آلمان|کالاهای صادراتی، معایب کوپلر استاندار با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه از کجا باید تهیه کنیم؟ پمپ آب خانگی کوچک داخل واحدی پیشرفت صنعت تابلوسازی و تاثیر آن در اقتصاد 1403 پیش بینی تغییرات قیمت میلگرد و پروفیل در سال 1403 خرید عمده کفش: راهنمای جامع برای مبتدیان راه حل مناسب جهت سرمایش سوله های صنعتی 7 ویژگی بارز پوکه معدنی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی معرفی انواع میلگرد پرکاربرد در صنایع چگونه شیر تلسکوپی مرغوب خریداری کنیم؟ بهترین مراکز فروش دستگاه تصفیه آب خانگی ایرانی چرا باید کنتاکتور اشنایدر بخریم؟ معرفی یکی از بهترین برندهای کنتاکتور بازار 5 نکته مهم در تعمیر پمپ بتن بهبود کیفیت و کارایی محصولات صنعتی با ریخته‌گری انواع سقف متحرک برای ویلاهای شخصی بازسازی خودرو آتش نشانی بنز ۲۶۲۴ به سفارش شهرداری بابلسر نقش هوش مصنوعی در صنعت تراش cnc آشنایی با مشاهیر خوزستان: سفری به دیار بزرگان سایت سفارش و خرید رپورتاژ آگهی صنعتی و تبلیغات تخصصی نکات طلایی در زمان خرید اسکوربیک اسید خوراکی باید بدانید ۱۰ عامل تاثیر گذار بر مشخصات روغن بهران حرارت تولید و فروش انواع المنت حرارتی بدون واسطه معرفی پایانه‌های اتوبوسرانی اصفهان تشخیص کولر گازی گری اصل و تقلبی نیازمندی‌ها و نکات مهم برای استخدام شدن به‌عنوان نیروی حراست پرمصرف ترین لوازم شیشه ای آزمایشگاهی کدامند؟ +۳ کاربرد اصلی آنها تولید انواع نوار نقاله بولت صنعت، پخش عمده پیچ و مهره در تهران آشنایی با انواع تسمه صنعتی بررسی تاثیر هارمونیک بر عملکرد کلید ACB

لیست کامل