www.sanat.ir

:: آموزش چسباندن سرامیک روی موزاییک با چسب و ملات {مزایا و معایب} ::


 

چسباندن سرامیک روی موزاییک

در گذشته کف بیشتر منازل و محیط‌ها با موزاییک پوشیده شده بود. با اینکه موزاییک‌ها توانایی و ماندگاری بالایی دارند اما با گذر زمان مستهلک شده و آسیب می‌بینند. آسیب موزاییک‌ها بدون شک بر روی نمای منزل و محیط مورد نظر تاثیر منفی دارد، در نتیجه ممکن است شما به تعویض کف‌پوش فکر کنید.

خبر خوب اینکه لازم نیست موزاییک‌ها را از سطح زمین جدا کنید، شما می‌توانید خیلی راحت و طبق اصول استاندارد سرامیک‌ها را روی موزاییک‌ها بچسبانید. شاید باور این موضوع کمی سخت باشد اما واقعیت دارد و چسباندن سرامیک روی موزاییک یکی از روش‌های نوین و کارآمدی است که شما را از شر کف‌پوش‌های قدیمی خلاص می‌کند.

از آنجایی که کندن موزاییک‌های قدیمی و جایگزین کردن آنها امری سخت و دشوار است و هزینه‌ های زیادی نیز به همراه دارد، بهترین روش برای تعویض کردن کف‌ پوش‌ های قدیمی و صرفه‌ جویی در زمان و هزینه، چسباندن سرامیک جدید روی موزاییک است. البته برای این کار باید از بهترین چسب کاشی استفاده کنید تا سرامیک به خوبی بر روی موزاییک جای گیرد. چطور سرامیک را روی موزاییک بچسبانیم؟ ما این موضوع را به طور مفصل توضیح می‌دهیم.

مزایای چسباندن سرامیک روی موزاییک

همیشه نوسازی، بازسازی و تعویض کامل مصالح ساختمانی امری هزینه‌بر و زمان‌بر خواهد بود اما ترمیم و جایگزین کردن آنها دردسرهای کمتری به همراه دارد. یکی از همین روش‌های بازسازی و تعویض پرهزینه مربوط به کندن موزاییک‌ها برای قرار دادن سرامیک‌های جدید است.

اگر بخواهید موزاییک‌ها را به طور کامل بکنید و سپس سرامیک‌ ها را جایگزین آنها کنید، بدون شک باید هزینه‌ های زیادی را متحمل شوید. در صورتی که چسباندن سرامیک روی موزاییک روش بهتری است و هزینه‌های کمتری را به همراه دارد.

در واقع شما باید تنها به قیمت سرامیک پرسلان توجه داشته باشید و آن را برآورد کنید؛ زیرا چسباندن سرامیک با چسب و ملات هزینه‌های دیگری به همراه ندارد. هر یک از مزایای چسباندن سرامیک بر روی موزاییک را به طور خلاصه ذکر می‌کنیم:

 • کاهش هزینه‌ها
 • عدم نیاز به کندن موزاییک‌ها
 • عدم نیاز به کارگر
 • عدم نیاز به تمیزکاری سخت و جدی
 • رفع هزینه مربوط به زیرسازی برای چسباندن سرامیک
 • صرفه‌جویی در زمان
 • کوتاه بودن روند اجرایی
 • بدون هیچ کثیف‌کاری

معایب چسباندن سرامیک روی موزاییک

معایب چسباندن سرامیک روی موزاییک

با اینکه چسباندن سرامیک روی موزاییک‌های قبلی روشی پرفایده و بدون دردسر است اما معایبی نیز به همراه دارد. شما برای این کار باید سعی کنید بهترین چسب را بیابید؛ زیرا چسب‌های نامرغوب نه تنها مشکل شما را رفع نمی‌کنند بلکه باعث می‌شوند سرامیک پرسلان شما نیز آسیب ببیند و بشکند؛ زیرا به خوبی به جای خود نچسبیده است.

در ضمن اگر چسب و ملاتی که برای چسباندن سرامیک روی موزاییک استفاده می‌شود به اندازه کافی سفت نباشد و بین این لایه فاصله ایجاد شود، با گذر زمان آب یا سایر مواد به فضای بین سرامیک جدید و موزاییک قبلی نفوذ می‌کند و ممکن است مشکلاتی به وجود آید.

با توجه به اینکه سرامیک را بر روی موزاییک می‌چسبانید بدون شک ارتفاع کف‌پوش شما نسبت به ارتفاع عادی بیشتر می‌شود و همین امر می‌تواند یکی دیگر از معایب چسباندن سرامیک روی موزاییک به حساب آید. در نهایت اینکه هر روشی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه این عیب‌ها را به طور خلاصه ذکر می‌کنیم:

 • امکان رشد قارچ‌ها و باکتری‌ها در فضای خالی بین موزاییک و سرامیک
 • امکان جدا شدن سرامیک به دلیل استفاده از چسب نامرغوب
 • افزایش ارتفاع سطح
 • ایجاد مشکل به هنگام باز کردن درهای محیط مورد نظر (به دلیل عدم توجه به ارتفاع غیر عادی ایجاد شده)
 • امکان ناهموار شدن سطح سرامیک‌های جدید به دلیل ناهموار بودن سطح موزاییک‌های قدیمی
 • امکان وجود عدم تناسب میان سرامیک‌های جدید و موزاییک‌های قدیمی
 • قابل استفاده تنها برای محیط‌هایی که موزاییک‌های سالم، بدون ترک، بدون خردشدگی و برجستگی دارند
 • وجود مشکلات جانبی ( ممکن است برخی از موزاییک‌ها خراب باشند و برخی دیگر ظاهر سالم خود را حفظ کنند، در این صورت نمی‌توان برخی از موزاییک‌ها را به طور کامل جدا کرد و سرامیک را بر روی برخی از آنها چسباند)

آموزش و راهنمای کامل چسباندن سرامیک روی موزاییک

قبل از اینکه وارد مرحله چسباندن سرامیک روی موزاییک شوید، باید تمام زدگی‌ها، آسیب‌ها و برجستگی‌های روی موزاییک‌ها را رفع کنید. در واقع باید سطح موزاییک‌ها به طور یکدست هم‌تراز و مسطح باشد و سطح براق آنها نیز باید با ابزارها و تجهیزات مناسب تراشیده شود.

به طور کلی در ابتدا شما می‌توانید از سنباده استفاده کرده و سطح موزاییک‌ ها را به طور کامل صاف کنید، سپس با کاردک تمام برجستگی‌ها را از بین ببرید. در نهایت نیز مواد اضافه کنده شده را باید با جارو از سطح موزاییک‌ها جمع کنید. در ادامه نیز باید سطح هم‌ تراز شده را به طور کامل بشویید و از هر گونه مواد اضافه و جداشده پاک کنید.

در نهایت نوبت به چسباندن سرامیک‌ها می‌رسد که شما می‌توانید با استفاده از چسب و ملات این کار را انجام دهید. در این مرحله باید روش مورد نظر برای چسباندن سرامیک روی موزاییک را انتخاب کنید و به تدریج سرامیک را بر روی موزاییک بچسبانید.

مراحل چسباندن سرامیک روی موزاییک

مراحل چسباندن سرامیک روی موزاییک

فرقی ندارد شما قصد دارید، سرامیک را روی موزاییک بچسبانید یا اینکه کاشی‌های جدیدی را بر روی کاشی‌های قدیمی خود قرار دهید، در هر صورت مراحل یکسانی را پیش رو خواهید داشت. توصیه می‌کنیم قبل از اینکه برای شروع این فرآیند دست به کار شوید، مواد اولیه و ابزارآلات لازم را تهیه کنید.

نوع سرامیک مورد نظر خود را انتخاب کنید و روش مناسب برای چسباندن آن را بیابید. سپس برای صاف کردن سطح موزاییک‌های قدیمی دست به کار شوید. در طول این روند با وسایل مختلفی همانند فرز، ماله کنگره‌دار، دستکش، کاردک و غیره نیاز دارید و باید طبق مراحل زیر سرامیک را بر روی موزاییک بچسبانید:

 • رفع ایرادات موزاییک
 • هم‌سطح کردن موزاییک‌های قبلی
 • تراشیدن سطح موزاییک‌ها
 • ساخت ملات یا آماده کردن چسب
 • چسباندن سرامیک‌های جدید

روش‌های کاربردی برای چسباندن سرامیک روی موزاییک

اکنون که با مراحل اولیه آماده‌سازی موزاییک‌ها برای چسباندن سرامیک‌ها آشنا شدید، نوبت به انتخاب بهترین روش می‌رسد. بدین ترتیب اگر از ظاهر موزاییک‌های قدیمی خود خسته شده‌اید و به دنبال روشی هستید تا بتوانید خیلی راحت و بدون دردسر کف‌پوش محیط مورد نظر را تغییر دهید، چسباندن سرامیک روی موزاییک را امتحان کنید.

با این کار بدون نیاز به کنده‌کاری و کثیف‌کاری می‌توانید خیلی راحت کفپوش مورد نظر خود را داشته باشید البته که این روش نیز باید طبق اصول مشخصی انجام شود. اصلی‌ترین مزیت قرار دادن سرامیک‌های جدید بر روی موزاییک‌های قدیمی عدم نیاز به تخریب موزاییک‌های زیری است.

شما با توجه به بودجه، نوع موزاییک‌های قدیمی، مدل سرامیک‌های جدید و استحکام زمین زیر کار می‌توانید یکی از روش‌های موجود برای چسباندن سرامیک روی موزاییک را انتخاب کنید و آن را به مرحله اجرا درآورید. بنابراین علاوه بر برآورد قیمت سرامیک بوک مچ شما باید هزینه چسب و ملات را نیز در نظر بگیرید که البته بسیار ناچیز خواهد بود.

چسباندن سرامیک روی موزاییک با چسب

چسباندن سرامیک روی موزاییک با چسب

از آنجایی که کندن موزاییک‌های قبلی کثیف‌کاری زیادی به همراه دارد و ممکن است سایر ساکنین را در ساختمان یا منطقه مورد نظر اذیت کند، توصیه می‌کنیم از چسب مناسب و مرغوب برای این کار استفاده کنید. البته باید در انتخاب چسب دقت زیادی به خرج دهید و مرغوب‌ترین چسب را بخرید.

برخی از چسب‌ها ضد آب هستند و حتی به دلیل طرح و رنگ خاصی که دارند شما برای بندکشی درز بین موزاییک قدیمی و سرامیک جدید نیز می‌توانید از آنها استفاده کنید. در بازار فعلی 2 نوع چسب سرامیک و کاشی وجود دارد که شما با توجه به نیاز و سلیقه خود می‌توانید یکی از این 2 مدل را انتخاب و مصرف کنید:

 • چسب سرامیک پودری
 • چسب سرامیک خمیری

توجه داشته باشید نحوه استفاده از این چسب‌ها با هم فرق دارند و شما باید طبق دستور العمل هر یک از چسب‌های موجود برای چسباندن سرامیک روی موزاییک دست به کار شوید. در ضمن نحوه آماده‌سازی و مدت زمان خشک شدن چسب‌های پودری و خمیری یکسان نیست، بدین ترتیب باید به استانداردهای آنها توجه کنید.

چسباندن سرامیک روی موزاییک با ملات

بعد از اینکه سطح زیری یا موزاییک‌های قبلی را به طور کامل صاف و مسطح کردید، نوبت به ساخت ملات چسباندن سرامیک پرسلان روی موزاییک می‌رسد. پس از اینکه ملات مناسب برای چسباندن سرامیک را تهیه و آماده کردید، باید مقداری از آن را بر روی موزاییک‌هاق قدیمی بریزید و سپس آن را با ماله بر روی سطح موزاییک پخش کنید.

به خاطر داشته باشید، نباید کل ملات را به صورت یکجا درست کنید؛ زیرا ممکن است با گذر زمان خشک شود و توانایی یا قابلیت چسبندگی خود را از دست بدهد. پس بهتر است آن را در چندین مرحله و با توجه به نیاز خود به تدریج درست کنید. در واقع با هر بار تمام شدن ملات دوباره مقداری از آن را آماده کنید.

بعد از اینکه ملات را پهن کردید، باید از با استفاده از قسمت کنگره‌دار ماله، شیارهایی بر روی ملات به وجود آورید. فراموش نکنید اگر ابعاد سرامیک‌های شما از 30 سانت بیشتر است باید پشت سرامیک را نیز ملات بزنید. در ادامه بر روی ملات پشت سرامیک‌ها را نیز شیاری ایجاد کنید.

بعد از مرحله ملات‌زنی نوبت به چسباندن سرامیک‌ها می‌رسد، پس شما باید سرامیک را بر روی موزاییک و سطح ملات‌دار قرار دهید و به آن فشار وارد کنید تا ملات شیاردار به طور کامل صاف شود.

چسباندن سرامیک روی موزاییک با ملات بهتر است یا با چسب؟

کندن موزاییک‌های قدیمی روشی است که کثیف‌کاری‌هایی به همراه دارد و شما برای جلوگیری از این کثیف‌کاری‌ها می‌توانید سرامیک‌های جدید را بر روی موزاییک‌های قبلی بچسبانید. برای چسباندن سرامیک بر روی موزاییک می‌توانید از ملات و چسب استفاده کنید.

در گذشته و قبل از روی کار آمدن چسب سرامیک و کاشی، بیشتر معماران و استادکاران از ملات استفاده می‌کردند اما در حال حاضر چسب کاشی یکی از بهترین روش‌ها برای چسباندن سرامیک‌های جدید بر روی موزاییک‌های قدیمی محسوب می‌شود.

چسب کاشی از ملات نیز بهتر است؛ زیرا کثیف‌کاری و دردسرهای ساخت ملات را به همراه ندارد. در ضمن چسب‌های سرامیک به طور معمول ضد آب هستند و از نفوذ آب به درون لایه زیری سرامیک‌ها جلوگیری می‌کنند. همین ویژگی یکی از اصلی‌ترین مزایای چسب سرامیک نسبت به ملات است.

در نهایت اینکه چسب کاشی مرغوب اجازه نمی‌دهد آب، گرد و خاک به لایه بین سرامیک و موزاییک نفوذ کند. از این رو سرامیک‌های جدید با استفاده از چسب کاشی بهتر و سفت‌تر بر روی موزاییک‌های قدیمی جای می‌گیرند.

 به طور کلی می‌توان گفت چسب کاشی و سرامیک حتی از ملات نیز بهتر و کاربردی‌تر خواهد بود. همچنین هیچ ریخت و پاشی به همراه ندارد. 

سخن آخر

اکنون که یاد گرفتید چگونه سرامیک‌های جدید را بر روی موزاییک‌های قدیمی نصب کنید و آنها را بچسبانید، با انتخاب بهترین برند چسب کاشی و رعایت اصول ذکر شده حتی خودتان نیز می‌توانید موزاییک‌های قدیمی و مستهلک را با سرامیک‌های جدید و زیبا بپوشانید و آنها را جایگزین کنید.

 

برچسب ها : کاشی کار,نمای ساختمان,دیزاین داخلی منازل,طراحی داخلی خانه


دیگر مطالب ویژه

جاهای دیدنی اطراف تهران؛ مکان‌های دنج و خلوت اطراف تهران قیمت لوله پلی اتیلن را چطور به دست آوریم؟ + ابزار قیمت دهی آنلاین سازه های متحرک و معماری مدرن بهترین قیمت گرافیت کم سولفور در تهران! سبد کابل چیست و انواع سبد کابل یا سینی مش زاهدان شهری که جور دیگر باید دید به دنبال راه حلی برای استفاده از استخر در تمام طول سال هستید؟ قیمت هتل مجلل درویشی در زمستان تولید و ساخت تابلو برق انواع ورق سیاه کدامند و چه قیمتی دارند؟ شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟ igbt چیست؟ فرآوری و بسته‌ بندی مغز پسته عمده و مشتقات آن چرا شرکت های بزرگ از چاپ استیکر برای تبلیغ کسب و کارشان استفاده می کنند؟ رزرو هتل آرامیس پالاس کیش سالن اجتماعات الکتروموتور ضد انفجار و کاربردهای آن در صنعت طراح و سازنده خط تولید فرنچ فرایز کاربرد و مزایای دستگاه فیلتر پرس جی پی اس موتور؛ انتخابی مطمئن برای پیشگیری از سرقت ارسال بار از ایران به آلمان|هزینه فریت بار به آلمان|کالاهای صادراتی، معایب کوپلر استاندار با کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه از کجا باید تهیه کنیم؟ پمپ آب خانگی کوچک داخل واحدی پیشرفت صنعت تابلوسازی و تاثیر آن در اقتصاد 1403 پیش بینی تغییرات قیمت میلگرد و پروفیل در سال 1403 خرید عمده کفش: راهنمای جامع برای مبتدیان راه حل مناسب جهت سرمایش سوله های صنعتی 7 ویژگی بارز پوکه معدنی نسبت به دیگر مصالح ساختمانی معرفی انواع میلگرد پرکاربرد در صنایع چگونه شیر تلسکوپی مرغوب خریداری کنیم؟ بهترین مراکز فروش دستگاه تصفیه آب خانگی ایرانی چرا باید کنتاکتور اشنایدر بخریم؟ معرفی یکی از بهترین برندهای کنتاکتور بازار 5 نکته مهم در تعمیر پمپ بتن بهبود کیفیت و کارایی محصولات صنعتی با ریخته‌گری انواع سقف متحرک برای ویلاهای شخصی بازسازی خودرو آتش نشانی بنز ۲۶۲۴ به سفارش شهرداری بابلسر نقش هوش مصنوعی در صنعت تراش cnc آشنایی با مشاهیر خوزستان: سفری به دیار بزرگان سایت سفارش و خرید رپورتاژ آگهی صنعتی و تبلیغات تخصصی نکات طلایی در زمان خرید اسکوربیک اسید خوراکی باید بدانید ۱۰ عامل تاثیر گذار بر مشخصات روغن بهران حرارت تولید و فروش انواع المنت حرارتی بدون واسطه معرفی پایانه‌های اتوبوسرانی اصفهان تشخیص کولر گازی گری اصل و تقلبی نیازمندی‌ها و نکات مهم برای استخدام شدن به‌عنوان نیروی حراست پرمصرف ترین لوازم شیشه ای آزمایشگاهی کدامند؟ +۳ کاربرد اصلی آنها تولید انواع نوار نقاله بولت صنعت، پخش عمده پیچ و مهره در تهران آشنایی با انواع تسمه صنعتی بررسی تاثیر هارمونیک بر عملکرد کلید ACB

لیست کامل