www.sanat.ir

:: راهنمای انتخاب بهترین فلومتر برای صنایع مختلف ::


بهترین فلومتر برای صنایع

فلومتر یا جریان سنج (Flowmeter) یکی از پرکاربرترین و رایج ترین تجهیزات ابزار دقیق است که جهت اندازه گیری جریان جرمی یا حجمی سیالات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای تعیین فلومتر مناسب صنعت و کاربرد خود پارامترهای متعددی نظیر سیال فرآیندی، محدوده جریان، دقت مورد نیاز و بسیاری موارد دیگر را باید در نظر بگیرید. این مقاله به شما کمک می کند تا فلومتر مناسب جهت بهینه سازی فرآیندهای صنعتی و اطمینان از اندازه گیری دقیق سیال را انتخاب نمایید.

اندازه گیری و کنترل جریان در صنایع مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا داشتن اطلاعات دقیق از سرعت و نرخ جریان عبوری سیالات از داخل خطوط لوله باعث افزایش ایمنی، کاهش حوادث، کنترل بهتر و افزایش بهره وری فرآیند می شود.

در واقع فلومتر یکی از تجهیزات ضروری است که سرعت حرکت سیالات یا گازها در یک سیستم را نظارت می کنند. این تجهیزات داده های حیاتی را برای کنترل فرآیند، مدیریت موجودی و تضمین کیفیت را ارائه می دهند.

توجه داشته باشید که انتخاب فلومتر اشتباه می تواند منجر به اندازه گیری های نادرست، افزایش هزینه های فرآیند، خطرات احتمالی و کاهش ایمنی شود. بنابراین درک انواع مختلف فلومترها و مناسب بودن آنها برای کاربردهای مختلف بسیار حائز اهمیت است.

انواع فلومترها کدامند؟

انواع فلومتر ها

فلومتر یا دبی سنج یکی از تجهیزات جریان است که برای نشان دادن مقدار مایع، گاز یا بخار در حال حرکت از طریق لوله یا مجرا با اندازه‌ گیری سرعت سیال، حجم سیال یا جرم آن به کار می رود.

فلومترها به دو گروه کلی جرمی Kg/h و حجمی m3/h تقسیم بندی می شوند. جهت محاسبه جریان جرمی در فلومترهای مبتنی بر سعت یا حجم، کافی است جریان حجمی را در دانسیته سیال ضرب نمایید.

آنها جریان سیالات را بر اساس اختلاف فشار (ΔP) یا سرعت سیال (V) اندازه گیری می کنند. فلومترهای مبنی بر سرعت، جریان سیال را با استفاده از رابطه Q =A*V محاسبه می کنند.

فلومترهای مبتنی بر سرعت شامل فلومترهای توربینی، مغناطیسی، التراسونیک، ورتکس و جابه جایی مثبت می شوند. ویژگی های فلومترهای مبنی بر سرعت شامل ساختار پیچیده ، نگهداری سخت، دقت اندازه گیری بالا، تلاطم زیاد، درمعرض فرسایش و آسیب های مکانیکی و قیمت گرانتر می باشد.

فلومترهای مبنی بر اختلاف فشار سیال با استفاده از ترانسمیتر اختلاف فشار میزان اختلاف فشار سیال قبل و بعد از فلومتر را محاسبه و در نهایت با استفاده از فرمول Q=K √ ΔP میزان جریان حجمی سیال تعیین می گردد.

از فلومترهای اختلاف فشاری میتوان به لوله ونچوری، اوریفیس، فلو نازل و لوله پیتوت اشاره کرد. این فلومترها در مقایسه با فلومترهای مبتنی بر سرعت دقت اندازه گیری کم، قیمت ارزان، تلاطم کم در خط و ساختار ساده ای دارند.

علاوه بر فلومترهای حجمی فوق به طور کلی دو مدل فلومتر جرمی کوریولیس (Coriolis) و جرمی حرارتی (Thermal mass) نیز در صنایع موجود می باشد. در فلومترهای جرمی خطای اندازه گیری ناشی از تغییرات دما یا فشار وجود ندارد زیرا مستقل از دما، فشار و چگالی سیال عمل می کنند.

کاربردهای فلومتر در صنایع مختلف

کاربرد فلومتر

با توجه به اهمیت کنترل و نظارت بر سیالات فرآیندی، فلومترها در صنایع گوناگونی به کار می روند. فلومترهای جرمی و مبتنی بر سرعت در صنایع فرآیندی که به دقت اندازه گیری بالایی نیاز دارند مورد استفاده قرار می گیرند. اطلاع راجع به قیمت فلومتر نیز میتواند در انتخاب آن نقش مهمی داشته باشد.

مهمترین کاربردهای فلومتر در صنایع به شرح زیر می باشد:

1.صنایع نفت و گاز

فلومترها در نفت و گاز برای اندازه گیری دبی نفت خام، گاز طبیعی و فرآورده های نفتی تصفیه شده به کار می روند. آنها در فرآیندهای بالادستی اکتشاف، تولید، پالایش و توزیع کاربرد دارند. فلومترها به نظارت بر نرخ های تولید و اطمینان از اندازه گیری های دقیق انتقال مالکیت سیال کمک می کنند.

2.آب و فاضلاب

دبی سنج ها نقش مهمی در تصفیه خانه های آب، تاسیسات تصفیه فاضلاب و شبکه های توزیع دارند. آنها برای اندازه گیری نرخ جریان آب، نظارت بر مصرف، تشخیص نشتی و اطمینان از انطباق با استانداردهای نظارتی استفاده می شوند. فلومترها همچنین در سیستم های آبیاری و مدیریت منابع آب نیز به کار می روند.

3. صنایع شیمیایی و پتروشیمی

فلومترها در صنایع شیمیایی و پتروشیمی جهت اندازه گیری دبی مایعات و گازهای مختلف مورد استفاده در تولید مواد شیمیایی، پلیمرها و سایر مواد ضروری هستند. همچنین فرآیندهای شیمیایی اغلب شامل اندازه گیری دقیق نرخ جریان سیال برای اطمینان از اختلاط صحیح مواد و جلوگیری از خطرات ایمنی است.

4. صنایع داروسازی

از فلومترها برای دوز دقیق و کنترل مایعات و گازها در فرآیندهای مختلف از جمله فرمولاسیون دارو، پر کردن و بسته بندی استفاده می شود. آنها دقت، کیفیت و رعایت الزامات نظارتی دقیق را تضمین می کنند.

5.صنایع غذایی

کارخانه های فرآوری مواد غذایی از فلومتر برای نظارت بر جریان مواد استفاده می کنند و به حفظ کیفیت محصول کمک می کند.

6. تولید برق

از فلومترها در نیروگاه ها برای اندازه گیری دبی سیالاتی نظیر آب، بخار و سوخت استفاده می شود. آنها نقش مهمی در نظارت و کنترل فرآیندهای مربوط به تولید برق، از جمله جریان آب خنک ‌کننده، جریان بخار به توربین‌ها و مصرف سوخت دارند.

کدام فلومترها برای اندازه گیری جریان مایعات مناسب هستند؟

انواع مختلفی از فلومترها برای اندازه گیری مایعات به کار می روند. انتخاب فلومتر مناسب به عواملی مانند نوع مایع، دقت مورد نیاز، ویسکوزیته، دما، محدوده سرعت جریان و الزامات کاربردی خاص بستگی دارد. فلومترهای مناسب اندازه گیری جریان مایعات عبارتند از:

فلومترهای اختلاف فشاری (Differential Pressure Flowmeter):

فلومترهای اختلاف فشاری DP نظیر صفحات اوریفیس، لوله های ونتوری و نازل های جریان، بر اساس اصل ایجاد افت فشار در مسیر جریان سیال عمل می کنند. با اندازه گیری اختلاف فشار می توان دبی را تعیین کرد. این فلومترها بسیار مورد استفاده، مقرون به صرفه و مناسب برای طیف وسیعی از مایعات هستند.

فلومترهای مغناطیسی (Magnetic Flowmeters):

فلومترهای مغناطیسی که به عنوان فلومترهای الکترومغناطیسی نیز شناخته می شوند، از قانون القای الکترومغناطیسی فارادی برای اندازه گیری دبی مایعات رسانا استفاده می کنند.

آنها از یک بخش لوله با میدان مغناطیسی اعمال شده عمود بر جریان مایع و الکترودها برای اندازه گیری ولتاژ القایی تشکیل شده اند. فلومترهای مغناطیسی بسیار دقیق هستند، می توانند مایعات خورنده را اندازه گیری کنند و برای طیف وسیعی از نرخ جریان مناسب می باشند.

فلومترهای التراسونیک (Ultrasonic Flowmeter)

فلومترهای التراسونیک از انتقال و دریافت امواج اولتراسونیک از طریق مایع برای اندازه گیری دبی استفاده می کنند. این فلومترها  بر اساس اصل اثر داپلر (Doppler Effect) یا اختلاف زمان (Transit-Time) طراحی می شوند.

فلومترهای التراسونیک زمان انتقال لازم برای حرکت امواج اولتراسونیک در بالادست و پایین دست را اندازه گیری می کنند، در حالی که فلومترهای مبتنی بر داپلر تغییر فرکانس ناشی از ذرات یا حباب های مایع را اندازه گیری می کنند. فلومترهای التراسونیک دقیق و غیر تماسی هستند و برای مایعات تمیز مناسب می باشند.

فلومترهای جرمی کوریولیس (Coriolis Flowmeters)

این فلومترها نرخ جریان جرمی مایعات را با استفاده از اثر کوریولیس اندازه گیری می کنند که باعث می شود یک لوله ارتعاشی متناسب با سرعت جریان جرمی نوسان کند. فلومترهای کوریولیس اندازه گیری های بسیار دقیقی را ارائه می دهند و برای طیف وسیعی از انواع مایعات از جمله سیالات چسبناک و خورنده مناسب می باشند.

فلومترهای ورتکس (Vortex Flowmeters)

فلومترهای ورتکس نرخ جریان را بر اساس فرکانس گردابه هایی که در پایین دست بدنه بلوف یا shedding وارد شده در جریان ایجاد می شود، اندازه گیری می کنند. فرکانس متناسب با سرعت جریان است و نرخ جریان را می توان بر اساس این رابطه محاسبه کرد. فلومترهای ورتکس برای مایعات با ویسکوزیته کم مناسب هستند و می توانند دما و فشار بالا را تحمل کنند.

کدام فلومترها برای اندازه گیری جریان گازها مناسب هستند؟

اندازه گیری جریان گاز نقش مهمی در بسیاری از زمینه های صنعتی ایفا می کند. انتخاب تکنولوژی فلومتر مناسب برای اندازه گیری دقیق جریان گاز بسیار مهم است. در ادامه فلومترهای اندازه گیری جریان گازها ذکر می شود:

فلومترهای جرمی حرارتی (Thermal Mass Flowmete)

جریان را با اندازه گیری تغییر حرارت ایجاد شده توسط گاز عبوری از دستگاه محاسبه می کند. برای دبی کم و گازهای غیر خورنده مناسب است اما به تغییرات دمای گاز حساس است.

فلومترهای اختلاف فشاری ( Differential Pressure Flowmeter)

دبی را با اندازه گیری اختلاف فشار حاصل از عبور گاز از دستگاه محاسبه می کند. بر اساس اصل برنولی، هنگامی که گاز از یک کانال باریک عبور می کند، سرعت جریان افزایش می یابد و فشار کاهش می یابد. فلومترهای فشار دیفرانسیل برای گازهای مختلف و دبی متوسط ​​مناسب هستند.

فلومترهای التراسونیک (Ultrasonic Flowmeter)

از سیگنال های اولتراسونیک ارسالی و دریافتی برای اندازه گیری سرعت جریان گاز استفاده می کند و جریان را بر اساس تغییرات زمان انتشار امواج صوتی محاسبه می کند. فلومترهای التراسونیک برای طیف وسیعی از انواع گازها و دبی های زیاد مناسب هستند و هیچ تاثیری بر سیال ندارند.

فلومترهای جرمی کوریولیس (Coriolis Mass Flowmeter)

دبی جرمی را با اندازه گیری نیروی کوریولیس حاصل از عبور گاز از دستگاه محاسبه می کند. از اثر کوریولیس در خط لوله خمشی برای اندازه گیری جرم سیال استفاده می کند. فلومترهای جرمی کوریولیس نسبت به تغییرات چگالی گاز حساس نیستند و برای اندازه گیری دبی جرمی با دقت بالا مناسب هستند.

نکات نصب فلومترها

نصب فلومتر ها

در خطوط لوله افقی، اگر فشار برای پر کردن لوله با مایع کافی نباشد ممکن است جریان خط لوله جزئی باشد که منجر به اندازه‌ گیری نادرست جریان می‌شود. در چنین مواردی، نصب فلومتر را در فرورفتگی یک لوله U شکل در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که لوله با مایع پر شده است، بنابراین نتایج اندازه گیری دقیق را به دست آورید.

برای نصب در خط لوله عمودی توصیه می شود فلومتر را روی خطوط لوله عمودی اگر سیال مایع است از پایین به بالا و اگر سیال گاز است از بالا به پایین نصب نمایید.

زیرا برای خطوط لوله ای که مایع به سمت پایین جریان می یابد، جریان به دلیل جریان قطرات ناپایدار است و در نتیجه داده های جریان نادرست و دچار خطای اندازه گیری می شود.برعکس، برای مایعی که به سمت بالا جریان دارد، جریان به دلیل گرانش پایدارتر است و حباب‌های هوا در بالای لوله جمع می ‌شوند و امکان اندازه‌ گیری دقیق ‌تری را فراهم می ‌کنند.

علاوه بر موارد فوق بررسی کنید که آیا کار لوله کشی برای فلومتر مورد نیاز است یا خیر، با در نظر گرفتن نصب، تعمیر و نگهداری و اینکه آیا خط تولید خرابی را تحمل می کند یا خیر.

برخی از فلومترها ممکن است نیاز به برش خط لوله داشته باشند، زیرا مقرون به صرفه تر هستند، در حالی که تاسیسات غیر برشی ممکن است گرانتر باشند. اطمینان حاصل کنید که فلومتر انتخابی با لوله های موجود مطابقت دارد تا بهترین نتایج را بدست آورد.

به افت فشار هنگام نصب فلومتر توجه کنید زیرا باعث مقاومت در برابر حرکت سیال می شود. افت فشار با مدل فلومتر، قطر لوله، خواص سیال و روش نصب متفاوت است. طراحی فلومتر بهینه می تواند افت فشار را به حداقل برساند و راندمان سیال را افزایش دهد.

وزن فلومتر می تواند خط لوله را تحت فشار قرار دهد و خطر تغییر شکل یا نشت را به همراه داشته باشد. فلومتری را انتخاب کنید که خط لوله بتواند وزن آن را تحمل کند و از آسیب نصب جلوگیری شود.

فلومترها در محدوده قطر لوله و سایزهای متفاوت هستند که بر سرعت و فشار سیال تأثیر می گذارند. هنگام خرید فلومتر با قطری انتخاب کنید که مناسب خط لوله و سیال باشد تا اندازه گیری های دقیق و قابل اعتمادی را انجام دهد.

فاصله آخرین تجهیزی که روی خط نصب شده و ایجاد تلاطم می کند مانند شیر یا پمپ تا فلومتر را محدوده جریان بالا دست UP STREAM می گویند و به فاصله ای که زمان می برد تا سیال بعد از خروج از فلومتر آرام شود را محدوده پایین دست DOWN STREAM گفته می شود. به این دو محدوده نیز هنگام نصب فلومترها باید توجه شود.

در نتیجه هنگام نصب فلومتر باید موقعیت نصب افقی یا عمودی، نیاز به لوله کشی، افت فشار، محدوده جریان بالا دستUP STREAM و پایین دست DOWN STREAM ، وزن و قطر لوله را در نظر بگیرید. این عوامل به طور مستقیم بر دقت اندازه گیری و قابلیت کاربرد فلومتر تأثیر می گذارد.

ویژگی های هر یک از فلومترها

 1. فلومترهای لوله ونتوری تا حداکثر 72 اینچ با دقت 1.5 تا 2 درصد تولید می شوند و تنها محدودیت آنها سیالاتی است که دارای ذرات متخلخل می باشند.
 2. فلومترهای اوریفیس تا سایز 24 اینچ و ضخامت 8/3 برای اندازه گیری جریان مایع، گاز و بخار کاربرد دارد.
 3. فلومترهای فلو نازل بیشتر برای گازها و بخارات غیر چسبناک و خورنده مورد استفاده قرار می گیرد.
 4. فلومترهای لوله پیتوت نیز بیشتر برای هوا و گازها با دقت 1 درصد کاربرد دارد.
 5. فلومترهای توربینی مناسب سیالات تمیز (گاز یا مایع) بدون رسوب و خورندگی تا سایز 8 اینچ با دقت 0.2 درصد به کار می رود. استفاده از استرینر بلافاصله بعد از توربین الزامی است.
 6. فلومترهای مغناطیسی تا سایز 96 اینچ با دقت 0.5 درصد فقط برای مایعات رسانا کاربرد دارد.
 7. فلومترهای التراسونیک تا سایز لوله 156 اینچ برای سیالات تمیز با دقت 1 درصد با نصب به صورت in line و Clamp on استفاده می شوند.
 8. فلومترهای ورتکس تا سایز خط 8 اینچ و دقت 1 درصد مناسب اندازه گیری جریان مایعات، گازها و بخارات غیر خورنده با ویسکوزیته کم می باشد.
 9. فلومترهای جابه جایی مثبت تنها مناسب اندازه گیری جریان مایعات آرام و ویسکوز تا سایز خط 24 اینچ و دقت 0.2 درصد ایده آل می باشند.
 10. فلومترهای جرمی کوریولیس جهت اندازه گیری تمام سیالات تا حداکثر سایز 6 اینچ با دقت 0.1 درصد مورد استفاده قرار می گیرند. این فلومترها نیازی به محدوده جریان بالا دست و پایین دست ندارند و تلاطم روی دقت اندازه گیری آنها تاثیری نخواهد داشت.
 11. فلومترهای جرمی حرارتی یا ترمال مس با دقت 0.5 درصد تنها مناسب اندازه گیری سیالات گازی هستند و محدودیت سایزی ندارند.

چگونه فلومتر مناسب انتخاب کنیم؟

فلومترها به طور گسترده ای در سیستم های اتوماسیون صنعتی به کار می روند. دقت و تکرارپذیری شاخص‌های کلیدی جهت اندازه‌ گیری فلومترها محسوب می شوند که برای پایداری سیستم و کیفیت محصول بسیارمهم می باشند.

کلاس دقت به حداکثر خطای فلومتر اشاره دارد. هنگام کالیبره کردن یک فلومتر، معمولاً فقط دو نقطه zero و span را مشخص می کنند. در طول کالیبراسیون، پنج نقطه یعنی 0، 25، 50، 65٪ و 100٪ از مقیاس کامل به طور کلی بررسی می شود.

تکرارپذیری به توانایی یک تجهیز اندازه ‌گیری برای نمایش ثابت مقدار جریان در شرایط یکسان اشاره دارد. به این معنی که اندازه‌ گیری‌ ها باید در همان دما، فشار، سرعت جریان و سایر شرایط محیطی انجام شوند تا از تکرارپذیری و قابلیت اطمینان سیستم اطمینان حاصل شود.

کالیبراسیون و نگهداری منظم برای دقت و قابلیت اطمینان طولانی مدت فلومترها ضروری است. ارزیابی عملکرد و کالیبراسیون آنها تضمین ثبات سیستم و کیفیت محصول است.

نوع سیال فرآیندی: در ابتدا باید نوع سیال مورد اندازه گیری مانند مایع، گاز یا بخار را انتخاب نمایید. زیرا با توجه به سیال و ویژگی های آن فلومترهای گوناگونی در دسترس می باشند. برخی دیگر از پارامترهای خرید فلومتر به شرح زیر است:

محدوده اندازه گیری: محدوده جریان مورد نیاز را شامل مقادیر حداقل و حداکثر جریان تعریف کنید.

ویژگی های سیال: ویسکوزیته سیال، رسانایی، محدوده دما و وجود ذرات جامد یا اگر مایع خورنده است، برای کمک به انتخاب متریال بدنه فلومتر، شناور و غیره در نظر بگیرید.

دقت اندازه گیری: یک فلومتر را بر اساس الزامات دقت کاربرد خاص انتخاب کنید. فلومترهای مختلف از نظر دقت متفاوت هستند، بنابراین سطح دقت مورد نیاز برای کاربرد خود را تعیین کنید.

محیط نصب: فضای فیزیکی، شرایط محیطی به عنوان مثال، رطوبت، دما، فشار که فلومتر در آن نصب می شود و اگر شرایطی مانند محیط های قابل اشتعال، انفجاری یا خورنده وجود دارد را در نظر بگیرید.

مشخصات قطر لوله و اتصالات: اندازه و مدل فلومتر باید با قطر خط لوله اندازه گیری یا مشخصات اتصالات مطابقت داشته باشد تا از اندازه گیری دقیق اطمینان حاصل شود و از مشکلات ناسازگاری با نصب جلوگیری شود.

اقتصادی: هزینه خرید همچنین هزینه های نگهداری و عملیاتی را در نظر بگیرید. برخی از فلومترها ممکن است هزینه اولیه کمتری داشته باشند اما هزینه های عملیاتی و نگهداری طولانی مدت بیشتری داشته باشند.

سیگنال خروجی: هنگام خرید یک فلومتر الکترونیکی، الزامات سیگنال خروجی سیستم، مانند سیگنال آنالوگ، خروجی پالس، ارتباطات دیجیتال (مانند HART، Profibus، Modbus) را مورد بررسی قرار دهید.

تعمیر و نگهداری: فلومترهایی را انتخاب کنید که نصب، کالیبره کردن و نگهداری آنها آسان باشد تا وقفه های عملیاتی و هزینه های نگهداری کاهش یابد.

گواهینامه ها و استانداردها: بسته به الزامات کاربردی خاص، ممکن است لازم باشد فلومترهایی را انتخاب کنید که با استانداردها یا گواهینامه های خاص صنعت مانند استانداردهای بهداشتی برای صنعت غذایی و حفاظت در برابر انفجار مطابقت داشته باشند.

تجهیز صنعت یکی از بزرگترین و برترین تامین کنندگان انواع تجهیزات ابزار دقیق و شیرآلات صنعتی در کشور است. انواع مختلف فلومترهای صنعتی از برندهای معتبر روز دنیا در انبار این شرکت موجود و با بهترین کیفیت و قیمت مناسب به فروش می رسد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت و خرید فلومتر در انواع فلومتر ورتکس، مغناطیسی، اوریفیس، ونچوری و... با کارشناسان فنی و فروش ما 02187700142 در تماس باشید.


دیگر مطالب ویژه

 پنل اس ام اس رایگان سیگنال: ابزار موثر برای بازاریابی پیامکی چجوری بفهمیم دوربین مدار بسته ضبط می کند یا نه بهترین مارک موتور برق در سال 1403 آینده‌نگری به سبکِ آموزش حرفه‌ای برق صنعتی ماهر چگونه تکنسین فنی شویم؟ شما روش های بازیافت محصولات استیل را میدانید؟ مهم‌ترین ویژگی‌های یک موتوربرق خوب راهنمای خرید اگزاست فن و هواکش صنعتی از شرکت هوای پاک آماج راهکار پیاده سازی فرم نظرسنجی در بستر اتوماسیون کسب و کار فراگستر چسب سیلیکون را از کجا بخریم؟ موثرترین راهکارهای درمانی برای فشارخون بالا کوییک کوپلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ همه ی آنچه که باید درباره عایق الاستومری بدانید  تحول هوشمندانه در بسته ‌بندی، ماشین‌ آلاتی برای افزایش بهره‌وری تکنولوژی‌ های پیشرفته در تولید لوله‌ های ضد خوردگی: نوآوری‌ها و مزایا راهنمای خرید موتور برق مناسب کولر گازی بررسی دلایل کم بودن فشار آب دریچه کولر مطبخ آرا پیشرو در صنعت تجهیزات پخت الیاف طبیعی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو 1403 تهران 5PL چیست؟ و چگونه شما را به موفق ترین تاجر یک صنعت تبدیل میکند؟ فرآیند اسمز معکوس و کاربرد آن در تصفیه آب راهنمای انتخاب بهترین فلومتر برای صنایع مختلف معرفی انواع رزین و کاربرد آن‌ها قیمت دستگاه تولید لیوان کاغذی طراحی و ساخت داک لولر به چه صورتی انجام می پذیرد؟ بررسی قوانین لوله کشی آب و گاز و فاضلاب انواع منبع تغذیه استابلایزرها فلومتر چیست؟ راهنمای خرید و انتخاب بلبرینگ معرفی بتن آلوکا [برترین تولیدکننده بلوک سبک پوکه ای در ایران] انواع تیغه فرز چیست؟ مکان های مناسب برای نورپردازی با چراغ خطی شرکت دانش بنیان ثمر پیشرو در تولید کوره‌های القایی کوچک رول فوم چیست؟ انواع رول فوم + کاربرد رول فوم در صنایع مختلف جاهای دیدنی اطراف تهران؛ مکان‌های دنج و خلوت اطراف تهران قیمت لوله پلی اتیلن را چطور به دست آوریم؟ + ابزار قیمت دهی آنلاین سازه های متحرک و معماری مدرن بهترین قیمت گرافیت کم سولفور در تهران! سبد کابل چیست و انواع سبد کابل یا سینی مش زاهدان شهری که جور دیگر باید دید به دنبال راه حلی برای استفاده از استخر در تمام طول سال هستید؟ قیمت هتل مجلل درویشی در زمستان تولید و ساخت تابلو برق انواع ورق سیاه کدامند و چه قیمتی دارند؟ شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟ igbt چیست؟

لیست کامل