www.sanat.ir

:: چگونه تکنسین فنی شویم؟ ::


استخدام تکنسین فنی

امروزه مشاغل فنی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از تعمیر و نگهداری تجهیزات گرفته تا نصب و راه‌اندازی سیستم‌های پیچیده، تکنسین‌های فنی نقش حیاتی در عملکرد مشاغل و سازمان‌ها ایفا می‌کنند. در این مقاله، به این پرسش که: «چگونه تکنسین فنی شویم؟»، پاسخ‌خواهیم داد.

همچنین در اینجا به بررسی حقوق و دستمزد، تفاوت تکنسین و مهندس، انواع شغل های فنی، مدارک و دوره‌های آموزشی موردنیاز، شرح وظایف و مهارت‌های لازم در این حوزه خواهیم پرداخت. اگر به دنبال شغلی چالش‌برانگیز، با تقاضای بالا و با فرصت‌های پیشرفت هستید، شغل تکنسین فنی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

تکنسین فنی چیست؟

در دنیای امروز که وابستگی به فناوری روزبه‌روز در حال افزایش است، نیاز به افراد متخصص درزمینه‌های فنی بیشتر می‌شود. تکنسین‌های فنی افرادی هستند که بادانش و مهارت خود به تعمیر، نگهداری و راه‌اندازی تجهیزات و سیستم‌های مختلف می‌پردازند.

تکنسین فنی فردی است که با گذراندن دوره‌های آموزشی و کسب مهارت‌های لازم، درزمینه تعمیر، نگهداری و راه‌اندازی تجهیزات و سیستم‌های مختلف فنی تخصص دارد. تکنسین‌های فنی در‌زمینه‌های مختلفی مانند برق، مکانیک، کامپیوتر، مخابرات و... فعالیت می‌کنند.

فعالیت در مشاغل تکنسین فنی سرمایه زیادی لازم ندارد. کافی است پس از گذراندن دوره‌های آموزشی، درخواست همکاری خود را برای شرکت‌ها ارسال کنید. برای مشاهده آگهی‌های استخدام تکنسین فنی در بیمارستان، سازمان‌ها و شرکت‌ها، روی لینک کلیک کنید. در ادامه این مقاله، به این سوال که: «چگونه تکنسین فنی شویم؟»، پاسخ می‌دهیم.

انواع تکنسین

شغل ‌های فنی شامل مجموعه‌ای از حرفه‌ها است که نیاز به دانش فنی و مهارت‌های عملی دارند. در ادامه، لیست کارهای فنی آورده شده است:

تکنسین برق

تکنسین‌های برق مسئول نصب، تعمیر و نگهداری از سیستم‌های الکتریکی در ساختمان‌ها، منازل و کارخانجات هستند.

تکنسین تاسیسات

تکنسین‌های تاسیسات مسئول نصب، تعمیر و نگهداری از سیستم‌های گرمایشی، تهویه مطبوع و لوله‌کشی در خانه‌ها، ادارات و مراکز صنعتی هستند.

تعمیرکار گوشی موبایل

تعمیرکار گوشی موبایل وظیفه تعمیر و نگهداری از تجهیزات تلفن همراه را بر عهده دارد.

تکنسین مکانیک

این نوع از تکنسین حرفه ای است که به تعمیر و نگهداری از موتورها، ماشین‌آلات و تجهیزات مکانیکی می‌پردازد.

تکنسین کامپیوتر

تکنسین‌های کامپیوتر مسئول نصب، پیکربندی، عیب‌یابی و تعمیر سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌های کامپیوتری هستند.

تکنسین شبکه

مسئولیت نصب، نگهداری و مدیریت شبکه‌های کامپیوتری در سازمان‌ها و شرکت‌ها بر عهده تکنسین شبکه است. وظایف او شامل پیکربندی روترها و سوییچ‌ها، رفع مشکلات شبکه، اطمینان از امنیت شبکه و پشتیبانی از کاربران است.

تکنسین و نصاب آسانسور

راه‌اندازی، تعمیر، نگهداری و نصب آسانسور، جزء وظایف تکنسین آسانسور است. انجام این امور نیاز به دانش و مهارت فنی بالایی دارد؛ بنابراین تکنسین فنی آسانسور باید دارای جزئی‌نگری و دقت بالا باشد.

تکنسین هواپیما

تکنسین‌های هواپیما مسئول تعمیر و نگهداری هواپیما و تجهیزات مربوطه در شرکت‌های هواپیمایی هستند. این کار نیاز به دانش و مهارت فنی بالایی دارد و باید با بالاترین دقت و ایمنی انجام شود.

شرح وظایف نیروی فنی

وظایف یک تکنسین فنی با توجه به نوع تخصص وی می‌تواند متفاوت باشد؛ اما به‌طورکلی می‌توان وظایف زیر را برای این افراد برشمرد:

 • مطالعه نقشه‌های فنی تجهیزات و سیستم‌ها
 • نصب و راه‌اندازی تجهیزات و سیستم‌های مختلف
 • عیب‌یابی و رفع مشکلات فنی تجهیزات
 • انجام تعمیرات و نگهداری دوره‌ای از تجهیزات و سیستم‌های مختلف
 • ارائه مشاوره فنی به مشتریان
 • تهیه گزارشات مربوط به فعالیت‌های انجام‌شده

تفاوت تکنسین و مهندس

تفاوت اصلی بین تکنسین و مهندس در سطح تحصیلات و نوع وظایف آن‌ها است. مهندسان معمولاً دارای مدرک لیسانس یا بالاتر در رشته‌های مهندسی هستند و وظایف آن‌ها شامل طراحی، تحلیل و حل مسائل پیچیده فنی است. درحالی‌که تکنسین‌ها معمولاً دارای مدرک فوق‌دیپلم یا کاردانی در رشته‌های فنی هستند و وظایف آن‌ها شامل نصب، راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری از تجهیزات و سیستم‌های فنی است.

فرق تکنسین با کارشناس

تکنسین‌ها و کارشناسان هر دو در‌زمینه‌های فنی فعالیت دارند؛ اما تکنسین‌ها بیشتر روی کارهای عملی تمرکز دارند. این در حالی است که کارشناسان بیشتر به تحلیل و مشاوره فنی می‌پردازند.

مدرک تکنسین چیست؟

برای تبدیل‌شدن به یک تکنسین فنی، شما می‌توانید در دوره‌های فوق‌دیپلم یا کاردانی رشته‌های فنی مانند برق، مکانیک و کامپیوتر شرکت کنید. همچنین برخی از آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی برای تربیت تکنسین‌های فنی برگزار می‌کنند. شما می‌توانید مدرک تکنسین نگهدار هواپیما، برق و... را از این آموزشگاه‌ها دریافت کنید.

تکنسین فنی چه دوره‌ هایی را باید طی کند؟

تکنسین‌های فنی علاوه بر گذراندن دوره‌های آموزشی مربوط به رشته تحصیلی خود، باید دوره‌های آموزشی تخصصی مربوط به تجهیزات و سیستم‌هایی را که با آن‌ها کار می‌کنند، بگذرانند. این دوره‌ها معمولا به‌وسیله شرکت‌های سازنده تجهیزات و سیستم‌های مختلف برگزار می‌شوند.

مهارت‌های لازم برای یک تکنسین فنی

یک تکنسین فنی باید از مهارت‌های زیر برخوردار باشد:

 • مهارت‌های فنی و عملی شامل آشنایی کامل با ابزارها و تجهیزات مرتبط با حوزه کاری و توانایی انجام کارهای عملی مانند نصب، تعمیر و نگهداری
 • توانایی شناسایی سریع مشکلات فنی و ارائه راه‌حل‌های مؤثر برای رفع آن‌ها
 • مهارت‌های ارتباطی شامل توانایی برقراری ارتباط مؤثر با همکاران، مدیران و مشتریان برای توضیح مشکلات و ارائه راه‌حل‌ها
 • مهارت مدیریت زمان شامل توانایی برنامه‌ریزی و مدیریت زمان برای انجام وظایف مختلف در مدت‌زمان مشخص
 • آگاهی از فناوری‌‌ها و روش‌های جدید در حوزه تخصصی و به‌روزرسانی مداوم دانش فنی
 • توانایی استفاده از نرم‌افزارها و ابزارهای کامپیوتری مرتبط با شغل برای تشخیص و رفع مشکلات
 • توانایی همکاری و کار مؤثر در تیم‌های چندنفره
 • داشتن دقت بالا برای جلوگیری از بروز اشتباهات و تضمین کیفیت کار
 • توانایی انجام وظایف به‌صورت مستقل و بدون نیاز به نظارت مستمر
 • آشنایی با اصول و مقررات ایمنی در محل کار و توانایی اجرای آن‌ها

چگونه تکنسین فنی شویم؟

در ادامه با ارائه 8 گام اساسی برای تبدیل‌شدن به یک تکنسین فنی، به این پرسش که: «چگونه تکنسین فنی شویم؟»، پاسخ‌خواهیم داد. این مراحل و اقدامات عبارت‌اند از:

1. تحقیق درباره رشته‌های فنی مختلف

ابتدا باید تحقیق کنید که کدام رشته فنی باعلاقه و مهارت‌های شما همخوانی دارد. شناخت دقیق از رشته‌های مختلف فنی می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

2. انتخاب رشته تخصصی

پس از تحقیق، رشته‌ای را انتخاب کنید که بیشترین مزایا و امنیت شغلی را برای شما دارد. انتخاب درست می‌تواند مسیر شغلی شما را هموار کند.

3. ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی

برای تبدیل‌شدن به تکنسین فنی، نیاز به گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی دارید. این دوره‌ها می‌توانند در مراکز فنی و حرفه‌ای یا دانشگاه‌ها ارائه شوند.

4. گذراندن دوره‌های کارآموزی

کارآموزی به شما فرصت می‌دهد تا دانش تئوری خود را در محیط عملی به کار بگیرید و تجربه کسب کنید.

5. دریافت مدارک معتبر

پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و کارآموزی، باید مدارک معتبر از مراکز آموزشی دریافت کنید. این مدارک می‌توانند اعتبار شما را در بازار کار افزایش دهند.

6. یافتن فرصت‌های شغلی

با جستجوی فرصت‌های شغلی در وب‌سایت‌های کاریابی و شبکه‌های اجتماعی حرفه‌ای، می‌توانید شغلی مناسب با تخصص خود پیدا کنید.

7. چگونه تکنسین فنی شویم؟ با ارتقای مهارت‌ها و دانش فنی

به‌روز نگه‌داشتن مهارت‌ها و دانش فنی از طریق شرکت در دوره‌های جدید و مطالعات مداوم، می‌تواند به شما کمک کند تا در حرفه خود پیشرفت کنید.

8. شبکه‌سازی با حرفه‌ای‌های صنعت

ایجاد ارتباط با افراد حرفه‌ای در صنعت می‌تواند به شما کمک کند تا از تجربیات آن‌ها بهره‌مند شوید و فرصت‌های شغلی بهتری را پیدا کنید.

حقوق تکنسین فنی در سال 1403

حقوق تکنسین فنی با توجه به تخصص، تجربه، محل کار و نوع کارفرما متفاوت است. بااین‌حال به‌طور متوسط، یک تکنسین فنی در تهران می‌تواند مبلغی به‌اندازه 16.9 میلیون تومان در ماه درآمد داشته باشد. در سایر شهرهای بزرگ کشور همچون مشهد، شیراز و کرج، متوسط درآمد تکنسین فنی مبلغی به‌اندازه 15 میلیون تومان در ماه است.

جمع‌بندی

در پاسخ به این پرسش که: «چگونه تکنسین فنی شویم؟»، باید گفت که تبدیل‌شدن به یک تکنسین فنی نیاز به آموزش و تجربه دارد. با گذراندن دوره‌های آموزشی مناسب و کسب مهارت‌های عملی، می‌توانید وارد بازار کار شغل‌ های فنی شوید و از فرصت‌های شغلی متنوعی که این حوزه ارائه می‌دهد، بهره‌مند گردید. اگر علاقه‌مند به کارهای عملی و فنی هستید، این حرفه می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد.


دیگر مطالب ویژه

آرون تهویه بهترین شرکت هواساز هایژنیک اتاق تمیز    پنل اس ام اس رایگان سیگنال: ابزار موثر برای بازاریابی پیامکی چجوری بفهمیم دوربین مدار بسته ضبط می کند یا نه بهترین مارک موتور برق در سال 1403 آینده‌نگری به سبکِ آموزش حرفه‌ای برق صنعتی ماهر چگونه تکنسین فنی شویم؟ شما روش های بازیافت محصولات استیل را میدانید؟ مهم‌ترین ویژگی‌های یک موتوربرق خوب راهنمای خرید اگزاست فن و هواکش صنعتی از شرکت هوای پاک آماج راهکار پیاده سازی فرم نظرسنجی در بستر اتوماسیون کسب و کار فراگستر چسب سیلیکون را از کجا بخریم؟ موثرترین راهکارهای درمانی برای فشارخون بالا کوییک کوپلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟ همه ی آنچه که باید درباره عایق الاستومری بدانید  تحول هوشمندانه در بسته ‌بندی، ماشین‌ آلاتی برای افزایش بهره‌وری تکنولوژی‌ های پیشرفته در تولید لوله‌ های ضد خوردگی: نوآوری‌ها و مزایا راهنمای خرید موتور برق مناسب کولر گازی بررسی دلایل کم بودن فشار آب دریچه کولر مطبخ آرا پیشرو در صنعت تجهیزات پخت الیاف طبیعی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ نوزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو 1403 تهران 5PL چیست؟ و چگونه شما را به موفق ترین تاجر یک صنعت تبدیل میکند؟ فرآیند اسمز معکوس و کاربرد آن در تصفیه آب راهنمای انتخاب بهترین فلومتر برای صنایع مختلف معرفی انواع رزین و کاربرد آن‌ها قیمت دستگاه تولید لیوان کاغذی طراحی و ساخت داک لولر به چه صورتی انجام می پذیرد؟ بررسی قوانین لوله کشی آب و گاز و فاضلاب انواع منبع تغذیه استابلایزرها فلومتر چیست؟ راهنمای خرید و انتخاب بلبرینگ معرفی بتن آلوکا [برترین تولیدکننده بلوک سبک پوکه ای در ایران] انواع تیغه فرز چیست؟ مکان های مناسب برای نورپردازی با چراغ خطی شرکت دانش بنیان ثمر پیشرو در تولید کوره‌های القایی کوچک رول فوم چیست؟ انواع رول فوم + کاربرد رول فوم در صنایع مختلف جاهای دیدنی اطراف تهران؛ مکان‌های دنج و خلوت اطراف تهران قیمت لوله پلی اتیلن را چطور به دست آوریم؟ + ابزار قیمت دهی آنلاین سازه های متحرک و معماری مدرن بهترین قیمت گرافیت کم سولفور در تهران! سبد کابل چیست و انواع سبد کابل یا سینی مش زاهدان شهری که جور دیگر باید دید به دنبال راه حلی برای استفاده از استخر در تمام طول سال هستید؟ قیمت هتل مجلل درویشی در زمستان تولید و ساخت تابلو برق انواع ورق سیاه کدامند و چه قیمتی دارند؟ شرکت احسان کمپرسور بهترین انتخاب برای درب پارکینگ اتوماتیک کدام است؟

لیست کامل