www.sanat.ir

:: نکاتی که قبل از خرید استیل در بازار ایران باید بدانید ::


 

استنلس استیل به عنوان یکی از مقاطع فلزی پر کاربرد در دنیا شناخته می شود. علت این شهرت به واسطه کاربرد های این محصول در صنعت می باشد.

از لحاظ تنوع و گستردگی مقاطع و آلیاژ می توان دسته بندی استیل را به پروفیل، لوله، میلگرد، ورق، رول انجام داد.

در بحث تنوع آلیاژی نیز پر کاربردترین آنها ۳۰۴،۳۱۶،۳۱۰ و ۳۲۱ در دسته ی سری ۳۰۰ یا نگیر و آلیاژهای ۴۲۰،۴۳۰ در دسته ی سری ۴۰۰ یا بگیر می باشد.

اما نکته مهم و قابل توجه حضور آلیاژ ۲۰۱ در بازار ایران می باشد که به علت شباهت بسیار زیاد به آلیاژ های سری ۳۰۰ مورد توجه سودجویان قرار دارد و بسیار باید توجه کرد که از جای معتبر و قابل اطمینان خرید انجام شود. در ادامه نگاهی تخصصی تر به این محصول مهم در رابطه با تولید،عرضه و فروش آن در بازار ایران خواهیم داشت.

تولید ورق و رول استیل

به طور کلی تولید ورق و رول استیل بسته به نیاز و مصارف آن متفاوت می باشد. در مقالات گذشته درباره نورد ورق استیل که یکی از روش های تهیه استیل می باشد صحبت کردیم ولی اگر بخواهیم فرآیند کلی را توضیح دهیم شامل مراحل زیر می باشد:

آماده سازی مواد اولیه: مانند آهن خام، کربن، نیکل و کروم

قالب گیری: شامل گرم کاری و تبدیل به سطوح مسطح

تصحیح و آب کاری: صاف نمودن سطوح و افزایش مقاوت در برابر زنگ زدگی

برش و بسته بندی: برش استیل به ابعاد مورد نظر و در نهایت حمل و بسته بندی آن

در رابطه با نورد گرم و نود سرد استیل می توانید مقاله گروه صنعتی کانکا را در این زمینه بخوانید تا با پروسه تولید به طور کلی آشنا شوید.

نکاتی که قبل از خرید و مصرف استیل باید بدانید

هر شخصی که در حیطه کارهای صنعتی فعالیت دارد قطعا دیر یا زود ممکن است با مصرف استیل در حوزه کاری مواجه شود پس نیاز است با اطلاعات کامل وارد این حوزه شود. ابتدا باید بدانید در کشور ما تولید استیل وجود ندارد و ۱۰۰ درصد استیل موجود در بازار وارداتی می باشد.

در نتیجه هنگام خرید ورق استیل ۳۰۴ یا خرید رول استیل ۳۰۴ یا هر آلیاژ دیگری نسبت به قیمت روز آگاه باشید. در قدم بعدی از شرکت های معتبر خرید کنید. ممکن است بسیاری از شرکت ها واردکننده ی استیل از شرکت های دسته چندم خارجی محًصول خود را وارد کنند در صورتی که در حال حاضر با کیفیت ترین محصولات موجود در بازار ایران مربرط به چین و ترکیه می باشد آنهم نه همه شرکتها. به فرض مثال شرکت تیسکو چین باکیفیت ترین محصولی است که در بازار ایران میتوانید خرید کنید.

نسبت به آلیاژ ها اطلاعات اولیه داشته باشید!

شناخت اولیه نسبت به الیاژهای استیل به شما کمک میکند نسبت به مصرفتان تصمیم درستی بگیرید. تنوع آلیاژی استیل به قدری زیاد است که قطعا در مواجه با ان دچار سردرگمی شوید. همین تنوع باعث می شود با قیمت های مختلفی نیز مواجه شوید پس برای جلوگیری از ضرر مالی هم که شده باید با یک شناخت اولیه نسبت به خرید اقدام کنید و یا اینکه از مجموعه قابل اعتمادی مشاوره بگیرید.

نسبت به قیمت ها اپدیت باشید!

در کنار اصالت کالا و اطمینان از فروشنده یکی از مهم ترین نکات مهم در رابطه با خرید استیل قیمت ان میباشد. به علت وارداتی بودن استیل و نوسانات ارز در کشور اینکه شما هر لحظه نسبت به قیمت به روز و آگاه باشید اهمیت بالایی دارد.شما می توانید یه صورت حضوری در بازار از محدوده قیمتی مطلع شوید یا اینکه از سایت فروشندگان استیل استعلام قیمت بگیرید البته در صورت به روز نگه داشتن قیمت!

در این بین یکی از سایت هایی که شما میتوایند قیمت ورق و رول استیل را روزانه در آن مشاهده کنید سایت گروه صنعتی کانکا می باشد.

در ادامه به معرفی آلیاژهای پرکاربرد استیل می پردازیم

آلیاژهای استیل موجود در بازار

آلیاژهای استیل با توجه به تفاوت هایی که با یکدیگر دارند تعیین کننده نوع مصرف و کاربرد آنها می باشند برای همین شناخت آلیاژها قبل از خرید با اهمیت است.

ابتدا به بررسی آلیاژهای پرکاربرد سری ۳۰۰ میپردازیم.

آلیاژ ۳۰۴ : معروف ترین و رایج ترین ورق استیل نگیر سری ۳۰۰ میباشد که در ساختار خود ۰.۰۸٪ کربن ، بین ۱۸ تا ۲۰ درصد کروم و بین ۸ تا ۱۲ درصد نیکل دارد.

آلیاژL۳۰۴ : زیر مجموعه ای از ورق استیل نگیر ۳۰۴ می باشد با این تفاوت که حداکثر میزان کربن در آن ۰.۰۳٪ است پس فرق آن با ۳۰۴ معمولی کم کربن بودن آن است. کم کربن بودن این ورق استیل باعث می شود که هنگام خم و برش ورق شکسته نشود و معمولا برای جوشکاری این آلیاژ، از ورق استیل 304L استفاده می شود.

استیل ۳۱۶ : در بین آلیاژ های سری ۳۰۰ از لحاظ کاربرد و اهمیت مصرف ورق استیل نگیر ۳۱۶ جایگاه دوم را پس از آلیاژ ۳۰۴ دارا است. این آلیاژ استیل به خاطر وجود مولیبدن در ساختار خود خاصیت ضد اسیدی دارد و برای محیط هایی که با اسید در تماس هستند بهترین انتخاب است. این آلیاژ استیل بیشتر در صنعت تجهیزات هوافضا، صنعت تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و صنعت دریایی و صنایعی همچون ساعت سازی استفاده می شود.

آلیاژ L۳۱۶ : نوع کم کربن ورق استیل نگیر ۳۱۶ می باشد که برای جوشکاری مناسب است و باعث می شود هنگام خم کاری و برشکاری ورق دچار شکستگی و ترک نشود.

استیل ۳۰۹ : ورق استیل نسوز نام دیگر ورق استیل نگیر ۳۰۹ می باشد.این آلیاژ مقاوم به حرارت می باشد و برای محیط هایی که با دمای بالا سر و کار داریم مناسب هستند معمولا این آلیاژ تا دمای ۹۵۰ درجه سانتیگراد را تحمل می کند.

علت اینکه این آلیاژ مقاومت بالایی در برابر دما دارد بخاطر وجود مقادیر بالایی از کروم و نیکل نسبت به حالت عادی می باشد. از این آلیاژ بیشتر در ساخت تجهیزات مورد استفاده در کوره ها، مبدل های حرارتی، قطعات موتور هواپیما و تجهیزات پتروشیمی استفاده می شود.

استیل ۳۱۰ : نوع دیگری از استیل های نسوز آلیاژ ۳۱۰ می باشد که تا دمای ۱۱۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل می کند و در محیط هایی که با دمای بالاتر از ۹۵۰ درجه سر و کار داریم به جای ورق استیل نگیر ۳۰۹ از استیل ۳۱۰ استفاده می کنیم.

حال میخواهیم استیل های بگیر یا همان آلیاژهای سری ۴۰۰ که جذب آهنربا می شوند را بررسی کنیم:

استیل ۴۱۰ : آلیاژ ۴۱۰ جز معروف ترین استیل های بگیر مارتنزیتی می باشد که به نوعی فولاد ضد زنگ تزیینی می باشد و از ویژگی های بارز آن قابلیت سختی بالای آن در عملیات های حرارتی می باشد .

آلیاژ ۴۲۰ : این ورق استیل نیز جز پرکاربرد ترین استیل های سری ۴۰۰ می باشد که مقدار کربن در آن از بقیه آلیاژ ها بیشتر می باشد از این گرید در ساخت وسایل جراحی و پزشکی بسیار استفاده می شود .

آلیاژ ۴۰۹ : این ورق استیل بگیر نیز نسبتا کروم پایینی را دارد و قیمت آن نیز نسبتا در بازار پایین می باشد.بیشترین کاربرد آن در ساخت اگزوز خودرو می باشد .

مصارف استیل در صنعت

هنگام بیان کاربرد مصارف استیل ذهن اکثریت به ظرف و ظروف استیل و وسایل موجود در آشپزخانه ها میرود اما همه اینها شاید کمتر از ۱درصد کاربرد استیل باشد. به طور کلی استیل جز مواد اولیه صنعت به شمار میرود. به طور کلی در صنعت ساختمان سازی، صنعت پزشکی، صنعت خودرو، صنایع دفاعی، صنایع دکوری مانند نمای ساختمان ها، آسانسورها و بسیاری از صنایع دیگر کاربرد دارد.حال برای اینکه به وسعت مصرف استیل پی ببرید به این موضوع دقت کنید که هرکدام از صنایع ذکر شده چه عظمتی دارند.

قوانین مالیاتی را جدی بگیرید

با توجه به تغییرات و سخت گیری هایی که چند سال گذشته در نظام مالیاتی کشور شاهد بودیم هنگام خرید حتما باید از قوانین مطلع باشید تا دچار مشکل نشوید.با توجه به این تغییرات در چند سال گذشته شاهد افزایش فروش شرکتی و رسمی استیل بین مصرف کنندگان و فروشندگان بوده ایم. با این حال قطعا بی دردسر ترین کار ممکن در برهه فعلی خرید و فروش قانونی و شرکتی می باشد. از این رو حتما قبل از خرید استعلام شرکت های فروشنده و سابقه آنها را بررسی کنید تا دچار مشکل نشوید.

فرق استیل فابریک کارخانه و برشی چیست؟

هنگام خرید استیل ممکن است با کلمه فابریک یا برشی رو به رو شوید چه بسا اختلاف قیمت زیادی هم به شما اعلام کنند لطفا گول این مسایل را نخورید! در زمینه ورق استیل به طور کلی آنها به صورت ورق یا رول وارد بازار می شوند.به انهایی که به صورت ورق وارد می شوند فابریک می گویند یعنی در کارخانه برش ابعاد آن انجام شده است. دسته دیگر که رول ها هستن دبا عرضهای مشخص وارد می شوند و اینجا نسبت به نیاز شما برش خورده می شوند. از لحاظ ساختاری و کیفیت کوچکترین تفاوتی با یکدیگر ندارند. شاید قیمت آنها هم نهایت هزار الی دو هزار تومان با یکدیگر تفاوت داشته باشد نه بیشتر پس هنگام خرید گول قیمتهای فضایی برخی فروشنگان را نخورید.

در این مقاله سعی کردیم شما را با ماهیت کلی استیل و نکات مهم قبل و حین خرید آشنا کنیم.


دیگر مطالب ویژه

بهترین فیلم‌های انگیزشی کسب و کار: منبع الهام برای کارآفرینان خرید بهترین انواع بالابر مخازن GRP راه‌حلی ایده‌آل برای ذخیره‌سازی ایمن و مطمئن در صنایع پتروشیمی، ن معرفی مراکز خرید و بهترین اجناس برای خرید در رشت 3 اینورتر صنعتی پرکاربرد که باید بشناسید پرده برقی منزل چیست؟ (+مزایا و کاربردهای آن) پیزارو به عنوان رستوران محبوب سال 1402 از دیدگاه مردم انتخاب شد. گام مهم در تصفیه فاضلاب صنعتی و بازچرخانی پساب بررسی تأثیر فیلتر شنی کشاورزی در بهبود کارایی سیستم های آبیاری آشنایی با عملکرد و کاربردهای گیربکس سایکلو گومائو مقایسه میلگرد آجدار و میلگرد ساده در صنعت انواع دستگاه پرکن مایعات خرید عمده لوازم الکتریکی ساختمانی بهترین تولید کننده خط رنگ الکترواستاتیک یدک کش و امداد خودرو سیار جاده ساوه خرم آباد تحول صنعت ایران با آموزش فروش و بازاریابی دغدغه اصلی شما در انبار صنعتی چیست؟ بهترین سایت تعمیر لباسشویی در اسلامشهر روش های اتصال لوله مسی بدون جوشکاری مراقبت از پاهایتان با جدیدترین مدل‌ های کفش لژدار راهنمای جامع خرید روغن هیدرولیک سمنت برد: ایده‌ای خلاقانه برای سقف و دیوار خرید دستگاه درب بندی با بهترین قیمت - دستگاه مناسب ظروف فلزی آشنایی با درب ورودی ساختمان و انواع آن استئارات فلزی پاک شیمی: روش‌ های تولید، کاربرد ها و نکات کلیدی اکسیژن زدایی راهنمای جامع تعمیر لیفتراک و جرثقیل + 3 نکته کلیدی درباره خرید آنها برترین برند های سی ان سی در ایران برای حمل بار بین الملل چه نوع کانتینری باید انتخاب کنید و چرا؟ به موتور سیکلت خود احترام بگذار، لوازم یدکی باکیفیت بخر! بوستر پمپ آب ایمنی اجزای سازه ای و غیرسازه ای منبع تحت فشار آب مزایای خرید عمده دستکش ایمنی دریچه کناف چیست؟ قطار اصفهان مشهد: بهترین راه برای سفر بین دو شهر تاریخی درآمد مهندسی معدن در ایران و سایر کشورها راهنمای خرید کابل برق کمپرسور اسکرو چیست؟ هود شیمیایی آزمایشگاهی افزایش قیمت بلیط هواپیما تا نوروز؟ شایعه یا واقعیت؟ لیست مهمترین تجهیزات آزمایشگاهی برای خرید تامین برق اضطراری ؛ دیزل ژنراتور و کاربرد های آن راهنمای خرید اینورتر از دیجیکالا و راستان کالا دوو سرویس - نمایندگی رسمی تعمیرات دوو در ایران الکتنو بزرگترین تأمین‌کننده برتر قطعات صنعتی در ایران سلدوک فرانسه: بهترین برند رله الکترونیکی SSR کوهیتر ، تولید کننده انواع دستگاه های میوه خشک کن انواع ورق عایق بهترین مرکز تعمیرات یخچال در شهر اهواز

لیست کامل